Siedem cyfrowych nawyków dla dzieci

Umiejętności, których dzieci potrzebują, aby przetrwać w cyfrowym świecie.

Aby przetrwać w dzisiejszym cyfrowym świecie, każdy potrzebuje pewnych umiejętności. Dorośli zwykle nabywają je wraz z pojawianiem się nowych technologii, ale dzieci praktycznie rodzą się ze smartfonem w ręku. To rodzice uczą ich, jak żyć w świecie nieustannego bombardowania informacjami. Oto siedem nawyków, które pomogą Twoim dzieciom dostosować się do życia z internetem.

  1. Zaplanuj czas bez urządzeń

Kiedy dzieci spędzają dużo czasu, korzystając z technologii, mogą się od nich uzależnić. Według naukowców z Amerykańskiej Akademii Psychiatrii Dzieci i Młodzieży uzależnienie może doprowadzić do problemów ze snem, zmian nastroju, przyrostu masy ciała, problemów z właściwym postrzeganiem siebie i swojego ciała.

Eksperci sugerują, aby wprowadzać dzieci do świata wirtualnego poprzez stopniowe zwiększanie czasu spędzanego przed ekranem i usuwanie ograniczeń. Część wskazówek dotyczy dzieci w każdym wieku: najprostsze i najskuteczniejsze obejmują nieużywanie urządzeń, gdy zbliża się pora snu, a także wyciszanie urządzeń na noc. Warto również uzgodnić inne okoliczności, w których dzieci nie mogą korzystać z telefonu, na przykład podczas rodzinnych posiłków.

  1. Wybierz porę ładowania

Chociaż technologia rozwija się z prędkością błyskawicy, baterie w urządzeniach niezmiennie szybko się wyczerpują. Dobrym pomysłem jest zostawianie urządzeń gdzieś poza sypialnią, aby rano móc je wszystkie podłączyć do ładowania — a przy okazji Twoje dzieci nie będą mogły oglądać trendów na TikToku tuż przed snem.

Pamiętaj także, że dzieci często korzystają z urządzeń w ciągu dnia, więc wieczorem bateria w telefonie zwykle jest rozładowana. W takiej sytuacji rozważ zakup przenośnych ładowarek dla swoich dzieci i staraj się nauczyć je, aby zabierały je, gdy planują być dłuższy czas poza domem.

  1. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo informacji i nie tylko

Kiedy dzieci przebywają w świecie wirtualnym, są narażone na wiele niebezpieczeństw, zarówno w internecie, jak i w świecie rzeczywistym. W pierwszej kolejności wyjaśnij swojej pociesze, że nie powinna wpatrywać się w swój telefon, gdy przechodzi przez ulicę lub porusza się po schodach.

Kolejnym krokiem jest bezpieczeństwo w internecie — czyhają w nim na nas różne oszustwa, kradzież danych osobowych, wirusy i wiele innych. Powiedz swoim dzieciom, aby nie odwiedzały podejrzanych stron internetowych (i wyjaśnij im, co to są za strony), nie wprowadzały na nich haseł ani jakichkolwiek danych osobowych, nie otwierały dziwnie wyglądających linków ani nie pobierały aplikacji spoza oficjalnych sklepów z aplikacjami.

Podkreśl, że nigdy nie należy udostępniać dokumentów osobistych, informacji związanych z kartą kredytową, a także zdjęć, które mogłyby postawić ich lub ich znajomych w niezręcznej sytuacji.

Raczej mało prawdopodobne jest, że dzieci zapamiętają i będą przestrzegać wszystkich tych zasad od razu. Dlatego możesz wspomóc się niezawodnym rozwiązaniem zabezpieczającym. Na przykład Kaspersky Internet Security chroni urządzenia przed wirusami, phishingiem i oszustwami internetowymi, a  Kaspersky Safe Kids pomaga chronić dzieci przed niebezpiecznymi treściami i ogranicza czas, jaki spędzają one na swoich urządzeniach.

  1. Zrównoważona konsumpcja mediów

Gdy urządzenia co chwilę wysyłają powiadomienia, rozpraszają nas. Czasami nawet dorośli mają trudności z oparciem się pokusie sprawdzania wiadomości, więc nietrudno sobie wyobrazić, jakim wyzwaniem jest to dla dzieci. Ogranicz powiadomienia na telefonach dzieci, aby nie odciągały ich uwagi od zajęć szkolnych i innych zadań — i aby mogły szybciej kończyć pracę domową.

Niestety, nie można wyłączyć powiadomień we wszystkich aplikacjach na wszystkich urządzeniach jednocześnie; każdą z nich należy skonfigurować osobno na telefonach i laptopach, a każdy system operacyjny ma swoje specyficzne funkcje i wbudowane narzędzia. Zobacz nasze posty, które pomogą Ci zarządzać powiadomieniami:

  1. Postępuj zgodnie z etykietą cyfrową

Podobnie jak w prawdziwym świecie, zachowaniem w internecie rządzą niepisane zasady. Dorośli zazwyczaj opanowują je na drodze komunikacji, ale dzieci potrzebują pomocy, aby unikać niezręcznych sytuacji. Omów z nimi pewne kwestie, na przykład różnice między komunikacją za pośrednictwem poczty e-mail, w sieciach społecznościowych i w aplikacjach do obsługi wiadomości.

Ważne jest również, aby wyjaśnić, jakie zachowanie jest dla Ciebie akceptowalne. Jedną z zasad jest zadanie sobie pytania przed opublikowaniem czegokolwiek Czy powiedziałbym to komuś osobiście? Pisanie obelg i poniżanie ludzi w internecie jest nie tylko niegrzeczne, ale może także mieć przykre konsekwencje.

  1. Organizuj informacje

Niektórzy twierdzą, że zorganizowany telefon czy komputer odzwierciedla zorganizowany umysł. Być może bałagan w szafie nie wpływa na życie Twojego dziecka, ale utrata haseł lub plików lub zapomnienie numerów telefonów może już stanowić problem. Dzieci powinny nauczyć się organizować informacje od najmłodszych lat.

Co więcej, powinny one nauczyć się nawyku tworzenia kopii zapasowych swoich najważniejszych informacji. W tym celu można skorzystać z dysków zewnętrznych — dysków flash lub twardych — lub pamięci masowej w chmurze. Ten ostatni wariant warto omówić osobno — chmura jest świetnym zasobem, ale dzieci muszą korzystać z niej ostrożnie. W szczególności muszą uważać, aby nie pozwolić nikomu na dostęp do ważnych plików.

  1. Zaplanuj regularne cyfrowe detoksy

Ponieważ technologia cyfrowa przenika prawie każdy aspekt życia dzieci, praktycznie nie da się uniknąć przeładowania informacjami. Oznacza to, że muszą one być w stanie od niej się oderwać i sprawić, aby internet był mniej ważną częścią ich życia — najpierw z Twoją pomocą, a następnie samodzielnie.

Przede wszystkim ogranicz korzystanie z sieci społecznościowych — to one są największym złodziejem czasu i energii. W naszym poście pt. „Osiem kroków do wolności: jak oderwać się od sieci społecznościowych” znajdziesz przydatne wskazówki, które pomogą w tym Tobie i Twoim dzieciom.

Skuteczniejszym, choć również bardziej skomplikowanym sposobem walki z natłokiem informacji jest cyfrowy detoks, czyli przerwa w korzystaniu z urządzeń przez określony czas. Aby uzyskać najlepsze wyniki, rób to regularnie. Możesz w tym czasie wybierać się na wycieczki, ćwiczyć lub spotykać się ze znajomymi — ale pamiętaj, że nie wolno wtedy korzystać z żadnych urządzeń.

Era cyfrowa zmusiła rodziców do stawienia czoła zupełnie nowym wyzwaniom. Nie zapominaj, że to właśnie Ty jesteś najlepszym przykładem dla swoich dzieci. Na początku trudno będzie Ci przestrzegać tych zasad, ale z czasem staną się one naturalne i pomogą Twoim dzieciom w powracaniu do otaczającego je świata.

Porady