Zdrowie psychiczne nastolatków a media społecznościowe

Ponieważ nastolatki spędzają coraz więcej czasu w mediach społecznościowych, teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej jest dbanie o ich zdrowie psychiczne.

Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego — międzynarodowe święto, które podkreśla znaczenie zdrowia psychicznego w dążeniu do pozytywnych zmian. Zdrowie psychiczne nastolatków zasługuje na szczególną uwagę w naszej erze mediów społecznościowych, które zaczęto wiązać z uzależnieniem psychicznym i innymi problemami.

Niepokój w mediach społecznościowych

Przeprowadzone niedawno przez Facebooka badanie wykazało, że Instagram może mieć szkodliwy wpływ na psychikę nastolatków, zwłaszcza dziewcząt. Trzydzieści dwa procent nastoletnich dziewcząt stwierdziło, że kiedy czują się źle i korzystają z Instagrama, czują się jeszcze gorzej. Wśród często wymienianych przyczyn tego stanu rzeczy były nierealistyczne standardy piękna i poczucie, że ich standard życia mocno odbiega od tego, co widać na ekranie.

Z częścią tych problemów Instagram próbuje sobie poradzić, wprowadzając takie funkcje jak ukrywanie licznika polubień czy zakaz stosowania filtrów, które służą ukazywaniu nierealistycznych standardów piękna.

Sami użytkownicy również mogą podjąć proste kroki:

 • Przestań subskrybować konta, które sprawiają, że czujesz się smutny, tracisz pewność siebie lub które wywołują u Ciebie rozdrażnienie.
 • Spróbuj zmniejszyć ilość czasu spędzanego w internecie.
 • Rób małe przerwy i funduj sobie cyfrowy detoks, aby odpocząć od sieci społecznościowych, zrelaksować się i skupić się na sobie. Aby Ci w tym pomóc, firma Kaspersky uruchomiła cyfrową przestrzeń CyberSpa.

Cyberprzemoc

Cyberprzemoc to kolejny dobrze znany problem, który może wpływać na zdrowie psychiczne nastolatka. Nie można go tolerować ani ignorować.

Jeśli nastolatek jest zastraszany w internecie, pierwszym krokiem jest zwrócenie się o pomoc do rodziców lub innych zaufanych dorosłych, takich jak pedagog szkolny, trener sportowy lub wychowawca. Jeśli ofiara nie chce mówić znajomym o swoim problemie, może skontaktować się z infolinią i porozmawiać z profesjonalnym konsultantem.

Obecnie sieci społecznościowe, w tym Instagram, aktywnie wykorzystują sztuczną inteligencję do walki z obraźliwymi komentarzami pod zdjęciami i filmami. Każda platforma społecznościowa ma również narzędzia pozwalające dostosowywać, kto może komentować lub przeglądać Twoje posty, a także do blokowania użytkowników i zgłaszania przypadków zastraszania. Czasami przydatne może być również zebranie dowodów w postaci zrzutów ekranu, aby potwierdzić, co się dzieje.

Facebook

Facebook utworzył Centrum przeciwdziałania nękaniu dla nastolatków. Aby walczyć z nękaniem na tej platformie społecznościowej, możesz:

 • Śledzić, kto Cię oznacza w swoich treściach. Możesz to zrobić w ustawieniach Profil i oznaczanie.
 • Sprawdzać już opublikowane materiały za pomocą tagów i, jeśli to konieczne, usuwać je z materiałów, z którymi nie chcesz być kojarzony, za pomocą Dziennika aktywności.
 • Usuwać niechciane osoby z listy znajomych, aby nie miały one możliwości skontaktowania się z Tobą. A jeśli ich usunięcie nie pomoże, możesz je zablokować (nie zostaną o tym powiadomione). Po zablokowaniu takie osoby nie będą mogły znaleźć Twojego profilu ani oznaczać Twoich treści. Ponadto nie będą mogły dodawać Cię do grona znajomych ani śledzić Twoich aktywności.
 • Pamiętaj, aby zgłaszać obraźliwe materiały pomocy technicznej. Możesz też zgłosić dowolną treść — korzystając z opcji dostępnej obok posta, zdjęcia lub komentarza – w ten sposób zwrócisz uwagę moderatorów Facebooka.

Instagram

Instagram śledzi publikowane w serwisie treści. Jeśli platforma zauważy możliwe naruszenia, powiadomi użytkownika, że zamierza opublikować informacje, które przekraczają jakieś granice. Użytkownicy Instagrama mogą również:

Twitter

Twitter ma również centrum pomocy dotyczące nękania online, oferujące pomoc i porady. Oto kroki, które mogą podjąć użytkownicy tej platformy, aby walczyć z zastraszaniem:

 • Użyj rozszerzonych filtrów powiadomień Twittera. Umożliwiają one filtrowanie kont, z których otrzymujesz powiadomienia. Na przykład możesz nie otrzymywać powiadomień od użytkowników, którzy nie dali swojego zdjęcia profilowego.
 • Twitter ma opcję wyciszenia i powiadomień, którą możesz dostosować do swoich potrzeb. Możesz na przykład wyłączyć powiadomienia o słowach kluczowych lub całych frazach. Możesz wyłączyć powiadomienia na dzień, miesiąc lub na czas nieokreślony.
 • Jednym ze skutecznych kroków jest również opcja blokowania użytkowników. Gdy ją włączysz, zablokowane konta nie będą mogły publikować, wyświetlać Twoich tweetów ani czytać treści na Twoim kanale.
 • Jeśli jesteś ofiarą zastraszania, warto również zgłaszać obraźliwe treści. W ten sposób Twitter będzie mógł zadziałać poprzez zablokowanie konkretnego użytkownika lub treści.

TikTok

TikTok również tworzy różne narzędzia, które pozwalają użytkownikom ograniczyć niechcianą uwagę. Firma opracowała poradnik, który pomaga w rozpoznawaniu zachowań związanych z zastraszaniem i podejmowaniu stosownych działań. Oto kilka funkcji, z których mogą korzystać nastolatki:

 • Skonfiguruj ustawienia prywatności filmów na koncie osobistym: wybierz, kto może oglądać każdy film, i ogranicz przesyłanie osobistych filmów.
 • Filtr niechcianych komentarzy pozwala utworzyć listę niechcianych słów kluczowych, które będą blokowane w komentarzach do filmów lub podczas transmisji na żywo, aby chronić użytkowników przed zastraszaniem.
 • Filtr użytkowników pozwala wybrać, kto może dodać Duet do filmu użytkownika.
 • Blokowanie użytkowników umożliwia blokowanie osób, które naruszają zasady społeczności, i powiadomienie platformy o ich działaniach.
 • Ustawienia rodzinne chronią nastolatków i wspierają je w ich twórczych przedsięwzięciach, a przy tym nie pozwalają na przekraczanie osobistych granic.

W stosunkowo krótkiej historii mediów społecznościowych dowiedzieliśmy się, że nie zawsze są one korzystne dla naszego zdrowia psychicznego, nawet jeśli mają inne zalety. Ale możemy wziąć sprawy w swoje ręce i skorzystać z niektórych narzędzi, aby pomóc nastolatkom w lepszym funkcjonowaniu.

Porady