Sekret niezakłóconej pracy antywirusa

Jesteś czujnym i konsekwentnym użytkownikiem, więc z pewnością przeczytałeś umowę licencyjną produktu zainstalowanego na Twoim komputerze. Dziś chcielibyśmy zwrócić Twoja uwagę na inny charakterystyczny i, niestety dla nas, powszechnie ignorowany

Jesteś czujnym i konsekwentnym użytkownikiem, więc z pewnością przeczytałeś umowę licencyjną produktu zainstalowanego na Twoim komputerze. Dziś chcielibyśmy zwrócić Twoja uwagę na inny charakterystyczny i, niestety dla nas, powszechnie ignorowany dokument, jakim są wymagania systemowe.

Gdy pominie się jakieś istotne zapisy umowy licencyjnej użytkownika końcowego, może to spowodować pewne błędy aktywacji lub inne nieprawidłowości związane z licencją. Jednak znacznie łatwiej jest zdiagnozować kwestie dotyczące licencji niż naruszenia wymagań systemowych. Jeśli Twój sprzęt lub system operacyjny (oraz aplikacje firm trzecich) nie są kompatybilne z produktami firmy Kaspersky Lab, możesz często otrzymywać komunikaty o błędzie lub nawet nie być w stanie zainstalować naszej aplikacji.

W takich przypadkach czasami otrzymujemy wiadomości typu: „Ponieważ zapłaciłem wam za program, oczekuję jego działania i nie ma znaczenia, jaki mam komputer”. Rozumiemy, jak frustrująca może być sytuacja, gdy tak ważny program jak antywirus odmawia działania. Ale przecież prawie wszystko ma swoje wymagania do poprawnej pracy. W większości przypadków producenci jasno i precyzyjnie informują, w jakich warunkach będzie działał ich produkt. Czytając uważnie wymagania techniczne upewniasz się, że kupujesz produkt spełniający twoje oczekiwania. To samo tyczy się antywirusów. Nigdy nie robimy sekretu z wymagań systemowych naszych produktów, więc zanim kupisz oprogramowanie, zapoznaj się z nimi. Pozwoli ci to zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jeśli chodzi o nasze produkty, istnieje kilka sposobów poznania ich wymagań systemowych. Najłatwiej jest odwiedzić stronę Pomocy technicznej Kaspersky Lab. Z łatwością znajdziesz tam najnowsze informacje o każdym produkcie. Jeśli wolisz kupować oprogramowanie w sklepach detalicznych, poświęć minutę i przeczytaj informacje o kompatybilności, które znajdują się na pudełku.

A teraz zastanówmy się, co koniecznie musi zostać spełnione z listy wymagań systemowych. Jako przykład użyjemy aktualnej wersji Kaspersky Internet Security:

Zrzut ekranu 2013-12-13 o 14.42.15

Jeśli zaznaczone wymagania nie zostaną spełnione, można spodziewać się problemów. Prześledźmy je po kolei, począwszy od systemu operacyjnego.

W tym miejscu najważniejszą zasadą (piszę to głównie do zaawansowanych użytkowników) jest to, aby nasze produkty zainstalowane były jedynie na oficjalnych wersjach systemu operacyjnego, a nie na wersjach beta. Kuszące jest być jednym z pierwszych użytkowników nowej wersji Windowsa i móc testować wszystkie jego nowe funkcje, ale mało prawdopodobne, że będziesz w stanie zainstalować na nim produkt Kaspersky Lab. Dostawcy oprogramowania potrzebują nieco czasu na dostosowanie swoich produktów do najnowszych wersji systemu operacyjnego (a czasami nawet jego uaktualnień), więc lepiej sprawdź listę systemów kompatybilnych z rozwiązaniem antywirusowym.

Ponadto warto upewnić się, że kupowany produkt jest kompatybilny z twoją platformą. Nie wszystkie nasze licencje mogą być stosowane do różnych platform, np. licencja przeznaczona dla systemu Windows prawdopodobnie nie będzie mogła zostać zainstalowana na urządzeniu z systemem Mac lub Android.

Oprócz tego znaczenie ma także główny numer wersji systemu Windows oraz numer Service Packa, czyli dużego zestawu uaktualnień eliminującego krytyczne problemy. Service Packi można pobrać z oficjalnej strony Microsoftu, więc kłopot ten jest łatwy do rozwiązania. Często zdarza się, że problemy użytkowników Windows XP SP2 związane z instalacją znikają po zainstalowaniu SP3.

A teraz przejdźmy do wersu kończącego się słowami „dostępnej pamięci RAM”. Wyraz „dostępnej” jest tu kluczowy: nie jest to całkowita pamięć RAM Twojego komputera, ale pojemność pamięci dostępnej, gdy Twój system operacyjny działa wraz z najważniejszymi aplikacjami. Jeśli na Twoim komputerze zainstalowany jest system Windows 7 i posiada on tylko 2GB RAM, po uruchomieniu komputera około połowa będzie już zajęta. Jeśli otworzysz kilka aplikacji wymagających większej ilości zasobów (na przykład Adobe Photoshop i komponenty Microsoft Office), system zacznie działać bardzo wolno. Wątpliwe, że w takich warunkach antywirus będzie w stanie zapewnić przyzwoitą ochronę, ale rozszerzenie pamięci RAM z pewnością pomoże.

480 MB dostępne na dysku twardym jest wystarczające jedynie do poprawnej instalacji, ale system będzie wciąż informował Cię o niedostatecznej przestrzeni na dysku. Z tego powodu zalecamy, abyś zaopatrzył się w dodatkowe 10 GB.

Tematem, o którym użytkownicy często dyskutują na forach, jest konieczność posiadania połączenia internetowego do normalnego działania produktów Kaspersky Lab. Naszych aplikacji nie można aktywować, aktualizować oraz chronić przy pomocy technologii chmury, nie mając dostępu do internetu. Konieczność ta została wprowadzona już kilka lat temu w Kaspersky Anti-Virus 6.0 i dla większości użytkowników nie stanowi ona problemu. W każdym razie, nie ma takiej możliwości, aby to ominąć lub wyłączyć.

Począwszy od tego roku, interfejs naszych aplikacji został zaopatrzony w technologię .NET Framework. Nie martw się, jeśli nie masz jej w swoim systemie – dla Twojej wygody umieściliśmy ją w naszym instalatorze. W przypadku, gdy pojawią się jakieś problemy, zostaniesz o nich powiadomiony i będziesz miał możliwość ręcznej instalacji tego dodatku.

Na koniec skupmy się na jeszcze jednej kwestii. Niektóre wersje popularnych przeglądarek również mogą być niekompatybilne z naszymi produktami i z tego powodu moduł Anti-Banner może czasami nie działać. Wówczas nasi eksperci natychmiast zaczynają pracować nad znalezieniem odpowiedniego rozwiązania (łaty). Lista kompatybilnych przeglądarek wciąż jest rozszerzana i aktualizowana.

Zatem, dwie najważniejsze rzeczy, które należy zapamiętać w związku z wymaganiami systemowymi: warto je przeczytać i warto to zrobić przed zakupem oprogramowania. Najprawdopodobniej są to dwa największe sekrety poprawnej pracy antywirusa. Życzymy miłego korzystania z produktów Kaspersky Lab.

Porady