Zaktualizowane ustawienia ochrony i prywatności w serwisie Instagram

Jak zabezpieczyć swoje konto oraz zdjęcia przed ciekawskimi oczami

Konta w sieciach społecznościowych są smacznym kąskiem dla cyberprzestępców, zwłaszcza jeśli śledzi je wiele osób. Jeśli są kiepsko zabezpieczone, włamanie się na nie to bułka z masłem. Z tego względu regularnie przypominamy Wam o tym, abyście korzystali z nowych funkcji i opcji pozwalających zwiększyć ich bezpieczeństwo.

Najbardziej przydatne ustawienia prywatności i bezpieczeństwa w serwisie Instagram

Niestety ustawienia związane z bezpieczeństwem i prywatnością nie zawsze są intuicyjne, a dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że od czasu do czasu są one modyfikowane. Na przykład Instagram zaktualizował ostatnio swoje ustawienia. Dziś podamy kilka najbardziej przydatnych opcji, które warto odpowiednio skonfigurować.

Konfigurowanie ustawień związanych z bezpieczeństwem

Nowe ustawienia serwisu Instagram oferują jeszcze lepsza ochronę przed nieautoryzowanym dostępem do konta oraz kradzieżą tożsamości.

Aby je znaleźć:

 • Otwórz swój profil.
 • Kliknij lub dotknij trzy paski znajdujące się w prawym górnym rogu ekranu.
 • Wybierz opcję Ustawienia.
 • Przejdź do Bezpieczeństwo.

Hasło to podstawa

Pierwsza zasada bezpieczeństwa każdego konta polega na ustawieniu silnego, długiego i unikatowego hasła. Atakujący nie będą mogli szybko złamać go poprzez metodę siłową ani nie znajdą go w bazie danych skradzionej z innych stron, a zatem nie zhakują Twojego konta. O ile oczywiście nie dasz im swojego hasła osobiście lub nie wycieknie ono z innej sieci społecznościowej.

Jak skonfigurować autoryzację dwuetapową w aplikacji Instagram

Aby mieć pewność, że hasło nie wycieknie, włącz autoryzację dwuetapową. Za każdym razem, gdy ktoś (w tym Ty) będzie próbował zalogować się do Twojego konta na innym urządzeniu, sieć społecznościowa poprosi o podanie kodu jednorazowego wysłanego w SMS-ie lub wygenerowanego poprzez specjalną aplikację. W ten sposób będziesz otrzymywać informacje o wszystkich próbach zalogowania się i nikt nie dostanie się na Twoje konto, jeśli nie dysponuje tym kodem.

Aby włączyć autoryzację dwuetapową:

 • Wybierz Uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
 • Kliknij lub dotknij Rozpocznij.
 • Wybierz sposób otrzymywania kodów: poprzez Wiadomości SMS czy wygenerowane poprzez Aplikację uwierzytelniającą.

Gdy włączysz tę funkcję, sieć społecznościowa przyśle Ci kody służące do odzyskiwania. Pomogą Ci one zalogować się w sytuacji, gdy nie będziesz mieć pod ręką telefonu, na który otrzymujesz wiadomości tekstowe lub na którym używasz aplikacji do generowania kodów (więcej informacji na temat tej opcji znajdziesz tutaj). Zapisz te kody i przechowuj je w bezpiecznym miejscu.

Jak sprawdzić, czy wiadomość e-mail otrzymana rzekomo z serwisu Instagram jest prawdziwa

Programiści serwisu Instagram znaleźli sposób na ochronę użytkowników przed phishingowymi wiadomościami e-mail. Teraz dzięki ustawieniom aplikacji sprawdzisz, jakie wiadomości sieć społecznościowa wysłała do Ciebie na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni. Jeśli otrzymasz wiadomość, którą rzekomo wysłał Instagram, jednak nie widzisz jej w aplikacji, możesz bez wahania oznaczyć ją jako spam.

Aby sprawdzić, które powiadomienia z sieci społecznościowej są oryginalne:

 • Wybierz E-maile z Instagramu.
 • Poszukaj wiadomości w zakładce Bezpieczeństwo, związanych na przykład z próbą zalogowania się, podejrzaną aktywnością wykrytą na koncie itp. Jeśli dotyczy ona czegoś innego, sprawdź zakładkę Pozostałe.

Gdzie znaleźć listę aplikacji i stron internetowych połączonych z kontem w serwisie Instagram

Aplikacje firm trzecich oraz strony internetowe to kolejne źródło zagrożenia. Ich zadaniem jest rozszerzenie możliwości sieci społecznościowej, na przykład dodawanie filtrów do zdjęć lub przydatnych narzędzi marketingowych. Jeśli jednak taka aplikacja zostanie zhakowana lub jej twórcy nie są całkowicie bezinteresowni, może ona użyć Twojego konta do celów przestępczych. Listę połączonych aplikacji i stron internetowych możesz wyświetlić i usunąć te, których nie potrzebujesz. W tym celu przejdź do sekcji Bezpieczeństwo, a następnie przejdź do Aplikacje i witryny.

Konfigurowanie ustawień prywatności

Instagram umożliwia nie tylko zabezpieczenie swojego profilu, ale także ograniczenie dostępu do zdjęć, filmów, relacji i innych danych. Prywatne treści możesz ukryć przed konkretnymi osobami, możesz również uwolnić siebie oraz znajomych od nienawistnych komentarzy, a także uniemożliwić subskrybentom udostępnianie Twoich relacji i postów innym. W tym celu:

 • Otwórz aplikację Instagram.
 • Kliknij lub dotknij trzy paski w prawym górnym rogu ekranu.
 • Wybierz Ustawienia.
 • Przejdź do Prywatność.

Jak sprawić, aby konto w serwisie Instagram było prywatne, i edytować listę obserwujących

Jeśli Twoje konto w serwisie Instagram nie służy do autopromocji, ale do wymiany zdjęć i filmów ze znajomymi, skonfiguruj go jako prywatne:

 • Otwórz Prywatność konta.
 • Włącz Konto prywatne.

Od tej pory Twoje posty i relacje będą widoczne tylko dla zatwierdzonych przez Ciebie subskrybentów. Oczywiście jest też haczyk. Każda osoba, która jest już Twoim subskrybentem, jest automatycznie zaakceptowana. Aby edytować listę obserwujących:

 • W sekcji Prywatność wybierz Konta, które obserwujesz.
 • Na karcie z subskrybentami znajdź i usuń osoby, którym nie chcesz pokazywać swoich postów i relacji.

Ponadto, jeśli zdjęcia z serwisu Instagram publikujesz w innych sieciach społecznościowych, będą one widoczne dla każdej osoby, która może widzieć Twoje posty w tej sieci społecznościowej. Jeśli więc często tak robisz, nie zapomnij skonfigurować ustawień prywatności również w innych sieciach społecznościowych.

Jak wybrać osoby, które mogą widzieć relacje w serwisie Instagram

Jeśli nie chcesz ustawiać swojego konta jako prywatnego, nadal możesz kontrolować dostęp do określonych treści. Na przykład serwis Instagram pozwala ukrywać relacje przed określonymi użytkownikami, udostępniać część z nich tylko wybranym, a także ograniczać lub całkowicie wyłączyć opcję odpowiadania na nie. Wszystko to jest dostępne w sekcji Prywatność, w obszarze Relacja. W tym miejscu możesz zablokować użytkownikom udostępnianie Twoich relacji w wiadomościach i pokazywanie Twoich postów w ich relacjach.

Jak uwolnić się od komentarzy będących spamem

Aby oszczędzić sobie i swoim subskrybentom niepożądanych komentarzy i spamu, możesz automatycznie je ukrywać przy użyciu wbudowanych w Instagram filtrów lub skonfigurować własny. Reguły dla komentarzy możesz skonfigurować w sekcji Prywatność, w obszarze Komentarze. Tam możesz blokować hejterów, spamerów oraz inne nieprzyjazne osoby, komentujące Twoje zdjęcia i filmy.

Jak blokować spam w wiadomościach bezpośrednich

Jeśli denerwują Cię wiadomości bezpośrednie od spamerów czy natrętnych osób, albo gdy osoby obce dodają Cię do przypadkowych grup, możesz ułatwić sobie życie. Otwórz ustawienie Prywatność w aplikacji Instagram, wybierz Wiadomości i dotknij Tylko osoby, które obserwujesz dla obu opcji na ekranie.

Jak ukryć swój status aktywności

Jeśli nie chcesz, aby inni wiedzieli, kiedy jesteś online, ukryj przed nimi swój status. W tym celu przejdź do Prywatność, wybierz Status aktywności i przesuń suwak w pozycję wyłączoną. Pamiętaj, że wówczas i Ty nie będziesz widzieć statusu innych.

Jak ukryć się przed konkretnymi użytkownikami

Możesz również blokować lub ograniczać udostępnianie informacji, że jesteś online, określonym osobom. W tym celu kliknij lub dotknij trzy kropki w niechcianym profilu w prawym górnym rogu i wybierz Blokuj lub Ogranicz.

Osoby, które znajdują się na liście z takim ograniczeniem, nadal będą mogły widzieć Twoje zdjęcia i filmy, a nawet pozostawiać komentarze, jednak będą one widoczne tylko dla Ciebie oraz dla nich.

Ponadto jeśli męczą Cię relacje i posty jakichś osób, ale nie chcesz przestać ich obserwować ani ich zablokować, możesz wyciszyć związane z ich działaniami powiadomienia. Możesz tego dokonać w ich profilu:

 • Kliknij lub dotknij Obserwujesz.
 • Wybierz Wycisz.
 • Możesz wyciszyć ich PostyRelacje lub obie opcje.

Tacy znajomi nie będą wiedzieć, że powiadomienia związane z ich aktywnością zostały wyciszone, a Ty dzięki temu zabiegowi odpoczniesz od natłoku zdjęć i będziesz je oglądać tylko wtedy, gdy będziesz mieć na to ochotę — ich profile nadal będą dla Ciebie widoczne.

Jak zatrzymać niechciane powiadomienia push w aplikacji Instagram

Podobnie jak wszystkie inne sieci społecznościowe, Instagram wysyła więcej powiadomień, niż chcemy i musimy dostawać. Aby uniknąć poirytowania tym faktem, możesz je wyłączyć. W tym celu:

 • Otwórz swój profil.
 • Kliknij lub dotknij trzy paski znajdujące się w prawym górnym rogu ekranu.
 • Wybierz Ustawienia.
 • Przejdź do Powiadomienia.
 • Przewiń listę w dół, aż zobaczysz opcję powiadomień push oraz wybierz wydarzenia, na temat których nie chcesz dostawać powiadomień.
 • Jeśli nie chcesz dostawać w ogóle żadnych powiadomień, na przykład podczas grania w gry czy oglądania filmu, wybierz Wstrzymaj wszystkie i wskaż przedział czasu, w jakim Instagram ma Ci nie przeszkadzać.

Nie zapomnij skonfigurować konta w innych sieciach społecznościowych

Teraz już wiesz, jak zapewnić ochronę swojemu kontu w serwisie Instagram oraz potrafisz skonfigurować własne ustawienia ochrony. Pamiętaj, aby tak samo zrobić dla innych kont w innych sieciach.

Porady