Gdy świat to za mało

Poznaj sześć interaktywnych globusów z przydatnymi i dziwacznymi wizualizacjami.

Jeśli chcesz przedstawić dane w sposób, który naprawdę przyciąga uwagę, będziesz potrzebować infografiki. Najlepiej interaktywnej. Najlepiej globalnej. I najlepiej uwzględniającą całą planetę. Oto sześć map świata, które mogą wciągnąć Cię na wiele godzin (więc nie otwieraj ich, jeśli masz pilne sprawy do załatwienia). Wszystkich innych zachęcamy do zapoznania się z naszą listą najlepszych globusów internetowych.

Google Earth: ten jedyny

https://earth.google.com/

Strach pomyśleć, że Google uruchomił swój projekt Earth aż 20 lat temu. Mapa ta rosła i zmieniała się, stawała się popularna, a potem wydawało się, że wychodzi z mody. Obecna wersja nie tylko pozwala przeszukać dowolny kawałek ziemi i znaleźć swój dom, ale także zawiera modele 3D najlepszych zabytków architektury i cudów geograficznych na świecie. Jeśli nie chcesz już patrzeć na Operę w Sydney lub Wieżę Eiffla, możesz wziąć udział w wygenerowanym komputerowo locie nad Alpami lub Himalajami. Aplikacja oferuje wirtualne wycieczki dla osób, które zostały zmuszone do pozostania w domu z powodu pandemii, a także przydatne narzędzia do pomiaru odległości i obliczania obszarów.

LeoLabs: Wszystko na orbicie

https://platform.leolabs.space/visualization

Ten glob spodoba się prorokom zagłady i fanom teorii spiskowych oraz szpiegowskich: mapa śledzi wszystkie satelity (i to, w co się zamieniają, czyli śmieci kosmiczne) obecnie krążące wokół naszej planety. Możesz powiększyć obraz i najechać kursorem myszy na dowolny obiekt, aby poznać jego nazwę i typ (satelita, pozostałości lub coś innego). Niestety szczegółowe informacje satelitarne nie są dostarczane, ale możesz samodzielnie je wyszukać w internecie na podstawie nazw.

Ventusky: Pogoda na wyciągnięcie ręki

https://www.ventusky.com/

Nie ma o czym rozmawiać? Zawsze można o pogodzie! Ta mapa zawiera wizualizację danych meteorologicznych w czasie rzeczywistym dla dowolnego miejsca na Ziemi. Po lewej stronie możesz wybrać temperaturę, zachmurzenie, ciśnienie, opady, wilgotność, jakość powietrza — wszystko, co dzieje się na zewnątrz. Po prawej stronie możesz zmienić jednostki miary, jeśli zamiast cali wolisz centymetry albo nie lubisz samodzielnie przeliczać Fahrenheitów na Celsjusze. Oś czasu na dole oferuje podstawową prognozę pogody. Naszą ulubioną rozrywką w tej chwili jest sprawdzanie temperatury w Verkhoyansk — to dobrze znane miejsce wypoczynku i doskonały punkt danych dla każdego, kto narzeka, że dziś jest trochę chłodno.

Flightradar24: Wszystko o samolotach

https://www.flightradar24.com/

Osoby, które są sfrustrowane brakiem szczegółowych danych satelitarnych w wizualizacji LeoLabs, zapraszamy do serwisu Flightradar24. Można w z niego dowiedzieć się o prawie każdym samolocie będącym obecnie w trakcie lotu, a także o ich odlotach i lądowaniach. Znajdziesz tu informacje o linii lotniczej, miejscu wylotu i kraju docelowym, modelu maszyny, wysokości, prędkości i pokonanej trasie. Usługa ta jest nie tylko niezwykle interesująca, ale także praktyczna dla tych, którzy lubią mieć wszystko pod kontrolą. Załóżmy, że spotykasz się z kimś na lotnisku: wystarczy wpisać numer lotu na Flightradar24, aby poznać dokładny czas lądowania samolotu. Informacje o lotach na stronie internetowej lotniska są dla mięczaków.

Płatni subskrybenci mogą zobaczyć bardziej kompleksową historię lotów, numer seryjny samolotu, prędkość pionową, temperaturę na zewnątrz i wiele innych statystyk przeznaczonych dla prawdziwych maniaków lotnictwa. Nawiasem mówiąc, podobna mapa istnieje dla statków pełnomorskich. I chociaż blokada Kanału Sueskiego w postaci kontenerowca Ever Given została już dawno usunięta, nadal z fascynacją można obserwować ruch morski w tym miejscu.

TheTrueSize: Co jest większe, Grenlandia czy Indie?

https://thetruesize.com/

Największym iluzjonistą w historii nie jest David Blaine ani menedżer Twojego banku, ale Gerardus Mercator. Chociaż istnieją różne sposoby rzutowania kuli na płaszczyznę, mapa świata, którą wszyscy znamy od dzieciństwa, jest właśnie jego autorstwa. Wydrukuj ją i spróbuj przykleić równomiernie do kuli ziemskiej — w miarę zbliżania się do biegunów problem będzie coraz widoczniejszy. Sztuczka polega na tym, że przy projekcji Mercatora wymiary poziome na skrajnych północnych i południowych szerokościach geograficznych muszą być rozciągnięte, co powoduje, że Grenlandia i Afryka wyglądają mniej więcej tak samo.

Strona TheTrueSize pozwala wziąć dowolny kraj — z tej samej projekcji Mercatora — i przeciągnąć go po mapie, aby dokonać obiektywnych porównań. Wystarczy wpisać nazwę kraju w pasku wyszukiwania, a gdy jest on podświetlony na mapie, przeciągnąć go do innej części świata, aby zobaczyć na przykład rzeczywisty rozmiar Meksyku w stosunku do Europy lub Demokratycznej Republiki Konga do Alaski. Uwaga: eksperyment niezalecany dla użytkowników z Grenlandii.

Earth 2050: Spojrzenie w przyszłość

https://2050.earth/

To nasze własne prognozy na przyszłość, wszystkie zaprezentowane na jednym interaktywnym globie. Wybierz horyzont czasowy (do 2030, 2040 lub 2050 r.) i dowiedz się, które owoce postępu wtedy dojrzeją. Sprawdź, kiedy pojawią się pierwsze podwodne farmy, apartamenty transformatorowe i kolonie marsjańskie — lub nawet (uwaga!) Half-Life 3. Niektóre prognozy pochodzą od profesjonalnych futurologów, inne od użytkowników. Jeśli więc czujesz, że na mapie czegoś brakuje, podziel się z nami swoją wizją. Zgłoszenia są moderowane, więc staraj się trzymać je w granicach praw fizyki.

Porady