Nowe życie starszych gadżetów z pożytkiem dla domowego biura

Używaj starszych i nieużywanych już tabletów, laptopów i modemów do bezpiecznej pracy z domu.

Gdy pracujesz w biurze, firma zapewnia Ci wszystko, co jest niezbędne do wykonywania pracy: mocny komputer, dostęp do internetu, zestaw słuchawkowy i kamerę internetową do wideokonferencji. Gdy pracujesz zdalnie, pewne problemy trzeba rozwiązać samemu. Oczywiście niektóre firmy zapewniają laptopa lub dokładają się do rachunku za internet, jednak często musimy wyposażyć swoje domowe biura przy użyciu własnych zasobów.

Wymaga to poświęcenia czasu i kreatywności. Czasami w rodzinie dostępny jest tylko jeden komputer, w dodatku bez kamery internetowej, a sieć Wi-Fi nie dociera do każdego zakątka domu.

Jedną z możliwości jest zakup wielu nowych urządzeń. Jednak można zastosować inne podejście, dzięki któremu zaoszczędzimy wiele pieniędzy — w tym celu wystarczy użyć starszych gadżetów. Jeśli masz jeszcze jakieś smartfony, laptopy czy inne urządzenie cyfrowe, które nie są najnowsze, ale nadal działają, zaangażuj je w codzienną pracę. Zobacz, jak to zrobić.

Komputery i laptopy

Komputerów potrzebujemy w godzinach swojej pracy, a nie każdy ma własnego peceta czy laptop, który stoi nieużywany. Na szczęście w niektórych zadaniach, takich jak odrabianie pracy domowej czy praca z tekstem, mogą dobrze sprawdzić się starsze urządzenia.

Konieczne może być zaktualizowanie urządzeń, którym chcemy nadać drugie życie, a także usunięcie z nich niepotrzebnych programów i plików, a może nawet wymiana niedziałających komponentów. Gdy klawiatura w aktualnym sprzęcie jest niewygodna, zakup nowej klawiatury USB i tak będzie tańszy niż nabycie nowego laptopa.

Jeśli starszy komputer działa wolno i zawiesza się nawet po oczyszczeniu go, przeinstaluj system operacyjny. W przypadku komputerów Mac należy skorzystać z funkcji odzyskiwania systemu; w komputerach z systemem Windows należy użyć dysku instalacyjnego (a jeśli go nie masz, pobierz obraz systemu ze strony firmy Microsoft). Jeśli lubisz eksperymentować, wypróbuj alternatywny system operacyjny, np. Google Chromium OS.

Jeszcze lepiej, gdy znasz się trochę na kwestiach technicznych: możesz zaktualizować sprzęt w starszej maszynie. Na przykład dołóż pamięci RAM, aby mieć co najmniej 4 GB (wiele laptopów ma wolny slot umożliwiający rozszerzenie pamięci RAM, co ułatwia takie działania) lub zastąp dysk twardy dyskiem SSD. Po takich zmianach komputer powinien działać szybciej i umożliwi uruchomienie bardziej zasobożernych programów. Zwróć jednak uwagę, aby każdy nowy komponent współdziałał ze starszym sprzętem.

Nie zapominaj o ochronie. Zainstaluj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające, np. Kaspersky Internet Security, które obsługuje system Windows 7 i nowsze oraz macOS w wersji 10.12 Sierra i nowszej.

Dodatkowy monitor

Przydatny może okazać się również stary monitor. Możesz zastąpić nim wyświetlacz w swoim laptopie lub zrobić z niego dodatkowy ekran do komputera.

W tym celu podłącz swój monitor do komputera za pomocą kabla. Jeśli porty w urządzeniu nie pasują, zdobądź odpowiedni adapter. Proces konfiguracji drugiego ekranu jest zwykle prosty i szczegółowo opisany na stronie internetowej producenta systemu operacyjnego. Tu znajdziesz instrukcje dla systemu Windows 10 i macOS.

Używanie tabletu jako monitora

Starszy tablet również może być dodatkowym ekranem. Zarówno na tablecie, jak i komputerze, trzeba będzie zainstalować aplikację, np. iDisplay (iOSAndroid) lub Duet Display (iOSAndroid). Dostępnych jest wiele podobnych programów, jednak opcje darmowe prawdopodobnie będą wyświetlać wiele reklam, mogą działać tylko w czasie okresu próbnego lub będą wymagać zbyt wielu uprawnień — a niestety starsza wersja Androida nie umożliwia zmiany ograniczeń dla aplikacji.

Tablet i komputer możesz połączyć kablem USB (aby uzyskać stabilne połączenie) lub poprzez sieć Wi-Fi (co ułatwia zmianę pozycji i przeniesienie tabletu w razie potrzeby). Wybierając aplikację, sprawdź, czy obsługuje ona wybrane przez Ciebie połączenie.

W niektórych przypadkach nie będziesz potrzebować żadnych dodatkowych aplikacji. Jeśli na przykład masz urządzenie MacBook lub iPad, możesz skorzystać z wbudowanej funkcji Sidecar, aby przekształcić tablet w drugi wyświetlacz. W tej konfiguracji iPad musi być stosunkowo nowy i obsługiwać system iPadOS 13.

Połączenie z internetem

Jeśli wiele osób w Twoim domu uczy się lub pracuje zdalnie, potrzebujesz sporo miejsca oraz mocny i stabilny sygnał Wi-Fi. Ulepsz swoją sieć domową i wykorzystaj do tego starsze urządzenia.

Modem USB

Dzięki zapasowemu modemowi USB lub routerowi możesz skonfigurować dostęp do internetu w pomieszczeniach, do których zasięg Wi-Fi obecnie nie dociera. Być może konieczne będzie doładowanie salda na karcie SIM (lub zakup nowej) — ale to niewielka cena za dodatkowy punkt dostępowy.

Starszy modem może tymczasem służyć jako zapasowy punkt dostępowy do internetu, który będzie szczególnie przydatny, jeśli Twój dostawca internetu przeprowadza prace serwisowe w niedogodnym dla Ciebie czasie lub nastąpi awaria zasilania.

Router Wi-Fi

Jeśli ze starszego routera zrobisz wzmacniacz sygnału Wi-Fi, może on działać jako pośrednik między nowszym routerem a innymi urządzeniami. To kolejny sposób na uzyskanie dostępu do internetu w pomieszczeniach, których sygnał obecnie nie pokrywa.

Kroki, jakie należy wykonać w celu skonfigurowania urządzenia w tryb wzmacniacza, różnią się w zależności od modelu, jednak informacje te znajdziesz prawdopodobnie w podręczniku użytkownika lub w internecie. W tym celu wprowadź nazwę routera w wyszukiwarce oraz słowo „wzmacniacz”, „most bezprzewodowy” lub „WDS”.

Smartfon jako punkt dostępowy

Jeśli nie masz nieużywanego routera, możesz użyć zamiast niego starszego smartfona — będzie on służył jako internetowy punkt dostępowy (o ile oczywiście nie jest tak stary, że nie obsługuje opcji udostępniania Wi-Fi). W tym celu włóż kartę SIM z nielimitowaną ilością danych komórkowych, z możliwością łączenia urządzeń bez ograniczeń. W tym, celu włącz w ustawieniach telefonu opcję hotspotu Wi-Fi.

W telefonie z systemem Android:

  • przesuń palec po ekranie w dół,
  • dotknij i przytrzymaj ikonę Hotspot Wi-Fi (lub Router Wi-Fi),
  • wprowadź nazwę sieci i silne hasło.

W telefonie z systemem iPhone:

  • otwórz Ustawienia,
  • wybierz Hotspot osobisty,
  • włącz funkcję Dopuszczaj innych,
  • Dotknij Hasło sieci Wi-Fi i ustaw silne hasło.

Wiele smartfonów może dzielić się swoim połączeniem z internetem nie tylko przez Wi-Fi, ale również za pomocą kabla USB. Wówczas nie trzeba nic konfigurować na urządzeniu, lecz konieczne może być zainstalowanie na komputerze oprogramowania. Na przykład aby połączyć się z internetem z iPhone’a poprzez USB, należy użyć serwisu iTunes. Oczywiście jeśli używasz urządzeń firmy Apple, prawdopodobnie jest on już zainstalowany na komputerze.

Kamera internetowa

Podczas pandemii wiele firm korzystało z wideokonferencji do organizowania spotkań, rozmów itp. Aparat w standardowym laptopie często zapewnia słabszą jakość obrazu, a w komputerach stacjonarnych często nie ma go wcale. Zakup kamery zewnętrznej może być zaskakująco kosztowny, ale w tym przypadku również możesz użyć starszych urządzeń.

Smartfon lub tablet

Aparat w smartfonie lub tablecie, nawet jeśli urządzenie to nie jest najnowsze, może dawać całkiem przyzwoity obraz — i niemal zawsze będzie on lepszy niż obraz z wbudowanej w laptop kamery. Aby starszy gadżet stał się kamerą internetową, musisz użyć specjalnych aplikacji do swojego komputera i urządzenia mobilnego.

Istnieje wiele aplikacji do kamery; niektóre z nich są płatne, inne darmowe. Dzielą się one również ze względu na różne systemy operacyjne. Wystarczy zainstalować program na swoim smartfonie i komputerze, połączyć urządzenia z tą samą siecią i w razie konieczności skonfigurować je.

Kroki, jakie należy wykonać, zależą od aplikacji. Na przykład w popularnej kamerze wirtualnej DroidCam należy wprowadzić adres IP w programie na komputerze.

Aparat cyfrowy

Gdy kamery wbudowane w smartfony zaczęły oferować przyzwoitą jakość obrazu, wiele osób porzuciło swoje cyfrowe aparaty. Jeśli nadal masz takie urządzenie, możesz go użyć jako kamery internetowej. Tu także należy wspomóc się aplikacją; najbardziej znane to Sparkocam dla systemu Windows i Ecamm Live dla systemu macOS. Obie są płatne, ale mimo wszystko i tak sumarycznie koszt jest mniejszy niż zakup nowej kamery. Pamiętaj, aby wybrać aplikację, która obsługuje Twój aparat.

Producenci aparatów starają się pomóc swoim klientom w tych trudnych czasach: Nikon i Canon przygotowują własne narzędzia, dzięki którym ich kamery będzie można połączyć z komputerem w trybie aparatu. Na chwilę piania tego tekstu aplikacje nie są jeszcze dostępne, ale mają pojawić się wkrótce. A zatem jeśli masz aparat firmy Nikon lub Canon, trzymaj rękę na pulsie.

Tablet jako cyfrowa ramka na zdjęcia

Gdy musisz spędzać sporo czasu w domu, chcesz, aby było Ci nie tylko wygodnie, ale także przytulnie. Skorzystaj ze starszego tabletu, aby urozmaicić swoje miejsce pracy — przekształć go w elektroniczną ramkę na zdjęcia. W tym celu wystarczy uruchomić aplikację do przeglądania zdjęć z funkcją wyświetlania slajdów. Na przykład program Zdjęcia Google dla systemu Android może przełączać obrazy znajdujące się w Twojej chmurze.

Tabletem możesz też otworzyć sobie okno na świat. A wszystko dzięki transmisjom na żywo dostępnym z wielu ciekawych miejsc: wystarczy uruchomić na przeglądarce tabletu interesującą Cię transmisję, aby w przerwach między pracą podziwiać widoki lub oglądać pandy spacerujące w zoo.

Twoja cyfrowa strefa komfortu

W tych ciekawych czasach życie wirtualne mocno nas wciągnęło. Nie wiadomo, ile potrwa epidemia ani towarzyszące jej ograniczenia, dlatego warto zadbać o wygodne miejsce do pracy.

Nasze posty dotyczące tego, jak budować domowe biuro, oznaczamy tagiem cyfrowa strefa komfortu. Wiele z naszych porad może okazać się przydatnych, nawet gdy pandemia już minie. Jeśli rok 2020 czegoś nas nauczy, to z pewnością tego, że nasza przyszłość jest związana z technologiami cyfrowymi.

Porady