10 gier mobilnych rozwijających dzieci podczas izolacji społecznej

Ciekawe gry mobilne i aplikacje edukacyjne dla dzieci, które bawią i uczą.

Jednym z aspektów związanych z izolacją społeczną* , jakie odkryła moja rodzina, jest zatarcie pewnych granic. Dni robocze niewiele różnią się od weekendów, ale jednak pojawiło się coś nowego: pewien rodzaju czasu hybrydowego. Wypełniamy nasze obowiązki związane z nauką i pracą, ale mamy również do dyspozycji czas, który zwykle poświęcaliśmy na dojazdy i inne zadania związane z podróżami.

Od mojej ostatniej listy „pożytecznych” gier minęły ponad cztery lata. W tym czasie powstały nowe teorie i sposoby rozrywki, a producenci udostępnili nowe aplikacje. Moje dzieci nieco podrosły, a na świecie pojawiły się inne.

Jednak moje podejście do gier komputerowych nie zmieniło się. Uważam, że gry elektroniczne nie znikną, a więc zrezygnowanie z nich byłoby zaprzeczeniem rzeczywistości — i obarczenie naszych dzieci prawdziwymi brakami strategicznymi na przyszłość.

Jeśli chodzi o gry, opór jest daremny, więc lepiej jest przejąć inicjatywę i zarządzać procesem obcowania z nimi niż dać się ponieść losowi. Dzięki zabawnym aplikacjom i grom możemy pomóc dzieciom dowiedzieć się, po co są komputery, a także pokazać, że technologia ma nam służyć — a nie na odwrót.

Oczywiście każdy rodzic powie, że zakazany owoc smakuje najlepiej. Organizacja czasu grania przez dzieci należy do Ciebie. Jak jednak wiadomo, aktywność cyfrowa dzieci wymaga pewnej dozy kontroli. Podobnie jak w życiu dorosłym, towarzyszy mu możliwość uzależnienia, wystąpienia zachowań aspołecznych i kontaktu z potencjalnym obcym. A zatem smakujcie ten owoc wspólnie, pamiętając o czasie i innych ograniczeniach! Warto wziąć pod uwagę kilka elementów, takich jak rodzaj gry, interakcja miedzy osobami i oczywiście podstawy naszych relacji z inteligentnymi urządzeniami (w tym zasady cyberbezpieczeństwa).

W tych trudnych czasach pozostawienie świata cyfrowego w rękach dziecka może wydawać się kuszące — Ty masz czas na relaks, one mają prywatność i swobodę działania w terenie, który zwodniczo ich wita. Czas izolacji społecznej to szansa na spędzenie czasu na wymianę wspólnych doświadczeń — w sposób bezpieczny.

Oto część ulubionych gier mobilnych moich dzieci i naprawdę ciekawe aplikacje edukacyjne, które z radością razem odkrywamy.

1. Co jest w środku?

W jaki sposób coś powstało, jak działa i dlaczego — te i wiele innych pytań kłębi się w głowach dzieci, które rutynowo wypowiadają je, gdy pracujesz.

Poniższa seria zabawnych i edukacyjnych aplikacji od Learny Land uwolni Cię od presji wyjaśnień:

2. Puzzle logiczne

Ten stary wynalazek lubią zarówno dzieci, jak i dorośli. Muszę przyznać, że REBUS to moja ulubiona rozrywka podczas lotów. Gry polegają na układaniu wirtualnych zagadek poprzez logiczne skojarzenia.

Niektóre problemy są na tyle trudne, że można się nad nimi zastanawiać kilka dni. Inne są jak wytrych do innych. Są one świetnym sposobem trenowania myślenia nieszablonowego i kombinowania. Dla dzieci, które nie są jeszcze gotowe na takie wyzwania, autorzy oferują AZZL — chociaż tylko dla systemu iOS.

3. Gry typu klasyczne arkada

Tu wracają nostalgiczne wspomnienia! Możesz spokojnie wrócić do starych tytułów, takich jak Digger (lub Dig Dug), Lode RunnerTetris czy PAC-MAN. Nawet po tylu latach gry, w których dorastaliśmy, one nadal są dostępne i w modzie. Okazuje się, że dynamika tej gry to trwały geniusz.

4. Znajdź i zgadnij

Gry czeskiego studio Amanita Design wyróżniają się zadziwiającym poziomem szczegółowości, niezwykle żywymi postaciami i ich fascynującymi magicznymi światami.

Zaprojektowane w duchu klasycznych gier z lat 1980-1990, w rewelacyjny sposób zmuszają mózg do myślenia w nowy sposób, eliminując nawykowe procedury rozwiązywania problemów. Jeśli CHUCHEL okaże się zbyt łatwe, wypróbuj inne gry autorstwa studia: Samorost 3Machinarium oraz Botanicula. Najmłodszym proponujemy grę Pilgrims.

5. Boskie moce

Trudno jest być bogiem. W grze Pavilion różne nieziemskie znaki zachęcają głównego bohatera do działania, a jej autorzy trafnie opisują ją jako „zagadkową przygodę w czwartej osobie”. Osobiście nigdy nie żałowałem, że wydałem na nią tej drobnej kwoty.

6. Wizyta w Lumino City

Wymieniając dobrze zaprojektowane przygodówki, nie można zapomnieć o innej fantastycznej grze Lumino City.

Gra Pavilion zasługuje na osobny akapit ze względu na jej wspaniałą estetykę i scenografię. Zasadniczo można to ująć tak: jej producenci wznieśli sobie pomnik z wykorzystaniem animowanych lalek z filmów z lat 1970 i 1980. Wpadnij do Making of Lumino City!

Jeśli podoba Ci się Lumino City, sprawdź prequel tej gry, Lume. Na chwilę pisania tego postu autorzy udostępnili ją bezpłatnie w sklepie App Store.

7. W zaświatach

Autorzy starego hitu LIMBO, firma Playdead, przygotowała nową grę — INSIDE. Opowiada ona o przygodach małego chłopca w zaświatach. Brzmi przerażająco, ale w rzeczywistości nie można oderwać od niej wzroku. Rodzice mogą usiąść i podziwiać kunszt podczas zabawy swoich dzieci.

8. Zadziwiająca kreatywność

Jeśli Twoje dzieci znają już gry CHUCHEL i Lumino City, z łatwością rozwiązują zagadki w grze REBUS, a Pavilion i INSIDE to dla nich bułka z masłem, czas zainstalować Gorogoa. To oryginalna gra przygodowa z zagadkami i z wyjątkową dynamiką gry.

Jeśli o mnie chodzi, do tej pory nie widziałem nic podobnego. Szczerze mówiąc, przez pierwsze kilka minut byłem tak oszołomiony, że nie mogłem dojść końca. Jednak gdy tylko rozpracujesz, do czego dążysz i w jaki sposób… będziesz o niej myśleć bez przerwy.

9. Mądre słowa

Równoległościan, dwusieczna, centroid. Twierdzenie Pitagorasa, trapezy prostokątne, dwusieczne prostopadłe. Trójkąty równoramienne, symetria centralna, mediany.

Jeśli Twoje dziecko nie może przegapić okazji do wykazania się wiedzą z geometrii euklidesowej wśród rówieśników, mam dla niego łatwą i zabawną aplikację Pythagorea. Kto wie, może dziś położysz do łóżka przyszłego znanego architekta czy matematyka…

10. Minecraft!

Zestawienie zakończę niemniej ciekawą i rozwijającą grą, Minecraft Earth.

A przy okazji, życzę Wam zdrowej i produktywnej samoizolacji! Dbajcie o siebie i innych.

*Informacja dla przyszłych czytelników tego posta: w marcu 2020 roku, gdy powstawał ten post, wiele krajów wprowadziło rygorystyczne środki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się infekcji nowego koronawirusa o nawie COVID-19. Jednym z zakazów była izolacja społeczna, ograniczająca kontakty z innymi i pracę z domu.

Porady