5 kroków poprawiających ergonomię w miejscu pracy

Jeśli dokuczają Ci bóle głowy, suchość oczu lub ból w dolnej części pleców, winna może być organizacja przestrzeni, w której pracujesz.

Świetne biurko może nie przyczyniać się do świetnych wyników, ale nieodpowiednie miejsce do pracy może wywoływać różnego rodzaju problemy: od słabszej jakości efekty po poważne problemy zdrowotne. Oto pięć głównych problemów związanych z ergonomią w miejscu pracy oraz porady, jak można je rozwiązać.

1. Wygodniejsze meble

Korzystanie niewygodna mebla, które w dodatku nie ma oparcia odciążającego plecy i szyję, często prowadzi do wad postawy, np. garbienia się lub chowania nóg pod krzesło. Zmniejsza to przepływ krwi i zwiększa nacisk na kręgosłup, powodując dyskomfort, obrzęk i ból.

Jeśli zaczynasz swój dzień pracy w pozycji wyprostowanej, a kończysz jak krewetka ze skoliozą, przyjrzyj się, na jakim siedzisz krześle. Być może lepsze byłoby z regulowanym oparciem i wysokością? Jeśli podczas siedzenia lub później czujesz mrowienie w dolnej części pleców, umieść za nimi poduszkę.

Jeśli nie masz miejsca na nogi, łokcie są w pozycji opuszczonej, a monitor jest bardzo blisko oczu. Oznacza to, że potrzebujesz wyższego i bardziej przestronnego biurka. Skorzystaj z kalkulatora, aby znaleźć krzesło i biurko odpowiednie dla swojego wzrostu.

Korzystanie z laptopa na kanapie lub w łóżku zmienia kąt pochylenia głowy i przeciąża mięśnie szyi, powodując ból i dyskomfort. Jeśli masz możliwość korzystania z niestandardowej pozycji podczas pracy, rozejrzyj się za stojakami na laptopy i innymi opcjami, które mogą w Twoim przypadku sprawdzić się lepiej.

Nie spiesz się z wyborem. Chociaż cena w pewnym stopniu odzwierciedla jakość, wydanie większej kwoty nie gwarantuje, że produkt będzie bardziej do Ciebie dopasowany. Przed zakupem wypróbuj różne modele i przede wszystkim słuchaj swojego ciała, a nie sprzedawców.

2. Kup nowszy sprzęt

Jeśli podczas korzystania z klawiatury lub myszy drętwieje Ci przedramię lub miewasz skurcze nadgarstka, mogą to być wczesne objawy zespołu cieśni nadgarstka, który może prowadzić do różnych problemów, w tym neuropatii. Skonsultuj problem z lekarzem, a jednocześnie poszukaj takiej klawiatury i myszki, które łagodzą obciążenie kończyn.

Jeśli klawiatura znajduje się zbyt wysoko lub zbyt nisko, nadgarstki są w nienaturalnej pozycji. Praca na zwykłej prostej klawiaturze może wywoływać obrzęk i zmęczenie mięśni w rękach. Ergonomiczne klawiatury wyglądają dość dziwnie, gdyż ich klawisze są zakrzywione i mają różną wielkość, ale w mniejszym stopniu obciążają one ręce i nadgarstki, dzięki czemu łatwiej jest pisać.

Jeśli mysz ma niewłaściwy kształt lub korzystanie z jej przycisków wymaga użycia zbyt dużej siły, poszukaj takiego modelu, który został zaprojektowany z myślą o wygodzie użytkowania. Na przykład mysz pionowa (którą trzyma się z boku, a nie od góry) może początkowo wydawać się dziwna, ale zmniejsza ona naciągnięcie nadgarstka i przedramienia.

Mysz pionowa zmniejsza obciążenie nadgarstków i przedramienia

W przypadku laptopów sytuacja jest bardziej skomplikowana. Łatwo jest zamienić jedną mysz na drugą, ale zmiana zintegrowanej klawiatury w laptopie może już być problematyczna. Jedną z możliwości jest takie dostosowanie kąta nachylenia do nadgarstków, aby nie były one uciskane.

Laptopów nie należy trzymać na kolanach. Może to zaszkodzić nie tylko samemu urządzeniu (poprzez np. zablokowanie przepływu powietrza), ale działa także na Twoją niekorzyść.

Ostatnią kwestią jest monitor. Musisz znaleźć odpowiedni kąt nachylenia go względem oczu — umiejscowiony zbyt wysoko będzie szybciej męczyć oczy, a zbyt nisko sprawi, że będziesz się garbić, na czym ucierpią Twoja szyja i plecy. Jeśli pochylasz się do przodu, najprawdopodobniej potrzebujesz większego wyświetlacza.

Zwróć uwagę na to, jak na pracę przy komputerze reagują Twoje oczy. Jeśli patrzenie na ekran jest niekomfortowe, zmień jego jasność.

3. Dostosuj oświetlenie

Jeśli podczas pracy lub później dokuczają Ci ból głowy, a Twoje oczy są zmęczone, winne może tu być nieodpowiednie, niewystarczające lub nadmierne oświetlenie. Najlepsze światło to takie, które jest równomiernie rozproszone w całym pomieszczeniu. Nie może to być na przykład lampka, która otacza samo biurko, gdy zapada ciemność.

Wybieraj lampy o tych samych temperaturach barwowych (różne odcienie w tym samym pokoju mogą podrażniać oczy i wywoływać ból głowy), a także pamiętaj, aby regularnie wymieniać żarówki. Zimne światło — czyli o temperaturze barwowej powyżej 5300 kelwinów — jest bardziej odpowiednie do stanowiska pracy, ciepłe tony działają relaksująco, a zimne zwiększa koncentrację.

Pamiętaj, że poziomy kelwinów i lumenów mogą być różne: dwie żarówki o tej samej temperaturze barwowej i jasności mogą świecić zupełnie inaczej. A to dlatego, że oprócz prostych i zrozumiałych oznaczeń, które producenci umieszczają na pudełkach, zagadnienie właściwości widmowych diod LED i efektów stroboskopowych jest nieco bardziej skomplikowane. W wielu przypadkach tanie żarówki emitują mocno migoczące światło o wyraźnie żółtawym, niebieskawym lub zielonkawym odcieniu. Czasami takie światło nas irytuje, dlatego radzimy poszukać w internecie testów żarówek, a następnie wypróbować różne opcje na własnym przykładzie.

Właściwe oświetlenie jest jednym z najlepszych sposobów tworzenia komfortowego środowiska

Światło naturalne jest ważne dla zdrowia oczu, dlatego jeśli to możliwe, najlepiej umieść miejsce swojej pracy w pobliżu okna. Staraj się jednak unikać takiego ułożenia, w którym promienie słoneczne padają bezpośrednio na wyświetlacz — odblaski ekranu może być denerwujący i zmniejszać koncentrację. Najlepiej ustaw sprzęt bokiem do okna i w razie potrzeby zasłaniaj żaluzje lub zasłony.

4. Zadbaj o ciszę

Niepożądane dźwięki i zapachy, niekomfortowa temperatura i niska wilgotność powietrza mogą negatywnie wpływać na nastrój, koncentrację, wydajność pracy i ogólne samopoczucie.

Jeśli szybko się męczysz i ogólnie czujesz się nieswojo, przeanalizuj warunki, w jakich pracujesz. Przewietrz pomieszczenie, aby zmniejszyć poziom dwutlenku węgla i wyrównać poziom wilgotności (pomóc może również nawilżacz lub osuszacz) — odpowiednie powietrze pomaga uniknąć problemów z oddychaniem, zapobiega bólom głowy i wysuszaniu zatok. Możesz też postarać się wyeliminować dźwięki za pomocą słuchawek z redukcją szumów i innych sztuczek.

Zorganizuj swoją przestrzeń roboczą: stosy papieru, brudne kubki i inne niepotrzebne rzeczy rozpraszają, więc w takim otoczeniu może Ci być trudno utrzymać koncentrację.

5. Zwiększ mobilność

Bez względu na to, jak ergonomiczne jest Twoje stanowisko pracy, co jakiś czas musisz wstać i się porozciągać. Ponadto staraj się regularnie zmieniać pozycję, siadając na innym krześle, kładąc się na ziemi (jeśli korzystasz z laptopa), a także na pracując stojąco (jeśli pozwala na to biurko).

W internecie znajdziesz wiele przydatnych ćwiczeń, które trwają krócej niż pięć minut, a które pomagają w rozluźnieniu ciała. W przypadku gdy standardowe skłony i przysiady Ci się znudziły, wypróbuj jogę dla pracowników biurowych.

Podsumowanie

Jeśli masz jakieś problemy zdrowotne, słabo zorganizowane miejsce pracy może być tylko jedną z przyczyn. Jeśli ból nie minie, umów wizytę u lekarza. A jeśli w swojej przestrzeni do pracy czujesz się dobre, nie musisz inwestować w dodatkowy fikuśny sprzęt.

Porady