Osiem kroków do wolności: jak oderwać się od sieci społecznościowych

Uwolnij się od mediów społecznościowych i zacznij żyć na nowo.

Sieci społecznościowe Cię przytłaczają? Gdy tracisz nad nimi kontrolę, jesteś bardziej nerwowy, rozproszony i przekładasz ważne zadania, nadszedł czas, aby zrobić cyfrowy detoks. Dzisiaj powiemy Ci, jak to zrobić w kilku prostych krokach.

Krok 1. Odchudź strumień wiadomości

Przestań obserwować każdą osobę, która pogarsza Twoje samopoczucie — byłego kolegę z klasy, który ma obsesję na punkcie sanskrytu, starej grupy hobbystycznej, która w zasadzie stała się miejscem do publikowania reklam, czy cokolwiek innego, z czym po prostu nie chcesz mieć do czynienia. Jeśli nie czerpiesz żadnych korzyści z treści, nie musisz oglądać ich na swoim kanale.

Jeśli nie chcesz przestać obserwować danego konta, ale nie chcesz też anulować subskrypcji, możesz je wyciszyć. Sieci społecznościowe umożliwiają ukrywanie aktualizacji informacji z kont bez konieczności rezygnacji z subskrypcji. Twoi znajomi nawet nie będą wiedzieć, że ich wyciszyłeś.

Krok 2. Scentralizuj komunikację

Sieci społecznościowe to znacznie więcej niż tylko kanały — dzięki nim można pozostać w kontakcie ze znajomymi, rodziną i współpracownikami. Ale jeśli kontaktujesz się z ludźmi przez wiele platform, marnujesz sporo czasu na sprawdzanie skrzynek odbiorczych — nawet jeśli nikt do Ciebie nie napisał. Spróbuj uzgodnić ze znajomymi, gdzie mogą się z Tobą skontaktować, i scentralizuj korespondencję na jednej lub dwóch platformach. W ten sposób będziesz mógł sprawdzać inne miejsca znacznie rzadziej bez obawy, że przegapisz ważną wiadomość.

Krok 3. Wyczyść pulpit

Czy kiedykolwiek chciałeś tylko sprawdzić pogodę na telefonie, ale zobaczyłeś ikonę Facebooka, otworzyłeś ją tylko na sekundę i skończyło się na zmarnowaniu dwóch godzin? Aby temu zapobiec, spróbuj przenieść ikony mediów społecznościowych poza zasięg wzroku. Na przykład ukryj je w folderze lub wyślij na trzecią lub czwartą stronę z aplikacjami — poza zasięgiem wzroku, czyli poza umysłem.

Krok 4. Zarządzaj powiadomieniami

Możesz starać się unikać marnowania czasu w internecie, a nawet trzymać niektóre ikony poza zasięgiem wzroku, jeśli otrzymasz powiadomienie o nowym poście, możesz automatycznie kliknąć to podstępne małe okienko i znaleźć się z powrotem w gąszczu informacji. Aby móc koncentrować się tylko na tym, co ważne, wyłącz niepotrzebne powiadomienia. w tym celu zapoznaj się z naszymi wskazówkami dla systemów iOS,  Windows 10Android.

Krok 5. Ustaw funkcje „Czas przed ekranem” lub „Cyfrowe dobre samopoczucie”

Gdy wiesz dokładnie, ile godzin dziennie marnujesz w sieciach społecznościowych i aplikacjach do wy, nie musisz niczego pobierać miany wiadomości, możesz podjąć odpowiednie kroki. Z łatwością znajdziesz w internecie aplikacje, które pomagają w samokontroli, jednak aby poznać swoje cyfrowe nawyki, nie musisz niczego pobierać — otwórz ustawienia smartfona i włącz opcję „Czas przed ekranem” (w iOS) lub „Cyfrowe dobre samopoczucie” (w Androidzie). Następnie umieść widżet ze statystykami w miejscu, w którym zawsze będzie widoczny.

A jeśli wyświetlanie statystyk Ci nie wystarczy, skonfiguruj aplikację tak, aby umożliwiała otwieranie sieci społecznościowej tylko w określonych godzinach lub przez ograniczony czas.

Krok 6. Zrób sobie przerwę

Za każdym razem, gdy zaczynasz coś nowego, najważniejszą — a zarazem najtrudniejszą — rzeczą jest wyrobienie sobie nowych nawyków. Spróbuj spędzić kilka tygodni bez korzystania z aplikacji, które pochłaniają większość Twojego czasu. Kiedy którąś z nich otworzysz z przyzwyczajenia, wyobraź sobie, że poszedłeś na wycieczkę i nie masz połączenia z internetem.

Jeszcze lepiej byłoby, gdybyś mógł odciąć się od internetu. Gdy zablokujesz przepływ informacji, zresetujesz się i nie będziesz mieć wrażenia, że coś tracisz.

Krok 7. Usuń aplikację lub profil

Jeśli powyższe sugestie nie pomogły Ci w osiągnięciu cyfrowej wolności, rozważ drastyczny krok: usuń aplikację z telefonu lub nawet całkowicie zamknij swoje konto. Nie martw się — nie musisz tracić postów, wiadomości ani zdjęć. Prawie każda sieć społecznościowa pozwala zachować wszystkie dane, nawet jeśli dezaktywujesz swój profil. Stosowne instrukcje znajdziesz w naszych postach dotyczących Facebooka, Instagrama, Snapchata i Twittera.

Krok 8. Kontroluj się

Jeśli uda Ci się uwolnić od natłoku mediów społecznościowych, staraj się utrzymać ten trend. Całkiem możliwe, że Twój mózg będzie próbował powrócić do starych nawyków. Jeśli za kilka miesięcy zorientujesz się, że jest 3 rano, a Ty nadal komentujesz posty nieznajomych, wróć na początek drogi i pokonaj ją jeszcze raz.

Porady