Jak wyłączyć powiadomienia w systemach iOS i iPadOS

Jak sprawić, aby Twój iPhone lub iPad nie rozpraszał Cię niekończącymi się powiadomieniami.

Jeśli na Twoim iPhonie lub iPadzie powiadomienia wysyłane przez aplikacje do komunikowania się, gry i sieci społecznościowe ciągle Cię dekoncentrują, ogranicz je i pozostaw tylko te, które chcesz otrzymywać.

Alerty, których nie można przeoczyć

Aby chronić swoje dane (i pieniądze), zwróć szczególną uwagę na kilka rodzajów powiadomień.

 • Aktualizacje systemu operacyjnego i aplikacji.Programiści regularnie zamykają luki w zabezpieczeniach swoich produktów, ale cyberprzestępcy nieustannie szukają urządzeń, na których dostępne poprawki nie zostały jeszcze zainstalowane. Takie powiadomienia są krytyczne, ponieważ pomagają aktualizować programy na czas, a przez to minimalizują ryzyko, że padniesz ofiarą ataku.
 • Powiadomienia z aplikacji bankowych. Jak widomo, wiadomości tekstowych z banków nie należy wyłączać, ale możesz pozbyć się powiadomień push wyświetlanych w aplikacji. Możesz na przykład zrezygnować z e-maili promocyjnych, pozostawiając aktywne wiadomości o płatnościach, przelewach i próbach logowania.
 • Wiadomości z platform cyfrowych. Dobrze wyposażone konta w grach są gorącym towarem na czarnym rynku. To samo dotyczy kont w programach lojalnościowych linii lotniczych czy sklepów. Podobnie jak w przypadku bankowości internetowej, musisz zwracać uwagę na wiadomości o próbach resetowania hasła i dotyczących innych podejrzanych działań.

Inne powiadomienia zwykle nie wymagają natychmiastowej reakcji, więc możesz je bezpiecznie wyłączyć. Zobacz, jak to zrobić na iPhonie lub iPadzie.

Konfigurowanie powiadomień na iPhonie i iPadzie

Najprostszym sposobem na odcięcie się od świata jest włączenie trybu cichego. W tym celu wystarczy przesunąć przełącznik z boku urządzenia, tak aby widoczny był pomarańczowy znak. W trybie cichym dzwonki i dźwięki powiadomień są wyłączone, ale alarmy i wibracje pozostają aktywne.

Aby wyłączyć również wibracje dla powiadomień:

 • Otwórz Ustawienia.
 • Przejdź do sekcji Dźwięki i haptyka lub Dźwięki.
 • Przesuń przełączniki obok opcji Wibruj w trybie dzwonka i Wibruj w trybie cichym.

Wyłączanie wszystkich powiadomień

Teraz przeanalizujemy wybrane bardziej zaawansowane funkcje urządzenia, aby dostosować go do Twojego stylu życia.

Jeśli chcesz spędzić trochę czasu w całkowitej ciszy, włącz tryb „Nie przeszkadzać” (ang. Do Not Disturb, DND) w którym telefon nie będzie Cię rozpraszać informacjami o połączeniach lub wiadomościach. W trybie DND alarmy pozostają aktywne, dzięki czemu możesz bezpiecznie go aktywować przed pójściem spać i nie martwić się o to, że rano zaśpisz.

Aby włączyć tryb Nie przeszkadzać, przewiń w górę Centrum sterowania i dotknij ikony księżyca. Przytrzymaj ją, aby dostosować czas trwania tego trybu.

Dostęp do DND możesz również uzyskać w ustawieniach urządzenia, w sekcji Powiadomienia. Ponadto możesz również skonfigurować harmonogram aktywowania się i wyłączania go.

Na tym samym ekranie znajdziesz ustawienia, dzięki którym zezwolisz na otrzymywanie połączeń przychodzących od określonych kontaktów mimo aktywnego trybu Nie przeszkadzać, jak również połączeń, które pojawiają się więcej niż jeden raz w krótkim odstępie czasu:

 • Aby zezwolić na połączenia od wybranych grup rozmówców, dotknij opcji Zezwalaj na połączenia od.
 • Aby dodać numer do tej listy, zaznacz kontakt i wybierz Dodaj do ulubionych.
 • Przesuń zielony przełącznik obok opcji Powtórne połączenia, aby widzieć powiadomienia, gdy ktoś próbuje skontaktować się z Tobą kilka razy z rzędu.

Możesz również włączyć automatyczne odpowiedzi, tak aby iPhone odpowiadał osobom, które próbują się z Tobą skontaktować. W tym celu dotknij opcji Odpowiedź i napisz własną odpowiedź. Domyślny komunikat informuje, że prowadzisz samochód. Możesz wskazać, kto będzie słyszeć te wiadomości — w tym celu dotknij Wysyłaj do i wybierz opcję: Nikt, Ulubione, Wszystkie Kontakty lub Ostatnie.

Konfigurowanie powiadomień z aplikacji

Jeśli nie zadowala Cię opcja „wszystko albo nic”, możesz dostosować ustawienia powiadomień dla każdej aplikacji oddzielnie. Na przykład możesz wybrać wyświetlanie komunikatów, ale bez sygnału dźwiękowego, ikony z informacjami o liczbie nieodebranych wiadomości lub jeszcze coś innego. Otwórz Ustawienia, przejdź do ekranu Powiadomienia i przewiń w dół do listy aplikacji.

Możesz także skonfigurować alerty w taki sposób, aby na przykład pojawiały się w postaci powiadomień na zablokowanym urządzeniu, w Centrum powiadomień lub za pośrednictwem banerów wyświetlanych w górnej części ekranu. W pierwszych dwóch przypadkach przesuń powiadomienie w lewo, a następnie wybierz pozycję Zarządzaj. W trzecim przypadku przeciągnij baner w dół i dotknij opcji Nie przeszkadzać lub trzech kropek w prawym górnym rogu. W oknie, które zostanie otwarte, zobaczysz dwie opcje:

 • Dostarczaj w trybie cichym — wycisza wiadomości z danej aplikacji i nie wyświetla ich na ekranie blokady. W tym trybie powiadomienia są gromadzone w Centrum powiadomień, które można otworzyć poprzez przesuniecie palcem od góry ekranu w dół — lub w górę od środka ekranu na zablokowanym urządzeniu.
 • Wyłącz… —powiadomienia z danej aplikacji zostaną całkowicie zablokowane. Aby włączyć je ponownie, przejdź do sekcji Powiadomienia, wybierz aplikację na liście i przesuń zielony suwak obok opcji Włącz powiadomienia.

Kolejna ważna opcja Powiadomień to Podglądy, która steruje podglądem wiadomości. Gdy podgląd wiadomości będzie niedostępny, nikt nie zobaczy Twoich wiadomości ani wpisów kalendarza, jeśli urządzenie będzie zablokowane (lub w ogóle).

Więcej wskazówek dotyczących cyfrowego spokoju

Jeśli nadal masz problem ze skupieniem, otwórz Ustawienia, znajdź tryb Czas przed ekranem i dotknij opcji Włącz Czas przed ekranem. Zapewnia ona przydatne funkcje, np.:

 • Statystyki pokazujące czas spędzany na korzystaniu z różnych aplikacji i witrynach.
 • Tryb Czas bez urządzenia, który tymczasowo blokuje wszystkie aplikacje na iPhonie lub iPadzie, poza tymi, które zostały dodane do wyjątków Zawsze dozwolone w sekcji Czas przed ekranem. Połączenia telefoniczne pozostają dostępne.
 • Limity aplikacji pomagają użytkownikom ograniczyć czas spędzony w mediach społecznościowych lub na graniu poprzez wymuszenie limitu czasu użytkowania, po którym wszystkie programy w wybranej kategorii (sieci społecznościowe, gry, rozrywka itp.) przestają działać.

Aby zablokować jedną aplikację, ale inne w tej samej kategorii pozostawić aktywne, dodaj ją do listy Zawsze dozwolone. Limity aplikacji resetują się codziennie o północy.

Jeśli musisz użyć aplikacji po wyczerpaniu dziennego limitu użytkowania, możesz tymczasowo wstrzymać to ograniczenie lub całkowicie je usunąć. Aby tymczasowo wyłączyć limity dla określonej kategorii, przejdź do sekcji kategorii i przełącz suwak przy opcji Limity aplikacji. Aby usunąć limit, dotknij opcji Usuń limit w tym samym miejscu.

Zen i nirwana

To wszystko, co musisz wiedzieć o wyłączaniu powiadomień na iPhonie i iPadzie, jak również o różnych opcjach zarządzania nimi. A jeśli masz dość powiadomień z przeglądarek, również możesz je wyłączyć (porady w tej materii znajdziesz w naszym poście Jak uwolnić się od powiadomień w przeglądarce).

Aby uzyskać jeszcze więcej wskazówek dotyczących spokoju, odwiedź naszą Cyfrową strefę komfortu.

Porady