7 kroków pozwalających zminimalizować lagi w grach w systemie Windows 10

Dzięki naszym poradom zyskasz maksymalną wydajność grania na komputerze bez konieczności obniżania poziomu ochrony.

Przegranie meczu w trybie wieloosobowym, bo komputer nagle zamroził się na 50 milisekund, może zirytować. Na szczęście w znaczącej większości przypadków możesz uniknąć takiego nieszczęścia. Dziś skupimy się na najpopularniejszych problemach związanych z oprogramowaniem oraz rozwiązaniach, które najczęściej stosują dzisiejsi gracze. Dzięki naszym wskazówkom zminimalizujesz porażki wynikające z wydajności sprzętu.

  1. Wyklucz problemy z internetem

Upewnij się, że internet ma stabilną szybkość i latencję (opóźnienie sygnału). Otwórz przeglądarkę internetową i przejdź do serwisu umożliwiającego sprawdzenie szybkości łącza, na przykład speedtest.net lub dslreports.com. Upewnij się, że korzystasz z wystarczającej prędkości internetu (większość gier potrzebuje około 10 Mb/s, jednak przesyłanie obrazu wymaga około 50–100 Mb/s) i masz naprawdę niewielkie opóźnienie (zwane też pingiem). Współczesne światłowody zwykle dają nam ping rzędu 5–50 ms i jest to wartość wystarczająca dla większości gier. Z kolei opóźnienie rzędu setek milisekund może stanowić przeszkodę w wygraniu bitwy.

Wyeliminowanie tego problemu może wymagać wprowadzenia zmian w ustawieniach sieci Wi-Fi routera, umieszczenie go bliżej komputera wykorzystywanego do grania, połączenia routera z komputerem za pomocą kabla (pamiętaj, że profesjonalni gracze używają tylko połączeń przewodowych), a nawet zmiany dostawcy internetu. Kiedyś omówimy to w odrębnym artykule, jednak dziś zajmiemy się aspektem oprogramowania.

  1. Zoptymalizuj ustawienia gier wideo

Jeśli gra wymaga zbyt wielu zasobów, a karta graficzna nie ma takiej mocy obliczeniowej, będziesz czuć frustrację. Tu może pomóc obniżenie poziomu szczegółowości czy zmniejszenie rozdzielczości w ustawieniach gry. Skup się na zmniejszeniu wrażeń wizualnych, jeśli zmieniasz np. wyświetlanie odległości, która pomaga Ci wygrać. Włącz wskaźnik liczby klatek na sekundę, jeśli obsługują go ustawienia gry, a także zmieniaj to ustawienie dotąd, aż uzyskasz 30–60 klatek na sekundę w systemie. Im więcej, tym lepiej (i umożliwia polepszenie grafiki); mniejsze wartości zwykle uniemożliwiają granie w dynamiczne gry, takie jak strzelanki. Dla gier internetowych lepiej wybrać minimum 60 kl./s.

  1. Zoptymalizuj ustawienia zasilania

Chociaż ta sekcja jest najważniejsza dla laptopów, dla innych komputerów też ma duże znaczenie. Upewnij się, że podczas grania korzystasz z zasilacza i włączony jest tryb największej wydajności. W tym celu kliknij ikonę baterii w pasku zadań i przesuń suwak w prawo, a następnie włącz ustawienie „Najlepsza wydajność”.

  1. Wstrzymaj działanie niepotrzebnych aplikacji

Wszystkie aplikacje, które konkurują o zasoby z grą, mogą wywoływać ogromne opóźnienie. Pomóc może zamknięcie wszystkich okien przeglądarki, niepotrzebnych aplikacji do czatowania i wszystkiego innego, co nie działa na poziomie systemu i nie jest związane z grą. Ten krok może bardzo pomóc w wyeliminowaniu lagów.

Aby dowiedzieć się, które aplikacje zużywają najwięcej pamięci i mocy obliczeniowej, w systemie Windows skorzystaj z aplikacji Menedżer zadań. Po kliknięciu łącza „Więcej szczegółów” znajdującego się w dolnej części okna pojawią się informacje związane ze wszystkimi działającymi procesami. Możesz posortować tę tabelę według kolumny „Pamięć” i „Procesor” oraz zastanowić się, które procesy możesz zamknąć. W tym miejscu możesz także dowiedzieć się na przykład, że w tle działa klient komunikatora, o którym nie wiedziałeś, albo jakaś inna aplikacja.

  1. Odpowiednio skonfiguruj program antywirusowy

Wielu graczy uważa, że aplikacją, którą warto zatrzymać, jest rozwiązanie antywirusowe. Niektórzy decydują się nawet na całkowicie pozbycie się takiej aplikacji z urządzenia. W rzeczywistości jednak takie myślenie jest przestarzałe i wcale nie pomaga. Co więcej, możesz w ten sposób spowolnić granie!

Musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze, w systemie Windows 10 nie możesz zrezygnować całkowicie z antywirusa — jeśli wyłączysz rozwiązanie do ochrony od firmy zewnętrznej, automatycznie aktywuje się Windows Defender. Po drugie, nie wszystkie antywirusy są równie dobre. Niektóre takie rozwiązania mają specjalny tryb gracza, który minimalizuje ich wpływ na wydajność urządzenia. Niestety Windows Defender nie oferuje tego luksusu.

Pamiętaj, że prawdopodobnie masz jeszcze jeden dodatkowy program antywirusowy, o którym nie wiesz. Jest on głęboko ukryty w… Google Chrome! On również ma bardzo ograniczone ustawienia, a także nie oferuje niczego przydatnego dla graczy. To kolejny powód, dla którego warto zamknąć okna przeglądarki, gdy próbujesz zoptymalizować szybkość działania komputera.

Wobec tego właściwym podejściem do kwestii związanej z antywirusem jest zainstalowanie jednego z niewielu rozwiązań bezpieczeństwa, które ma zarówno udowodniony minimalny wpływ na szybkość i specjalny tryb gracza w celu redukcji opóźnień i wyłączenia wszelkich okien wyskakujących, dodatkowe skanowanie itp. Przykładem takiego rozwiązania jest Kaspersky Internet Security, które od wielu lat konsekwentnie otrzymuje najwyższe wyróżnienia za wydajność i skuteczność.

  • Upewnij się, że wszelkie zaplanowane skanowania i aktualizacje odbędą się w czasie, gdy nie grasz.
  • Użyj trybu gracza — włącza się on automatycznie, gdy aplikacja przechodzi w tryb pełnoekranowy. Ponadto w tym trybie rozwiązanie zabezpieczające nie będzie uruchamiać pełnego skanowania ani aktualizacji baz danych, aby Ci nie przeszkadzać.
  1. Właściwie skonfiguruj aktualizacje realizowane przez funkcję Windows Update

W systemie Windows 10 niektóre działania w tle także mogą być przyczyną nagłych opóźnień. W szczególności, gdy usługa Windows Update coś pobiera i instaluje, znacząco obniża się wydajność sprzętu. Z tego względu można skonfigurować ją tak, aby odbywało się to poza czasem grania. W tym celu otwórz ustawienia systemu Windows 10, przejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, następnie kliknij Windows Update i kliknij „Zmień godziny aktywnego użytkowania”. Zgodnie z opisem godziny aktywnego korzystania wstrzymują tylko ponowne uruchomienie sprzętu we wskazanym czasie, jednak ustawienie to informuje również inne zadania aktualizacji.

  1. Dbaj o czystość komputera

Z biegiem czasu niemal każdy komputer wykazuje spadek szybkości działania. Najczęstszym powodem tego spowolnienia jest nagromadzenie się niepotrzebnych plików i aplikacji. Aby Twój komputer działał szybciej, warto czyścić pliki tymczasowe, archiwizować lub usuwać niepotrzebne dokumenty i usuwać gry, w które już nie grasz. Może to za Ciebie robić jedna z wielu specjalnych aplikacji (Kaspersky Total Security także ma funkcje czyszczenia).

Gdy wykonasz wszystkie powyższe kroki, Twój komputer powinien być bardziej odporny na przykre niespodzianki, a wygranie gry będzie kwestią przyjęcia dobrej taktyki, treningu i pracy zespołowej.

Porady