Natychmiast zaktualizuj systemy iOS i iPadOS do wersji 14.4

Wersja 14.4 zamyka luki w bezpieczeństwie, które aktywnie wykorzystują cyberprzestępcy. Niezwłocznie zainstaluj tę aktualizację.

Firma Apple opublikowała aktualizację bezpieczeństwa zamykającą trzy luki dnia zerowego: CVE-2021-1780CVE-2021-1781 i CVE-2021-1782. Ponieważ według Apple bliżej nieokreśleni cyberprzestępcy już wykorzystują te podatności, firma radzi wszystkim użytkownikom systemu iOS i iPadOS zaktualizowanie używanych przez nich systemów operacyjnych.

Kilka informacji na temat luk

CVE-2021-1780 oraz CVE-2021-1781 to luki w bezpieczeństwie silnika przeglądarki WebKit, której używa domyślna Safari. Według firmy Apple obie podatności mogą umożliwić uruchomienie dowolnego kodu na podatnych urządzeniach.

Użytkownicy innych przeglądarek również potrzebują tej aktualizacji: nawet jeśli system ma inną przeglądarkę, pozostałe aplikacje mogą używać silnika Safari do korzystania z internetu wewnątrz aplikacji. Zagrożenie stanowi sama obecność podatnego silnika w systemie.

CVE-2021-1782 to luka w jądrze systemu. Firma Apple opisuje ją jako tzw. błąd sytuacji wyścigu, którą ktoś może wykorzystać w celu rozszerzenia uprawnień procesu.

Według dostępnych informacji nieznane osoby mogą już wykorzystywać wspomniane luki w bezpieczeństwie. Te trzy luki mogą zostać wykorzystane jako łańcuch exploitów, ale ponieważ analiza trwa, a na szali znajduje się bezpieczeństwo użytkowników, Apple planuje nie ujawniać jeszcze dalszych szczegółów. Aktualnie szczegółowych informacji brakuje także w bazie danych luk CVE.

Jak ochronić swoje urządzenia z systemem iOS

  • Jak najszybciej zaktualizuj system w iPhonie do wersji iOS/iPadOS 14.4. Jak można przeczytać na stronie internetowej firmy Apple, aktualizacja jest dostępna dla telefonów iPhone 6s i nowszych, iPad Air 2 i nowszych, iPad mini 4 i nowszych, jak również dla odtwarzaczy iPod touch siódmej generacji.
  • Jeśli masz starsze urządzenie, które nie obsługuje wersji 14.4 systemu iOS lub iPadOS, zainstaluj inną przeglądarkę niż Safari i ustaw ją jako domyślną. Na przykład począwszy od iOS 11 możesz używać przeglądarki Firefox lub DuckDuckGo, a począwszy od iOS 12 możesz również korzystać z Google Chrome.
Porady