Jak przetrwać naukę zdalną

Jak zachować produktywność podczas nauki na odległość.

Od wiosny 2020 roku zdalna praca i nauka są częścią naszej rzeczywistości i wygląda na to, że jeszcze trochę to potrwa. Studenci, którzy rozpoczęli naukę po 2019 roku, nie doświadczyli standardowych uroków nauki stacjonarnej. Jednak oprócz wielu niedociągnięć, kształcenie na odległość oferuje także bezsprzeczne korzyści: więcej snu, lepsza dieta i zdolność do lepszego godzenia pracy z nauką. Zobacz, jak wykorzystać zalety kształcenia na odległość, jednocześnie łagodząc wady tej sytuacji.

  1. Wyznacz sobie konkretne granice

Gdy szkoła przeszła na naukę zdalną, wszyscy, których znam, ucieszyli się przede wszystkim z tego, że można będzie pracować i uczyć się wprost ze swojego łóżka. W takich okolicznościach łatwiej jest też zameldować się na porannych zajęciach. Jednak ta iluzja dość szybko wyparowała.

W praktyce cała koncepcja uczenia się bez konieczności wstawania z łóżka okazała się nie tak wspaniała, jak się spodziewałem. Po kilku tygodniach korzystania ze swobodnej atmosfery odkryłem, że zatarłem granicę między nauką a wypoczynkiem i zacząłem budzić się w nocy, myśląc o zbliżających się terminach.

Każdy z nas potrzebuje odpowiedniego środowiska dla różnych działań. Do nauki zdecydowanie polecam stworzenie przestrzeni, w której musisz się skupić, słuchać, rozmawiać, czytać i pracować. Jeśli zamierzasz uczyć się lub pracować w domu, wyznacz sobie wyraźną granicę między przestrzenią edukacyjną a rekreacyjną i dbaj o to, aby te aktywności odbywały się w odpowiednich obszarach.

Pomóc mogą Ci również zwyczaje ze starej normalności: wstań na czas, przebierz się w odpowiednie ubrania, uczesz się, zjedz śniadanie i tak dalej — zasadniczo rób to samo, gdy trzeba było wyjść na zajęcia osobiście.

  1. Dobrze się wysypiaj i odżywiaj

Przechodząc na tryb nauki przez internet, łatwo jest wpaść z jednej skrajności w drugą. Moim problemem było nadmierne skupianie się na nauce, ale u innych bywało zupełnie na odwrót. Gdy na horyzoncie pojawiły się sieci społecznościowe, programy telewizyjne czy gry, zajęcia szkolne zostały w tyle. Choć może się to wydawać dziwne, pomóc mogą tu te same wskazówki.

Najpierw opracuj swój harmonogram snu. W tradycyjnej edukacji sporo czasu spędzamy na podróżach i pakowaniu się; w nauce zdalnej wszystko jest inne, a ten odzyskany czas możesz wykorzystać np. na odpowiednie wysypianie się.

Kolejnym ważnym krokiem jest ocena i poprawa nawyków żywieniowych. Na przykład zadbaj o to, aby jeść śniadanie, obiad i kolację o tej samej porze każdego dnia, lub poświęcaj trochę więcej czasu na przygotowywanie zdrowszych posiłków. Dzięki nauczaniu na odległość możesz jeść, kiedy potrzebujesz, a nie tylko zgodnie z harmonogramem zajęć, a ponadto wydajesz mniej pieniędzy na posiłki i ogólnie jesz lepiej.

Nie warto także zaniedbywać wypoczynku. Terminy i zadania domowe nigdy się nie skończą, a każdy z nas potrzebuje spotkać się z przyjaciółmi, obejrzeć film lub program telewizyjny, czy jakiejś innej formy rekreacji. Przerwy pomagają nam uczyć się bardziej produktywnie i uzyskać świeże spojrzenie na stare problemy.

  1. Nie zapomnij o ruchu

Bycie aktywnym jest absolutnie niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia. Jeśli większość czasu spędzasz w domu, spróbuj znaleźć nawet 20 lub 30 minut na poruszanie się między zajęciami lub po nich. To zmieni jakość Twojego życia.

Rozważ zainstalowanie odpowiedniej aplikacji. Poszukaj treningu lub innych planów aktywności, które są możliwe do wykonania, ale dość trudne i różnorodne, ze sprzętem lub bez (np. rozciąganie, kardio, joga, sport; delikatny, szybki, intensywny. Wyjście na zewnątrz między zajęciami też nie zaszkodzi.

  1. Przygotuj się do rozmów wideo

Edukacja na odległość zmusiła wszystkich uczniów i nauczycieli do wejścia w nowy świat, w którym królują Zoom, Teams, Skype, Discord i wiele innych narzędzi do komunikacji przez internet. Prawdopodobnie wszyscy już je znają, a mimo tego, że mamy z nimi do czynienia już ponad rok, nadal słyszymy o zabawnych lub żenujących incydentach.

Na przykład we wrześniu ubiegłego roku cała moja klasa dowiedziała się przypadkiem, że przyjaciel kolegi z klasy osiągnął swój pierwszy milion wyświetleń w serwisie TikTok. Dlatego zawsze sprawdzaj, czy mikrofon jest wyciszony, a kamera wyłączona!

  1. Nie odkładaj wykładów na później

Nauczyciele często nagrywają swoje wykłady online i udostępniają je, przez co pomijanie zajęć jest kuszące. Nie polecam. Niech to będzie opcja, gdy naprawdę nie możesz uczestniczyć w zajęciach, ale staraj się uczestniczyć we wszystkim na bieżąco. Bądźmy szczerzy: jak często oglądasz te nagrania?

  1. Ustaw powiadomienia i zapamiętaj swoje hasła

Szczególnie ważne jest też, aby zapisywać terminy w kalendarzu — w przeciwnym razie możesz coś pominąć. Pomocne narzędzia to: Kalendarz Google, Google Keep, Todoist, Tick-tick i stary, dobry kalendarz papierowy.

Powiadomienia mogą Cię uratować, gdy zapomnisz o terminie przesłania pracy lub ważnego zadania domowego. Aby wiadomości z czatów i kalendarzy szkolnych lub powiadomienia z poczty e-mail nie umknęły w stosie innych, mniej ważnych rzeczy, skonfiguruj je prawidłowo. Oto kilka artykułów instruktażowych:

Nauka na odległość sprawiła, że każdy z nas stworzył mnóstwo kont w różnych usługach, a zapamiętanie wszystkich haseł to nie lada wyczyn. Jeśli więc nie masz jeszcze menedżera haseł, najwyższy czas zacząć go używać.

  1. Naucz się zarządzać otaczającymi Cię dźwiękami

W rozwiązaniu części wyzwań związanych z nauką online pomóc mogą niektóre technologie. Zawsze możesz poprosić ludzi wokół Ciebie, aby zachowywali się trochę ciszej, ale utrzymanie spokoju na dłużej może wymagać odpowiednich rozwiązań.

Dzięki tym aplikacjom ludzie, z którymi rozmawiasz, nie będą słyszeć nadmiernego hałasu, ale co z Twoją koncentracją? Masz kilka opcji, aby Twoja przestrzeń do nauki zapewniała Ci spokój i ciszę, jednak nie pozbędziesz się sąsiadów.

  1. Uaktualnij swój sprzęt

Nauka w domu prawdopodobnie wróci, więc zainwestuj w ulepszenie swojego sprzętu. Jeśli od dawna nosisz się z zamiarem kupna porządnego laptopa lub drugiego monitora, może to dobry czas na taki ruch?

Studenci, którzy nie dysponują zbyt dużą gotówką, mogą dać drugie życie starszym gadżetom: na przykład stary tablet może stać się drugim ekranem, a smartfon użyczyć dobrą kamerę internetową. Routery Wi-Fi również wymagają szczególnej uwagi, z pewnością będą obciążone dodatkową pracą.

Carpe diem!

Kształcenie na odległość uniemożliwiło nam cieszenie się tradycyjnymi studiami, ale może również odkryć nam wiele nowych możliwości. Nie zapominaj, że pewnego dnia pandemia się skończy, a umiejętności, które rozwijasz w tym czasie, zostaną z Tobą na całe życie.

Porady