Jak zarządzać powiadomieniami w systemie Android

Jak zmniejszyć natłok informacji i nie przeoczyć ważnych powiadomień na urządzeniach z tą popularną platformą.

Nie możesz skupić się na pracy lub zrelaksować się przy ulubionym programie telewizyjnym, bo telefon wciąż wyświetla Ci irytujące powiadomienia? Nieustannie widzisz alerty z sieci społecznościowych, reklamy i wiadomości? Kilka prostych zmian w konfiguracji pomoże Ci przejąć kontrolę nad tym chaosem informacyjnym. Dziś opowiem, jak zarządzać powiadomieniami na telefonie lub tablecie z systemem Android.

Jakie powiadomienia należy zostawić włączone?

Chociaż tematem przewodnim tego postu jest wyłączenie powiadomień, najpierw wyjaśnię, które z nich należy zachować. Jest ich niewiele, ale bez nich można przegapić coś ważnego. Poniżej przygotowałem przydatne zestawienie.

Powiadomienia z aplikacji bankowych. Po wyłączeniu tych powiadomień możesz przeoczyć podejrzany przelew lub próbę uzyskania dostępu do Twojego konta. Zostaw włączone alerty poprzez SMS-y, które dotyczą potwierdzeń płatności i przelewów oraz nowych prób uzyskania dostępu do konta. Jednocześnie możesz spokojnie zablokować na przykład wiadomości marketingowe, takie jak oferty udzielania pożyczek lub uzyskania nowej karty.

Wiadomości ze sklepów internetowych. Kolekcje gier i akcesoriów na platformie Steam są kuszącymi celami dla oszustów, więc warto być na bieżąco z operacjami na swoim koncie. Zachowaj powiadomienia poprzez SMS-y lub pocztę e-mail, a wyłącz oferty specjalne i pozostałe wiadomości marketingowe.

Powiadomienia o aktualizacjach dla systemu operacyjnego i zainstalowanych aplikacji. Aktualizacje te często zamykają luki w zabezpieczeniach, dzięki czemu chronią przed cyberprzestępcami.

Powiadomienia z programu antywirusowego. Nie chcesz przegapić ostrzeżenia o podejrzanej stronie internetowej lub niebezpiecznym załączniku w poczcie e-mail, prawda?

Wszystkie inne powiadomienia możesz bez problemu zablokować, a nawet całkowicie je wyłączyć lub wyciszyć. Zobacz, jak dostosować tego rodzaju powiadomienia na smartfonie lub tablecie z Androidem.

Konfigurowanie powiadomień na urządzeniach z systemem Android

System Android można dostosować na wiele sposobów. Możesz wybrać, czy chcesz widzieć alerty na zablokowanym ekranie, czy mają pojawiać się wyskakujące powiadomienia, czy chcesz je otrzymywać podczas pory snu itp. Wszystko zależy od Ciebie.

Wielu producentów stosuje nieco odmienny interfejs, więc menu ustawień może się różnić w zależności od urządzenia. Podstawowe zasady są jednak takie same.

Wyłączanie wszystkich powiadomień w systemie Android

W ustawieniach każdego smartfona znajdują się osobne opcje służące do zarządzania powiadomieniami z aplikacji. Warto zacząć właśnie od nich.

  • Otwórz ekran Ustawienia (w niektórych modelach będzie to ekran Opcje).
  • Wprowadź słowo Powiadomienia w pasku wyszukiwania lub znajdź tę opcję samodzielnie w menu.
  • Zaznacz aplikację i skonfiguruj jej powiadomienia.

Wiele aplikacji umożliwia elastyczne ustawienie powiadomień w zależności od określonej sytuacji. Na przykład w aplikacjach do obsługi wiadomości można wyłączyć alerty z kanałów i zezwolić na wyświetlanie ich tylko z czatów prywatnych.

To dobry sposób dla osób, które nie mają wielu zainstalowanych aplikacji (lub nie mają co robić przez kilka godzin i mają dużo cierpliwości). Konfigurowanie ustawień każdej aplikacji po kolei może być uciążliwe, ale w efekcie będą one najbardziej dopasowane.

Natychmiastowe wyłączanie powiadomień w systemie Android

Jeśli nie masz czasu na żmudną zmianę ustawień i kluczenie w labiryncie konfiguracji lub masz większą liczbę aplikacji w telefonie, skorzystaj z alternatywnej opcji.

Gdy pojawi się następne powiadomienie, przesuń je w lewo, w prawo lub w dół (w zależności od modelu smartfona). Pojawi się ikona koła zębatego. Dotknij jej, aby wyświetlić ustawienia tego typu alertu dla konkretnej aplikacji.

Zaletą korzystania z tej metody jest to, że nie trzeba ustawiać powiadomień dla wszystkich aplikacji naraz. W ten sposób będziesz skonfigurować je po kolei w miarę ich pojawiania się.

W wielu wersjach Androida w ten sam sposób możesz odroczyć powiadomienia (dzięki czemu o nich nie zapomnisz). Na przykład, jeśli prowadzisz ważną rozmowę na platformie Zoom, ale telefon ciągle pyta o aktualizację, a przy tym nie wiesz, jak ważna jest poprawka i których aplikacji dotyczy, skorzystaj z opcji odroczenia alertu.

Dotknij powiadomienia i przeciągnij je na bok. Obok wyświetlonego koła zębatego zobaczysz ikonę zegara lub dzwonka. Dotknij jej i wybierz, jak długo dane powiadomienie ma zostać nieaktywne. Po zakończeniu okresu uśpienia powiadomienie pojawi się ponownie.

Wyciszanie połączeń i powiadomień

Jeśli wszystkie niepotrzebne powiadomienia zostały wyłączone, ale w ciągu najbliższych kilku godzin chcesz całkowicie odpocząć od takich informacji, możesz zablokować ważne powiadomienia, a następnie ponownie je aktywować w dowolnym momencie. Włącz tryb Nie przeszkadzać, który zapobiega wyświetlaniu przez telefon powiadomień do czasu przywrócenia trybu domyślnego.

Aby włączyć funkcję Nie przeszkadzać, otwórz centrum powiadomień, przesuwając palcem w dół od góry ekranu (w niektórych modelach należy przesunąć w górę). Ikona opcji Nie przeszkadzać zwykle wygląda jak znak zakazu wjazdu. Możesz również otworzyć menu i wprowadzić nazwę tej opcji w pasku wyszukiwania, widocznego w górnej części ekranu Ustawienia.

W ustawieniach trybu Nie przeszkadzać możesz wyciszyć wszystkie dźwięki i zatrzymać wibracje. Jednak domyślnie włączona będzie opcja informowania o połączeniach: jeśli ktoś spróbuje zadzwonić do Ciebie dwa razy w ciągu 15 minut, otrzymasz powiadomienie o połączeniu przychodzącym, a telefon będzie wibrować. Opcję tę możesz wyłączyć.

Możesz skonfigurować harmonogram włączania trybu Nie przeszkadzać na przykład wieczorem i wyłączania go rano. Możesz również dodać ważne powiadomienia, np. połączenia od wybranych osób na liście kontaktów, do listy wyjątków. W tym celu skorzystaj z sekcji wyjątków trybu Nie przeszkadzać. Znajdziesz tam na przykład alarm, który będzie aktywował się automatycznie bez względu na aktywne ustawienia. Ponadto możesz usunąć dowolny typ alertu z listy wyjątków.

Inne wskazówki dotyczące zapewniania sobie cyfrowego spokoju

Oprócz ustawień ogólnych system Android oferuje tryb skupienia. Znajdziesz go w obszarze Cyfrowy dobrostan i kontrola rodzicielska. Możesz go używać do blokowania otrzymywania powiadomień z aplikacji.

W tym samym menu w pasku narzędzi możesz sprawdzić, ile czasu poświęcasz na korzystanie z każdej aplikacji, a także ile powiadomień ona wysyła. Takie statystyki pomagają określić, które usługi rozpraszają Cię najczęściej. Jeśli spędzasz zbyt dużo czasu na przeglądaniu wiadomości, sieci społecznościowych lub graniu, ustaw limit czasu korzystania z nich — gdy aplikacja nie może działać, nie może również wysyłać powiadomień.

W końcu mam ciszę i spokój! Co teraz?

Nie musisz całkowicie wyciszać sieci społecznościowych i innych usług; wystarczy spędzić trochę czasu na konfiguracji poszczególnych opcji. Gdy już spersonalizujesz powiadomienia, zajmij się swoją cyfrową strefą komfortu.

Porady