COVID-19: jak przetrwać w świecie cyfrowym

Wiele osób siedzi teraz w domu, aby nie zarazić się koronawirusem COVID-19. Zdalnie pracujemy, organizujemy spotkania, a nawet odrabiamy lekcje — dla cyberprzestępców sytuacja ta jest jak szwedzki stół.

W mgnieniu oka nasze życie całkowicie przeszło do internetu. Nigdy wcześniej świat nie był w tak dużym stopniu połączony, a możliwość zdalnego komunikowania się, spotykania, pracy i przeprowadzania transakcji online — nie miały tak dużego znaczenia. Fakt, że aż tyle rzeczy możemy robić przez internet, jest niesamowity, jednak trzeba pamiętać, że tam, gdzie są ludzie, są też cyberprzestępcy. Jeśli pojawia się szansa nakłonienia ludzi na ujawnienie swoich danych osobowych lub oddania swoich pieniędzy, starają się znaleźć sposób na wykorzystanie tej sytuacji.

Chociaż pojawiły się już szkodliwe programy wykorzystujące temat nowego koronawirusa, znanego także pod nazwą COVID-19, które ukrywały się pod postacią dokumentów rzekomo związanych z chorobą, opcje zhakowania naszego bezpieczeństwa online na tym się nie kończą.

Strumieniowanie

Ostatnie weekendy upłynęły pod znakiem największych w historii ilości materiałów przesyłanych przez internet: miliony osób, które zwykle byłyby na spotkaniach ze znajomymi w lokalach, zostały zmuszone zostać w domu. W efekcie usługi do przesyłania treści przez internet przeżywały ogromne obciążenie, a największe firmy obniżyły jakość oferowanych treści, aby obniżyć spowolnienie. Na skutek tych drobnych niedogodności niektóre osoby mogą zacząć poszukiwać alternatywnych sposobów dostępu do treści w internecie.

Jednak rezygnacja z chronionych portali i legalnych serwisów do strumieniowania filmów, gier i innych treści jest na rękę cyberprzestępcom. Chociaż znalezienie innych źródeł treści może być kuszące, zalecamy cierpliwość. Pozostań przy zaufanych serwisach i przestrzegaj naszych zaleceń, aby bezpiecznie korzystać z internetu:

 • Używaj zaufanych źródeł — serwisów, w których masz wykupioną subskrypcję. Dokładnie sprawdzaj adres i poprawną nazwę firmy, zanim cokolwiek pobierzesz. Fałszywe strony internetowe mogą wyglądać jak prawdziwe, jednak przy odrobinie wysiłku dostrzeżesz różnice.
 • Zwracaj uwagę na rozszerzenie pobieranego pliku. Pliki wideo nie mogą kończyć się na „.exe”.
 • Bardzo ostrożnie korzystaj z torrentów. Możesz na przykład wyszukiwać komentarze odnośnie plików, które masz zamiar pobrać, a jeśli komentarze nie są związane z treścią, prawdopodobnie jest to szkodliwe oprogramowanie.
 • Zabezpiecz swoje urządzenia, których używasz do oglądania i przesyłania treści, a także instaluj aktualizacje dla systemu operacyjnego i aplikacji tuż po ich udostępnieniu.
 • Nie klikaj łączy obiecujących szybsze obejrzenie treści, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności treści — na przykład jeśli nie masz pewności, czy coś naprawdę jest dostępne w Twoim regionie — poszukaj tych informacji na stronie producenta.
 • W razie możliwości używaj kart kredytowych do płatności, ale nie zapisuj ich szczegółów na stronie.
 • Używaj unikatowego, skomplikowanego hasła dla wszystkich swoich kont w internecie.

Zakupy

Popyt na zakupy w internecie rośnie; ludzie chcą w ten sposób nabywać jedzenie, rozrywkę i inne towary. Pojawiają się też atrakcyjne oferty od sprzedawców, którzy próbują utrzymać swój biznes, gdy cierpi gospodarka. Takie okoliczności to wspaniała gratka dla cyberprzestępców.

Wzrost liczby punktów handlowych prowadzi do namnożenia specjalnie przygotowanych szkodliwych programów i ataków phishingowych. Wiadomo nie od dziś, że cyberprzestępcy lubią proponować ludziom okazje, które często wydają się zbyt piękne, aby były prawdziwe. I tak zwykle jest. Z tego względu radzimy konsumentom zachowanie czujności w tych czasach i przestrzeganie naszych porad podczas zakupów w Sieci i otwierania e-maili od sprzedawców internetowych:

 • Zwracaj uwagę na szczegóły, które wydają się zbyt piękne, aby były prawdziwe — bo zwykle prawdziwe nie są.
 • Aby sprawdzić ofertę na stronie internetowej, wpisz adres w swojej przeglądarce, zamiast klikać łącza w e-mailach.
 • Zanim zapłacisz, sprawdź symbol kłódki/HTTPS w pasku adresu. Pamiętaj jednak, że ta kłódka oznacza bezpieczeństwo tylko wtedy, jeśli adres strony internetowej jest poprawny, więc przyjrzyj się i jemu.
 • Używaj karty kredytowej zamiast debetowej, aby zwiększyć ochronę płatności.
 • Nie zapisuj szczegółów karty na stronie.
 • Chroń urządzenia używane do zakupów oraz instaluj łaty i aktualizacje tuż po ich pojawieniu się.
 • Używaj unikatowego i skomplikowanego hasła dla wszystkich swoich kont w internecie.

Fałszywe informacje

Fałszywe informacje to nic nowego; nie raz manipulowały one ważnymi wydarzeniami. Jednak podczas krajowego i globalnego kryzysu fake newsy stanowią jeszcze większe zagrożenie niż kiedykolwiek wcześniej. Tym razem szczególnie istotne jest, aby zwracać uwagę na źródło i prawdziwość informacji, zanim udostępnimy ją dalej lub podejmiemy jakieś kroki.

Pojawiła się już porada w związku ze stosowaniem leków przeciwzapalnych, która nie była prawdziwa, a mimo to obiegła różne media — była rozprzestrzeniana m.in. poprzez komunikator WhatsApp i sieci społecznościowe, a także znalazła się na stronach z teoretycznie rzetelnymi informacjami. Namnożenie takich fake newsów niweluje rozpowszechnianie przydatnych i istotnych informacji i porad. Z tego powodu zalecamy, abyśmy bardziej niż zwykle sprawdzali informacje, które czytamy, i starali się nie pogłębiać tego problemu.

 • Ufaj tylko renomowanym i sprawdzonym stronom z informacjami.
 • Staraj się weryfikować informacje przekazywane ustnie, a także przez komunikatory i media społecznościowe.
 • Jeśli nie możesz sprawdzić informacji, nie podawaj jej dalej. Bądź odpowiedzialny za to, co wysyłasz w świat.
Porady