Jak bezpiecznie oszczędzać na grach wideo

Jakie zagrożenia niosą ze sobą pirackie gry, kody aktywacyjne na stronach należących do szarej strefy, a także gotowe kont w sklepach oficjalnych?

Nowoczesne gry AAA bywają dość drogie, więc nie każdy może sobie pozwolić na zakup po pełnej cenie. Część graczy jest zdania, że ten rodzaj rozrywki nie ma prawa kosztować aż tak dużo. Jednak ludzie lubią grać, więc szukają innych możliwości, w tym takich, które nie do końca są legalne. Jeśli jesteś jedną z takich osób, musisz przygotować się na niemiłe niespodzianki.

Wersje pirackie

Popularnym sposobem zdobycia gry po niższej cenie jest pobranie jej pirackiej wersji. Oczywiście nie jest to ani legalne, ani etyczne, lecz niewielu te argumenty przekonują. Darmowe gry mogą mieć jednak wysoką cenę: oszuści dystrybuują szkodliwe programy często pod postacią cracków i kodów aktywacyjnych do gier, a uniknięcie przygotowanej przez nich zasadzki może być trudne.

Fałszywe kody aktywacyjne

Innym sposobem na oszczędzanie na grach, który na pierwszy rzut oka wydaje się legalny, jest zakup kodu aktywacyjnego w nieoficjalnym sklepie. Zwykle mają one niższe ceny niż oficjalne strony, co przyciąga uwagę szukających oszczędności graczy.

Jednak szary rynek skrywa też różne niespodzianki. Obok uczciwych sprzedawców, którzy kupują klucze hurtowo i sprzedają je z rabatami, znajdują się też oszuści. Odróżnienie jednych od drugich może być nie lada wyzwaniem.

Klucze przeznaczone na sprzedaż mogą pochodzić z kradzieży lub być przeznaczone tylko dla dziennikarzy. Zwykle są one unieważniane przez wydawców, więc albo nie działają wcale, albo po jakimś czasie gra znika z konta. Możliwe, że na drodze długiej i żmudnej batalii będziesz w stanie udowodnić, że klucz został zakupiony w dobrej wierze i nie miałeś pojęcia o jego wątpliwym pochodzeniu, jednak czy zaoszczędzenie pieniądze są warte takiego zamieszania?

Głównym celem płacenia za gry jest wsparcie ich producentów, aby mogli oni utrzymać serwery do gier w trybie wielu graczy oraz tworzyć nowe gry i kolejne części. Jeśli kupisz skradziony klucz, pieniądze trafią wprost w ręce złodziei.

Co więcej, producenci i wydawcy muszą poświęcić wiele zasobów na analizę takich przypadków i klientów żądających zwrotu. W efekcie niektóre niezależne studia zapowiedziały już graczom, aby raczej pobierali pirackie kopie, zamiast wręczali pieniądze sprzedawcom na szarym rynku.

Gotowe, istniejące konta

Na platformie typu Steam czy Origin nietrudno znaleźć atrakcyjną ofertę zakupu gotowego konta wyposażonego w gry. W porównaniu do cen poszczególnych gier konta takie wydają się relatywnie tanie. Sprzedawcy wyjaśniają, że na przykład przestali już grać i chcą odzyskać przynajmniej część poniesionych wydatków.

Czego można się spodziewać w tej sytuacji? Po pierwsze, sprzedawca może być oszustem, który po otrzymaniu Twoich pieniędzy zniknie. Niestety odzyskanie pieniędzy jest niemożliwe: platformy do gier wyraźnie zakazują przekazywania kont, a ich zakup uznają za nielegalny.

Po drugie, może się okazać, że konto zostało skradzione. Prawdziwy właściciel może wcześniej czy później zażądać jego zwrotu (co jest logiczne), a w takim przypadku stracisz wydane pieniądze. Jeśli początkowy zakup był sprzeczny z zasadami platformy, złożenie zażalenia jest bezzasadne.

Po trzecie, nawet jeśli konto naprawdę istnieje i należy do sprzedawcy, i nawet jeśli naprawdę dostaniesz do niego dostęp, nie masz gwarancji, że nie pojawia się jakieś problemy. Na przykład po otrzymaniu pieniędzy sprzedawca może zażądać przywrócenia konta, twierdząc, że je ukradłeś.

Po czwarte, platformy z grami nie pochwalają takiego handlu. Po wykryciu transferu konta system może zwyczajnie je zablokować do czasu wyjaśnienia okoliczności tej sytuacji. W efekcie możesz takiego konta nigdy nie odzyskać.

Platformy z grami zakazują przekazywania kont, a jeśli transakcja przebiegnie poza nimi, nie udowodnisz swoich racji. Dlatego kupowanie konta z drugiej ręki na platformie z grami to być może najbardziej ryzykowny sposób oszczędzenia. Lepiej więc nie próbować te opcji.

Gry w oficjalnych sklepach

Jeśli chcesz oszczędzić pieniądze i nie chcesz ryzykować, skorzystaj z legalnych metod (które zawsze zalecamy). Śledź wyprzedaże i oferty specjalne, a tańsze lub darmowe gry pobieraj tylko z oficjalnych stron.

Możesz też poczekać, aż minie trochę czasu i gra straci status nowości. Kilka lat po jej pojawieniu się jej cena może być niższa nawet o 80%–90%, więc cierpliwość się opłaca (dosłownie).

Zawsze pamiętaj o zachowaniu czujności; nawet Steam nie jest odporny na szkodliwe oprogramowanie. W 2018 roku oszuści umieścili w nim narzędzie generujące kryptowaluty pod postacią prostej gry platformowej.

Ponadto cyberprzestępcy czasami tworzą fałszywe strony z grami, tworząc oddzielne strony lub na samym Steamie. Jeśli trafisz na taką stronę, ryzykujesz złapaniem infekcji i utratą swojego konta, więc lepiej sprawdzaj wszystko dwa razy.

Jak bez ryzyka oszczędzać na grach

Aby nie wpaść w kłopoty, poszukując tańszych gier:

  • Kupuj gry tylko w oficjalnych sklepach i czekaj na wyprzedaże — zdarzają się one dość często.
  • Nie kupuj pierwszej rzeczy, która Ci wyskoczy. Zanim kupisz mało znany tytuł podczas wyprzedaży na Steamie, przynajmniej poczytaj opinie na jego temat. Jeśli coś jest podejrzane, ludzie już prawdopodobnie o tym piszą.
  • Korzystaj z niezawodnego rozwiązania ochronnego, które nie pozwoli podejrzanemu programowi przedostać się na Twój komputer.
Porady