Jak zabezpieczyć swoje konto w serwisie TikTok

Poznaj najlepsze ustawienia ochrony dla swojego profilu przed hakerami, hejterami i spamerami.

Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie oglądają krótkie filmy w serwisie TikTok i udostępniają własne. Niektórzy chcą być w ten sposób kreatywni i mieć kontakt ze światem; inni dążą do zdobycia popularności. Ale jak w każdej społeczności online, TikTok to nie tylko platforma dla fajnych blogerów i ich fanów. Jest również domem dla hejterów, spamerów i oszustów. Zobacz, jakie ustawienia zabezpieczeń i prywatności pomogą Ci ochronić przed nimi konto.

Ustawienia ochrony w serwisie TikTok

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy: ochrony przed atakami hakerskimi. Aby zmienić ustawienia zabezpieczeń, które oferuje TikTok, dotknij ikonę Ja, a następnie trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu. Ustawienia, które należy zmienić, znajdują się w obszarze Zarządzaj kontem.

Czy TikTok oferuje uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Wiele sieci społecznościowych i serwisów umożliwia użytkownikom zabezpieczenie się przed kradzieżą haseł. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to dodatkowa warstwa ochrony: oprócz hasła aplikacja wymaga podania jednorazowego kodu, który jest wysyłany na przykład w wiadomości SMS.

TikTok nie ma takiego ustawienia i oferuje jedynie opcję Zaloguj się za pomocą kodu weryfikacyjnego.   W takim przypadku TikTok wysyła jednorazowy kod dostępu w wiadomości tekstowej. Jednak nie jest to uwierzytelnianie dwuskładnikowe; kod nie uzupełnia hasła, ale je zastępuje. Mówiąc wprost, jeśli masz kod, możesz zalogować się na swoje konto bez podawania hasła.

To rozwiązanie nie jest idealne, ponieważ kody wysłane SMS-em nie stanowią niezawodnej ochrony. Z drugiej strony takie podejście może okazać się przydatne, jeśli Twoje hasło zostanie skradzione — bez wspomnianego kodu nikt nie zaloguje się na nieznanym urządzeniu. Uwaga: odłącz TikTok od numeru telefonu, jeśli planujesz go zmienić.

Jeśli zalogujesz się za pośrednictwem Facebooka lub innej sieci społecznościowej, TikTok nie wyśle żadnego kodu, ponieważ aplikacja ufa innym serwisom. Dlatego upewnij się, że Twoje konto na Facebooku jest wystarczająco chronione.

Jak wyłączyć zapisywanie haseł

Domyślnie TikTok zapamiętuje nazwę użytkownika i hasło, co jest wygodne. Oczywiście pod warunkiem, że nie pozwalasz innym korzystać z Twojego telefonu — w przeciwnym razie wyłącz tę funkcję, odznaczając opcję Zapisz dane logowania w obszarze Zarządzaj kontem.

Jak sprawdzić, czy ktoś korzysta z mojego konta w serwisie TikTok

Jeśli zalogujesz się na nie swoim urządzeniu i zapomnisz się wylogować lub obawiasz się, że Twoje konto mogło zostać zhakowane, sprawdź, czy ktoś inny nie korzysta z Twojego konta.

 1. Dotknij opcji Zarządzaj urządzeniami, aby zobaczyć, na których telefonach jest otwarte Twoje konto TikTok.
 2. Wyloguj urządzenia, których nie używasz, dotykając ikony kosza obok odpowiedniego gadżetu na liście i wybierając pozycję Usuń.
 3. Dla większego bezpieczeństwa zmień hasło do swojego konta.

Konfigurowanie prywatności w serwisie TikTok

Twój profil TikTok jest domyślnie widoczny dla wszystkich. Osoby obce mogą znaleźć Twoje konto, obejrzeć film i zostawić komentarz. Jeśli masz dość spamerów i hejterów lub po prostu wolisz nie udostępniać filmów wszystkim, zaostrz ustawienia prywatności. Aby to zrobić, dotknij Ja na ekranie głównym, a następnie trzy kropki w prawym górnym rogu. Dotknij opcję Prywatność i bezpieczeństwo.

Jak sprawić, by profil TikTok był prywatny

Jeśli nie interesuje Cię gwiazdorzenie na TikToku i chcesz zwyczajnie udostępniać klipy znajomym, ustaw swoje konto jako prywatne. Dzięki temu tylko zatwierdzone osoby będą mogły oglądać Twoje filmy i polubienia. W tym celu przejdź do sekcji Przejrzystość i przesuń suwak obok pozycji Konto prywatne.

Osoby, które już Cię obserwują, zostaną zatwierdzone automatycznie i będą mogły oglądać Twoje filmy (podobnie jak w przypadku profilu prywatnego na Instagramie). W razie potrzeby usuń niechcianych Obserwatorów na swojej stronie profilu (Ja).

Pamiętaj, że nawet jeśli Twój profil będzie prywatny, jego opis będzie nadal widoczny dla wszystkich użytkowników TikTok. Dlatego nie publikuj tam niepotrzebnych danych osobowych, takich jak adres domowy czy numer telefonu.

Jak usunąć swój profil z rekomendacji

Domyślnie TikTok poleca Twój profil innym użytkownikom, jeśli jego algorytm oceni Twoje klipy jako interesujące lub uzna, że się z kimś znasz. Może to dotyczyć nawet kont prywatnych. Na przykład może się tak zdarzyć, jeśli masz wspólnych znajomych z innym użytkownikiem lub mają a oni Twój numer telefonu.

Jeśli nie chcesz znaleźć się w rekomendacjach, zablokuj aplikacji możliwość proponowania innym obserwowanie Cię. Aby to zrobić, w ustawieniach prywatności wyłącz opcję Pozwól innym, by mnie znaleźli.

Jak pozbyć się spamu i komentarzy od hejterów

Niestety, nie wszyscy użytkownicy mają dobre intencje. Niektórzy zalewają nas reklamami lub obrażają.

Aby sekcja komentarzy pod filmami nie stała się polem bitwy, możesz wprowadzić w niej pewne ograniczenia. Najprostszym sposobem jest zablokowanie osobom z zewnątrz dyskusji na temat Twoich klipów. Aby to zrobić, w obszarze Kto może przesyłać mi komentarze wybierz pozycję Znajomi lub Wył.

TikTok pozwala również wyłączyć komentarze pod konkretnym filmem. Aby to zrobić, otwórz film, stuknij trzy kropki w prawym dolnym rogu i wybierz Ustawienia prywatności. Na stronie ustawień, która zostanie otwarta, wybierz pozycję Wyłącz komentarze pod tym filmem.

Jeśli jednak chcesz, aby inne osoby mogły wyrażać swoje zdanie na temat Twoich klipów, ale nie chcesz ręcznie usuwać spamu i niefajnych komentarzy, skonfiguruj filtr słów kluczowych. Aby to zrobić:

 • Dotknij opcji Filtry komentarzy.
 • Włącz Filtruj spam i obraźliwe komentarze. Można powiedzieć, że jest to automatyczny moderator w serwisie TikTok.
 • Włącz opcję Filtruj słowa kluczowe i określ słowa oraz wyrażenia, których nie chcesz widzieć pod swoimi filmami. Robot ukryje komentarze, które je zawierają.

Jak wyłączyć duety w TikTok

Jedną z opcji TikToka jest możliwość tworzenia duetów (łączenie filmów innych użytkowników z własnymi) i reakcji (odpowiedzi wideo na filmy innych osób). Domyślnie każdy użytkownik TikToka może użyć klipu, który mu się podoba, i utworzyć z nim duet lub zareagować na niego. Jeśli Twój klip inspiruje kogoś do kreatywności, to chyba nie ma czym się martwić.

Problem polega na tym, że z funkcji tej mogą korzystać również trolle. Możesz zablokować osobom obcym możliwość tworzenia duetów i reakcji na podstawie Twoich filmów, zmieniając ustawienia Kto może tworzyć z tobą duety i Kto może reagować na twoje filmy. W obu ustawieniach wybierz pozycję Znajomi lub Wył.

Jeśli na ogół nie masz nic przeciwko duetom i reakcji, ale nie dotyczy to akurat filmu, w którym śpiewasz w barze nad ranem, nie ma problemu: możesz zablokować użycie określonego klipu. Aby to zrobić, otwórz go, naciśnij trzy kropki w prawym dolnym rogu i wybierz Ustawienia prywatności. Na otwartej stronie przesuń suwak obok Wyłącz duet/reakcję na ten film.

Jak usunąć spam z wiadomości prywatnych w TikTok

Jeśli w serwisie TikTok każy może wysyłać do Ciebie wiadomości prywatne, Twoje konto może wkrótce zalać fala reklam lub propozycji obserwowania innych. Aby pozbyć się irytującego spamu, możesz całkowicie zablokować wiadomości przychodzące lub zezwolić na wysyłanie ich tylko znajomym. Aby to zrobić, znajdź opcję Kto może wysyłać ci wiadomości i wybierz pozycję Znajomi lub Wył.

Jak zapobiegać kradzieży wideo w TikTok

Kolejna funkcja TikTok umożliwia pobieranie filmów należących do innych osób. Z jednej strony jest to wygodny sposób na zapisywanie filmów, które lubisz. Z drugiej jednak ktoś może ukraść jakiś fajny film i opublikować go jako własny, np. w serwisie YouTube. Aby utrudnić kradzież filmów, możesz wyłączyć tę opcję. Aby to zrobić, przejdź do ustawień, a suwak przy opcji Zezwalaj na pobieranie ustaw w pozycję Wył.

Jak zablokować irytujące powiadomienia w TikTok

Jak każda sieć społecznościowa, TikTok zabiega o Twoją uwagę. Domyślnie aplikacja informuje o każdym drobiazgu: polubieniach, komentarzach, nowych filmach, rekomendacjach. Jeśli zaczną Cię one irytować, możesz je wyłączyć w ustawieniach konta:

 • Wybierz Ja na ekranie głównym.
 • Dotknij ikonę z trzema kropkami znajdującą się w prawym górnym rogu.
 • Wybierz Powiadomienia push.
 • Usuń przesuń suwak obok zdarzeń, o których nie chcesz otrzymywać powiadomień.

Możesz też wyłączyć wszystkie powiadomienia TikTok w ustawieniach urządzenia. Aby to zrobić w systemie Android:

 • Otwórz ustawienia telefonu.
 • Wybierz pozycję Aplikacje i powiadomienia.
 • Przejdź do Powiadomień.
 • Przewiń w dół do listy aplikacji.
 • Znajdź TikTok na liście aplikacji i wyłącz jej powiadomienia.

W iOS:

 • Otwórz ustawienia telefonu.
 • Przejdź do powiadomień.
 • Znajdź TikTok na liście aplikacji i wyłącz powiadomienia z niego.

Jak zablokować użytkowników w TikTok

Jeśli ktoś działa Ci na nerwy i nie chcesz, aby widział lub komentował Twoje filmy, zablokuj go. Aby to zrobić:

 • Otwórz profil tej osoby.
 • Naciśnij ikonę z trzema kropkami w prawym górnym rogu ekranu.
 • Wybierz pozycję Blokuj.
 • Naciśnij pozycję POTWIERDŹ.

Jak sprawić, by filmy w TikTok były prywatne

Nasze klipy nie zawsze są gotowe do natychmiastowej publikacji. Możesz chcieć opublikować dany film później lub wypróbować filtry i funkcje. A może ma być to tylko osobista pamiątka. TikTok umożliwia takie ustawienie, aby film był widoczny tylko dla Ciebie (Ciebie i Twoich znajomych).

W przypadku nowego filmu:

 • Po przesłaniu filmu dotknij opcję Kto może wyświetlać ten film na ekranie Post.
 • Wybierz pozycję Znajomi (jeśli chcesz, aby go zobaczyli) lub Prywatny (jeśli tego nie zrobisz).

W przypadku filmu już opublikowanego:

 • Otwórz film.
 • Dotknij ikonę z trzema kropkami znajdującą się w prawym dolnym rogu.
 • Wybierz Ustawienia prywatności.
 • Wybierz pozycję Kto może obejrzeć film i wybierz Znajomi lub Prywatne.
Porady