Czy aplikacje mogą eliminować hałas?

Najbardziej przydatne rozwiązania służące do redukcji szumów dla komputerów i urządzeń mobilnych.

Dzisiaj kontynuujemy temat poruszony w naszym poście dotyczącym sposobów ochrony przed hałasem. Udostępniamy również praktyczną recenzję czterech aplikacji: dwie z nich przeznaczone są na komputery, a dwie na urządzenia mobilne.

Chociaż zestawienie to wydaje się niewielkie, warto pamiętać, że potrzebowaliśmy zaledwie kilku opcji. Szukaliśmy programów, które działają tylko z określonymi modelami zestawów słuchawkowych i mikrofonami i nie uwzględnialiśmy tych, które są przeznaczone (także cenowo) dla dużych firm.

Do komputerów PC i laptopów

Zanim pandemia wysłała pracowników na pracę zdalną, oprogramowanie do filtrowania szumów przeznaczone na komputery było produktem niszowym. Jednak masowe przejście na tryb biura domowego wywołało ogromny wzrost popytu. Oto kilka rozwiązań, które nam się spodobały.

Dla systemu Windows: Noise Blocker

Według twórców aplikacja Noise Blocker eliminuje szum wiatraków w laptopach, dźwięk stukania na klawiaturze i kliknięć myszą, jak również zniekształcenia z mikrofonu.

Na początku użytkownik uczy aplikacji szumów, klikając przycisk Dodaj i na przykład coś wpisując (aby nagrać dźwięk stukania w klawisze). Program ten wymaga oddzielnego szkolenia dla każdego dźwięku, który chcemy wyeliminować: kliknięcia myszką, bawiące się dzieci i tak dalej.

To według nas wada aplikacji Noise Blocker. Przejście przez proces nagrywania dla każdego uciążliwego dźwięku jest nużące, a aplikacja po prostu ignoruje nieznane odgłosy (co potwierdziły nasze testy). Co więcej, niektóre kliknięcia klawiszy pokonały mechanizmy obronne aplikacji, mimo że przeszkoliliśmy program tak, aby je identyfikowały.

Po nagraniu odgłosów należy dostosować filtr tak, aby głos przechodził bez zakłóceń. My potrzebowaliśmy na to kilku prób, co oznacza, że skuteczność aplikacji zależy w dużej mierze od znajomości przez użytkownika zagadnień związanych z nagrywaniem dźwięku.

Sposób działania aplikacji Noise Blocker przypomina nam polecenia głosowe sprzed dziesięciu lub dwudziestu lat, kiedy nie można było tak po prostu zacząć mówić przez telefon. Wtedy sterowanie głosowe rozpoczynało się od dość obszernego szkolenia w zakresie konkretnych poleceń głosowych, po którym oprogramowanie mogło reagować (jeśli użytkownik miał szczęście) na znane mu dźwięki, jednocześnie ignorując wszelkie nieznane.

Użytkowanie. Noise Blocker działa jako rodzaj pośrednika między urządzeniem rejestrującym a pozostałym oprogramowaniem. Aby aktywować filtr w aplikacji dla połączeń online, ustaw Noise Blocker jako wirtualny mikrofon.

Cena. Jedna godzina dziennie za darmo lub nieograniczone korzystanie na maksymalnie trzech komputerach za 19,99 dol.

Dla systemów Windows i macOS: Krisp

Krisp nabywa umiejętności redukcji hałasu dzięki uczeniu maszynowemu obejmującemu tysiące nagrań zawierających szerokiej gamy dźwięki i głosy. Z naszego punktu widzenia efekt był tego wart.

W celu przeprowadzenia testów stworzyliśmy różne odgłosy: klaskanie w dłonie, stukanie w klawiaturę, a nawet korzystanie z laptopa obok wirującej pralki. W rezultacie Krisp pozostawiał tylko głos testera, w dodatku bardzo nieznacznie zniekształcony. Ale jeśli ktoś (np. dziecko) nagle zacznie krzyczeć w pobliżu podczas ważnego spotkania, filtr prawdopodobnie go nie zablokuje.

Użytkowanie. Po instalacji wyświetlana jest instrukcja wideo, która pokazuje niezbędne kroki. Podobnie jak Noise Blocker, Krisp łączy się z systemem jako wirtualny mikrofon. Ponadto program ten tworzy wirtualny głośnik. Wybranie go jako źródła dźwięku w ustawieniach Skype’a sprawia, że aplikacja działa w obie strony — czyli filtruje również hałas pochodzący od innych osób podczas rozmowy.

Cena. Dwie godziny tygodniowo za darmo lub nieograniczone korzystanie za 60 dol. rocznie.

Dla smartfonów i tabletów

Wiele nowoczesnych smartfonów ma wbudowaną redukcję szumów. Oprócz głównego mikrofonu mają one dodatkowe mikrofony, których funkcją jest wykrywanie obcych dźwięków. System odejmuje je ze strumienia audio głównego mikrofonu, tak aby Twój głos był wyraźnie słyszalny po drugiej stronie. Filtrowanie to umożliwia prowadzenie wyraźnej rozmowy nawet w wietrznych warunkach.

Zwykle aplikacje do komunikacji również mają wbudowaną opcję redukcji szumów — na przykład taka funkcja istnieje już w aplikacjach Google Meet i Zoom. Prawdopodobnie to właśnie dlatego istnieje niewielkie zapotrzebowanie na rozwiązania specjalne do filtrowania szumów dla urządzeń mobilnych. Mimo to udało nam się znaleźć kilka przydatnych usług.

Dla systemów Android i iOS: NoiseWall

NoiseWall (dla systemu Android i iOS) maskuje obce dźwięki, odtwarzając statyczny sztuczny szum, który jest zdefiniowaną przez użytkownika mieszaniną czterech różnych odmian: biały, różowy, czerwony i brązowy.

Nasze eksperymenty z NoiseWall były niejednoznaczne. Dźwięki otoczenia rzeczywiście nie były w stanie pokonać „ściany” hałasu, jednak czasami wymagało to podkręcania głośności aplikacji prawie do wartości maksymalnej. Na dłuższą metę generowany szum może stać się tak samo denerwujący jak hałas od sąsiadów lub dzieci. Mimo to NoiseWall wykonuje swoje zadanie, a usługa jest warta wypróbowania.

Użytkowanie. Aby rozpocząć, wystarczy otworzyć aplikację. Dodatkowe ustawienia Noise Wall zawierają wybór czterech rodzajów szumu i wyłącznik.

Cena. Za darmo z reklamami lub 1,99 dol. bez nich.

Dla systemu Android: Safe Headphones

Celem aplikacji Safe Headphones nie jest tłumienie dźwięków otoczenia, ale raczej wzmacnianie ich. W naszych testach byliśmy w stanie odróżniać miękką mowę od energicznego utworu w słuchawkach, a to jest „supermoc”, która może być przydatna w sytuacjach, gdzie nie wolno przeoczyć ważnych informacji, np. dotyczących lotu na lotnisku.

Gdy nie jest odtwarzana żadna muzyka, aplikacja Safe Headphones zamienia smartfon w rodzaj aparatu słuchowego, wzmacniając otaczające dźwięki.

Użytkowanie. Aplikacja ma jeden przycisk służący do włączania i wyłączania, drugi do włączania filtra szumów tła oraz regulator głośności.

Cena. Za darmo z reklamami lub 9,99 dol. bez reklam.

Podsumowanie

  • Problem z hałasem może rozwiązać zwykła rozmowa z domownikami lub sąsiadami. Można poinformować ich o zbliżającej się wideokonferencji lub połączeniu i poprosić o ciszę.
  • Aplikacja Krisp dla komputerów PC i Mac dość dobrze eliminuje hałas, chociaż w zależności od potrzeb lepiej może się tu sprawdzić mikrofon z redukcją szumów.
  • Jeśli chodzi o aplikacje do redukcji szumów dla smartfonów, nie udało nam się żadnej znaleźć — prawdopodobnie dlatego, że wiele smartfonów ma już kilka mikrofonów i wbudowaną redukcję szumów. Z drugiej strony może w przypadku ważnych połączeń wideo warto korzystać ze smartfona zamiast komputera.

Aby uzyskać więcej informacji na temat korzystania z cyfrowych i analogowych środków pomagających w stworzeniu bardziej komfortowego środowiska domowego, odwiedź naszą cyfrową strefę komfortu.

Porady