Jak z głową dzielić się subskrypcjami

Wiele serwisów zezwala na dzielenie się subskrypcją z rodziną. Zobaczmy, jak popularne strony obsługują takie współdzielenie.

Świat cyfrowy pełen jest różnych usług. Są one dostępne po wykupieniu subskrypcji. Te z kolei są przypisywane do kont. Nie każdy jednak chce się wszędzie zapisywać i płacić, zwłaszcza jeśli można pożyczyć konto od przyjaciela lub krewnego. Sprawdźmy, czy naprawdę można „pożyczać” treści w popularnych serwisach i na jakich zasadach. Co się stanie, jeśli spróbujemy nagiąć zasady?

Jak udostępniać swoją subskrypcję w serwisie Netflix

Swoją subskrypcją w serwisie Netflix możesz dzielić się z rodziną, nawet w planie podstawowym. W tym celu musisz utworzyć dla nich w swoim koncie oddzielne profile — maksymalnie pięć — i wybrać opcję Dzieci.

Domyślnie do konta potrzebne jest tylko jedno hasło, które umożliwia logowanie się do wszystkich profili; jednak ten przeznaczony dla osoby dorosłej można zabezpieczyć (jak również zablokować tworzenie nowego profilu) dodatkowym czterocyfrowym kodem PIN, aby uniemożliwić dostęp do niego dzieciom.

W planie podstawowym nie można używać serwisu na wielu urządzeniach równocześnie, jeśli więc kilka osób chce coś obejrzeć, muszą się zmieniać. Co więcej, możesz pobierać filmy tylko na jedno urządzenie. Plany Standard i Premium umożliwiają oglądanie i pobieranie treści odpowiednio na dwóch i czterech urządzeniach.

Według warunków korzystania hasło można przekazywać tylko współmieszkańcom. W praktyce jednak wielu użytkowników współdzieli swoje konto w serwisie Netflix z innymi osobami, nawet które dzieli znacząca odległość.

Mimo że zarząd Netflixa udaje, że tego nie widzi, od czasu do czasu firma egzekwuje restrykcje. Lepiej więc przestrzegaj zasad, a jeśli udostępniasz swoje konto osobom spoza domu, i staraj się kontrolować sytuację.

Jak dzielić się swoją subskrypcją w serwisie Spotify

Spotify oferuje plan Premium Family, który umożliwia korzystanie z serwisu całej rodzinie. Nie musisz udostępniać swojego hasła; Spotify nawet zabrania takich praktyk — członkowie rodziny dołączają do ogólnej subskrypcji poprzez zaproszenie, a każda osoba ma własne konto.

Swoją subskrypcję w serwisie Spotify możesz udostępnić maksymalnie sześciu osobom. Wszyscy muszą mieszkać pod tym samym adresem, a w porównaniu do Netflixa, Spotify z większym prawdopodobieństwem sprawdzi to, gdy zacznie coś podejrzewać. Kilka lat temu firma zaczęła żądać potwierdzenia adresu, np. poprzez podanie dokładnych współrzędnych GPS. Chociaż ostatecznie firma porzuciła tę praktykę, umowa z użytkownikiem jasno określa wymóg wskazania miejsca pobytu w Mapach Google.

Jak udostępniać swoją subskrypcję w serwisie Amazon Prime

Amazon również umożliwia współdzielenie płatnego konta z rodziną przy użyciu opcji Amazon Household. Podobnie jak w przypadku serwisu Spotify, członkowie rodziny dołączają poprzez zaakceptowanie zaproszenia, a każdy z nich ma własne konto.

Do Amazon Household może dołączyć maksymalnie sześć osób, przy czym tylko dwie osoby mogą być dorosłe, a pozostała czwórka to nastolatkowie (13–17) lub dzieci (poniżej 12 roku życia), których możliwości są ograniczone. Nastolatkowie mogą dokonywać zakupów, ale dorośli muszą zaakceptować zamówienie. Dzieci nie mogą wydawać pieniędzy wcale, a dostępne treści (książki, filmy, gry itp.) wybierają im rodzice.

Oznacza to, że swojego konta Amazon Prime nie można współdzielić ze znajomymi. Innym ograniczeniem jest to, że jeśli usuniesz dorosłego z Amazon Household, oboje będziecie musieli poczekać 180 dni, zanim dołączycie do innej grupy Amazon Household. W ten sposób firma m większą kontrolę nad naruszeniami bez konieczności śledzenia lokalizacji.

Jak udostępniać swoją subskrypcję w serwisie YouTube TV

Google, podobnie jak wiele innych firm, zakazuje udostępniania haseł. W zamian w serwisie YouTube TV można utworzyć grupę rodzinną składającą się z maksymalnie pięciu osób, które mogą korzystać z serwisu bez dodatkowych kosztów. Jednak opcja ta jest dostępna tylko dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Grupę składającą się z rodziny mogą tworzyć osoby pełnoletnie lub takie, które nie są członkami innej grupy rodzinnej. Co więcej, do konta YouTube można logować się przy użyciu konta Google, a nie pakietu G Suite. Subskrypcję można udostępniać pięciu członkom rodziny, którzy również muszą mieć konto Google i nie należeć do innych grup rodzinnych. Warto pamiętać, że muszą oni mieć co najmniej 13 lat. Dla młodszych dzieci istnieje oddzielny serwis YouTube Kids, który jest darmowy.

Osoby spoza Stanów Zjednoczonych mogą udostępniać subskrypcję w serwisie YouTube Premium, co jest kosztowniejsze, ale daje dostęp nie tylko do telewizji, ale także do serwisu YouTube Music i YouTube Kids bez reklam. W niektórych krajach (Białoruś, Wenezuela, Izrael, Islandia, Słowenia, Korea Południowa) opcja ta nie jest dostępna.

Wszyscy członkowie grupy muszą mieszkać pod tym samym dachem. Aby mieć pewność, że żyjecie razem, Google prosi o podanie kodu pocztowego lub dostęp do lokalizacji urządzenia, gdy się zapisujesz, i zapowiada kontrolę raz w miesiącu.

Jeśli chodzi o oglądanie równoczesne, jest ono ograniczone do trzech urządzeń. Gdy jeden użytkownik korzysta z serwisu YouTube TV na tablecie i telewizji w tym samym czasie, liczone jest to jak dwa streamy.

Jak udostępniać swoją subskrypcję w serwisie Apple

Biblioteka mediów Apple również może być współdzielona z członkami rodziny. Grupa rodzinna może składać się z maksymalnie sześciu osób w dowolnym wieku (dla dzieci poniżej 13 roku najpierw trzeba utworzyć specjalny Apple ID). Subskrypcje nie są dostępne na urządzeniach z systemem iOS 7 i OS X Mavericks (i starszych wersjach). Ponadto nie można należeć równocześnie do kilku grup, a jeśli nagle musisz  przenieść się do nowej wirtualnej rodziny, Apple zezwala na taki ruch tylko raz w roku.

Członkom rodziny możesz udostępnić swoją subskrypcję i zakupy, plany i lokalizację, a także pomagać im w odnajdywaniu zgubionych gadżetów. Pamiętaj o ograniczeniach: książki, muzykę, filmy i programy TV można pobierać na maksymalnie dziesięć urządzeń, z czego pięć może być komputerami (zasada ta nie dotyczy aplikacji); a po drugie, nie wszystkie treści są dostępne we wszystkich krajach i regionach, więc jeśli ktoś z Twojej rodziny mieszka na przykład za granicą, możecie nie być w stanie dzielić się zakupami.

Ponadto nie możesz udostępniać członkom rodziny subskrypcji indywidualnych i studenckich, zakupów w aplikacjach w określonych programach i przedmiotów, które zostały przez któregoś z członków rodziny ukryte na liście zakupów (pozostaną one na urządzeniach, na które zostały pobrane).

Ponadto za wszystkie zakupy grupy płaci założyciel grupy rodzinnej. Aby dzieci nie nadużywały zakupów, Apple udostępnia funkcję Poproś o zakup, dzięki czemu nie mogą one wydać pieniędzy bez wiedzy rodzica. Oczywiście możesz zaprosić dorosłych znajomych — lub kogoś innego, ale tylko wtedy, gdy pamiętasz o tych zasadach. Możesz także usunąć z grupy rodzinnej osobę, która nie chce płacić.

Jak udostępniać swoje gry w serwisie Steam

Nie możesz udostępniać swojego konta w serwisie Steam, ale możesz dzielić się swoimi grami. W tym celu musisz włączyć funkcję biblioteki. Twoja rodzina i znajomi dobędą mieć dostęp do Twojej kolekcji i będą mogli grać w gry własnymi postaciami, jednak nie zakupią treści, które można pobrać (dodatkowe mapy, przedmioty w grach, skiny itp.).

Warunki korzystania z serwisu dopuszczają udostępnianie swojej biblioteki maksymalnie pięciu osobom, które mają własne konta w serwisie Steam. Będą one mogły grać w Twoje gry na dziesięciu autoryzowanych przez Ciebie urządzeniach, przy czym nie musicie mieszkać pod tym samym adresem.

Steam nie zaleca udostępniania swojej biblioteki osobom obcym: jeśli ktoś zostanie złapany na oszukiwaniu lub nadużywaniu serwisu, a będzie grać w Twoje gry, Twoje konto może zostać zablokowane i nie będziesz już mieć możliwości udostępniania swojej kolekcji.

Należy tu wspomnieć o kilku innych ważnych sprawach. Po pierwsze, nie można udostępniać swojej biblioteki częściowo. Po drugie, gry wymagające kodów aktywacyjnych lub subskrypcje zewnętrzne nie podlegają zasadom udostępniania biblioteki. Po trzecie, w grę współdzieloną może grać tylko jedna osoba naraz, a priorytet ma tu jej właściciel.

Jak udostępniać swoją subskrypcję w serwisie Hulu

Serwis wideo Hulu jest dostępny tylko dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Za subskrypcję można płacić tylko przy użyciu amerykańskiej karty bankowej lub poprzez serwisy PayPal i Venmo. Jedno konto umożliwia utworzenie do sześciu profili. Co więcej, Hulu umożliwia logowanie z nieograniczonej liczby urządzeń, ale jednoczesne oglądanie filmów jest możliwe tylko na dwóch. Próba odtworzenia filmu na trzecim ekranie wyświetli komunikat o błędzie.

Aby pozbyć się tych ograniczeń, należy wybrać znacznie droższy pakiet Hulu + Live TV, który umożliwia równoczesne oglądanie filmów na dowolnej liczbie urządzeń. W przypadku niektórych treści, np. serii HBO, nadal obowiązuje ograniczenie (do pięciu urządzeń naraz). W każdym przypadku komputery i telewizory muszą znajdować się w sieci domowej, którą należy wskazać podczas dołączania do planu Live TV. Hulu dopuszcza tu maksymalnie trzy urządzenia mobilne, o ile „logują się one” z sieci domowej przynajmniej raz w miesiącu.

Zwykły plan Hulu i Live TV obejmują samo odtwarzanie online, z reklamami. Serwis oferuje te same plany bez reklam, dzięki czemu można m.in. pobierać filmy i oglądać je offline. Oczywiście opcje te są droższe. Dzięki takiej subskrypcji możesz pobrać aż do 25 filmów na pięć urządzeń naraz, ale na obejrzenie ich masz 30 dni, przy czym niektórych treści premium nie można pobierać.

Dzielenie się serwisem z rodziną czy znajomymi oznacza podanie im swojej nazwy użytkownika i hasła — bo subskrybent dostaje tylko jedno konto. To kolejny powód, aby nie udostępniać swojej subskrypcji Hulu zbyt wielu osobom; grozi to utratą kontroli nad sytuacją. Każdy użytkownik, który łączy się z kontem (poza dziećmi, które mają specjalne profile), ma dostęp do ustawień konta, jednak szczegóły związane z płatnościami są ukryte.

Jak nie udostępniać kont

Chociaż wiele serwisów zakazuje udostępniania haseł, a inne dopuszczają to tylko w obrębie rodziny, ludzie często używają kont należących do znajomych czy kolegów z pracy. Jak pokazuje przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badanie zrealizowane przez organizację Zebra Insurance, 79% użytkowników powiedziało swoje hasło osobie, która żyje gdzieś indziej.

Taki stan rzeczy może być źródłem problemów. Na przykład możesz zostać zablokowany w serwisie za złamanie warunków korzystania. Albo osoba, którą uznawałeś za godną zaufania, może postanowić przejść na droższą subskrypcję (na Twój koszt). A jeśli używasz tego samego hasła w wielu serwisach, osoba ta nie tylko będzie mogła oglądać programy telewizyjne, ale będzie mogła mieć też dostęp do innych rzeczy, np. adresu e-mail czy wiadomości w mediach społecznościowych. Nie wspominając o tym, że podczas przekazywania hasła przechwycić je będzie mogła osoba postronna.

Z tego względu zalecamy zachowanie swojego hasła tylko dla siebie. Jak nietrudno się domyśleć, nie wolno nigdy kupować czyjegoś hasła w internecie; może ono być kradzione, a w tym przypadku prawowity właściciel konta prawdopodobnie przywróci dostęp, a Ty zostaniesz z niczym. Lepiej więc używać opcji zapewnianych przez serwis.

Porady