Jak sprawić, by praca hybrydowa była efektywna i bezpieczna

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i produktywności dla osób, które pracują zarówno w domu, jak i w biurze.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i produktywności dla osób, które pracują zarówno w domu, jak i w biurze.

Po roku pracy zdalnej niektóre organizacje zdały sobie sprawę z tego, że nie każdy musi być fizycznie obecny w biurze we wszystkich godzinach pracy, i w związku z tym wprowadziły tak zwaną pracę hybrydową, pozwalając pracownikom na spędzenie kilku dni roboczych w swoich biurach domowych.

Ten hybrydowy model pracy ma swoje plusy i minusy. Wielu pracowników uważa, że przestawienie się z pracy w domu na pracę w biurze jest trudne, niektórzy stanęli przed wyzwaniami technicznymi oraz związanymi z bezpieczeństwem danych firmowych i osobistych. Jak połączyć pracę z domu i z biura, nie narażając na szwank wydajności ani poufnych danych?

Warunki pracy mają znaczenie

Niektórzy wolą pracować, siedząc na kanapie, inni czują się bardziej produktywni w ruchliwym biurze. Jaki rodzaj pracy bardziej odpowiada Tobie? Należy wziąć pod uwagę, które zadania lepiej wykonuje się w danym środowisku. Na przykład biuro może ułatwiać rozmowy i spotkania osobiste, podczas gdy dom może być lepszym wyborem dla zadań, które wymagają koncentracji i skupienia (a czasami bywa wręcz przeciwnie). Określenie, które zadania są lepiej dostosowane do domu, a które dla biura, może pomóc w odpowiednim zaplanowaniu tygodnia.

Zastanów się również nad opcją rozpoczęcia dnia w domu, a następnie przybycie do biura później w ciągu dnia. Dzięki temu możesz ominąć poranne godziny szczytu. A jeśli jesteś nocnym markiem, zapytaj o możliwość korzystania z biura w późniejszych godzinach.

Rozpraszacze są wszędzie. W biurze są to inne osoby gromadzące się np. w kuchni, w domu trzeba potrafić odizolować się od małżonka, dzieci i zwierząt domowych. Każde biuro jest inne, ale każdy powinien mieć w nim swój cichy kącik. Jeśli pracujesz w domowym biurze, przeczytaj kilka naszych wskazówek.

Jak wiadomo, wyeliminowanie wszystkich problemów nie jest możliwe. Aby zminimalizować ich wpływ na koncentrację, użyj aplikacji do redukcji szumów, zatyczek do uszu lub generatora białego szumu.

Weź pod uwagę swoje zdrowie

W domu wielu osobom trudno jest przestać pracować, gdy formalny dzień pracy dobiegnie końca. Jednak nadgodziny w pracy mogą przyczynić się do wystąpienia bezsenności, bólów głowy i innych niepożądanych konsekwencji. Kolejną konsekwencją przepracowania jest zespół wypalenia, która sprawia, że chorzy nie są w stanie zrobić zbyt wiele. Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, czy w domu, staraj się kończyć o tej samej porze każdego dnia.

Z drugiej strony trudno jest oprzeć się pokusie pracy w piżamie. Odpowiednie ubieranie się do pracy może ułatwić skupienie się na zadaniach służbowych. Ogólnie im bardziej oddzielisz swój dom od pracy, tym bardziej będziesz w stanie rozdzielać te dwa aspekty i poświęcisz im adekwatną ilość czasu i uwagi.

Bezpieczeństwo danych fizycznych

Podczas pracy w biurze, czyli w sieci lokalnej pracodawcy, o ochronę danych dba zespół ds. IT. Ale przenoszenie rzeczy związanych z pracą — laptopa, plików, dysków flash — między biurem a domem może sprawić, że dane firmowe będą narażone na niebezpieczeństwo, np. kradzież.

Jeśli to możliwe, oddziel urządzenia używane w biurze domowym od tych, których używasz w biurze rzeczywistym. Oprócz tego, że tak jest zwyczajnie wygodniej, bo nie trzeba tego wszystkiego ze sobą nosić, jest to bezpieczniejsze. Jeśli przewozisz laptop środkami transportu publicznego, poszukaj solidnego plecaka antykradzieżowego z kłódkami i ukrytymi zamkami błyskawicznymi.

Do plecaka przeznaczonego na laptopa nigdy nie wkładaj notesu zawierającego hasła — w ogóle nie powinien on istnieć. Użyj menedżera haseł zarówno do tworzenia silnych haseł, jak i do zarządzania nimi. Oczywiście możesz zapamiętać kilka haseł, a pomóc Ci w tym może mnemonika.

Zwracaj uwagę na bezpieczeństwo danych cyfrowych

Jeśli musisz nosić ze sobą swoje urządzenia, weź pod uwagę ryzyko ich utraty i przygotuj się na nie. Poufne dane należy szyfrować — w tym celu możesz użyć domyślnych narzędzi systemu operacyjnego, takich jak funkcja BitLocker w systemie Windows czy FileVault w systemie macOS, lub narzędzi innych firm (jeśli firma, dla której pracujesz, na to zezwala). W ten sposób nawet jeśli ktoś ukradnie Ci laptop, nie będzie miał dostępu do znajdujących się na nim plików.

Alternatywą dla szyfrowania całego dysku jest rezygnacja z przechowywania danych lokalnie na rzecz usług w chmurze. Na przykład Dokumenty Google stały się poważną konkurencją dla tradycyjnego oprogramowania offline zwiększającego produktywność. Niezależnie od tego, jakiego używasz dokumentu, arkusza kalkulacyjnego czy innych narzędzi, skonfiguruj bezpieczny dostęp do plików.

Bardzo istotne jest również uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Aby w znaczący sposób utrudnić włamanie na konta, wybieraj te usługi, które oferują tę opcję — najpierw jednak zapytaj o zgodę dział IT. Nie przechowuj informacji niejawnych w chmurach, bo nie są one idealne.

Pracuj bezpiecznie i ciesz się spokojem

Nie zapomnij chronić przed cyberzagrożeniami zarówno urządzeń, jak i połączeń. Używaj niezawodnego rozwiązania zabezpieczającego, takiego jak Kaspersky Total Security, które zadba o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie tylko zapobiega ono atakom na urządzenia, ale także tworzy bezpieczne połączenie w celu ochrony danych.

Porady