Jak uniknąć niepożądanych wyników wyszukiwania prezentów świątecznych

W tym szczególnym czasie, jakim jest sezon świąteczny, rodzice muszą bardziej niż zwykle monitorować i chronić aktywność swoich pociech w internecie. Dzieci nieustannie myślą o zabawkach, a teraz jest ku

W tym szczególnym czasie, jakim jest sezon świąteczny, rodzice muszą bardziej niż zwykle monitorować i chronić aktywność swoich pociech w internecie. Dzieci nieustannie myślą o zabawkach, a teraz jest ku temu uzasadniona okazja. Jednak podczas wyszukiwania przedmiotów znajdujących się na ich świątecznej liście życzeń mogą one łatwo i nieświadomie natknąć się na niepożądaną grafikę związaną z przemocą, narkotykami lub seksem.

Eksperci z Kaspersky Lab sprawdzili, co można znaleźć w Google’u podczas wyszukiwania pięciu  popularnych zabawek. Oto, co znaleźli: Furby palił skręta; wielka przytulanka Elmo z Ulicy Sezamkowej przedstawiony był jako Zły Elmo z atrybutami diabła, palący, pijący alkohol i trzymający broń; interaktywnemu pieskowi Teksta przypisane były odważne obrazy kobiety pozującej w bikini; wśród grafik związanych z Monopoly Imperium znalazł się obrazek przedstawiający człowieka w masce celującego bronią w głowę dwóch kobiet w bikini; natomiast w wynikach wyszukiwania mówiącej lalki Zosi Disney’a pojawiła się amerykańska aktorka Sofia Coppola topless.

Rodzice mogą walczyć z tym trendem i chronić swoje dzieci poprzez zastosowanie narzędzi kontroli rodzicielskiej na swoich komputerach, tabletach i smartfonach, łącznie z tymi wbudowanymi w przeglądarki internetowe i rozwiązania antywirusowe.

„Dzieci powinny móc wyszukiwać w internecie swoje ulubione zabawki bez ryzyka trafienia na coś, czego nie powinny widzieć, a rodzice z kolei nie muszą odmawiać im tego doświadczenia” – mówi ekspert z Kaspersky Lab, David Emm. „Uzbrojeni w skuteczną kontrolę rodzicielską, która blokuje nieodpowiednią zawartość, mają większą szansę na sukces”.

„Ale mimo wszystko dzieci powinny mieć nadzór nad korzystaniem z internetu. Dobrym pomysłem jest zachęcanie dzieci do odwiedzania stron znanych rodzicom, a także monitorowanie ich historii wyszukiwania i upewnianie się, że ich loginy do stron chronionych hasłem są znane opiekunom. Dodatkowo ważne jest wspólne rozmawianie o korzystaniu z internetu, dyskutowanie o jego możliwościach oraz zagrożeniach, jakie ze sobą niesie” – mówi ekspert z Kaspersky Lab. Z myślą o wsparciu rodziców firma Kaspersky Lab wbudowała kompleksowa kontrolę rodzicielską w swoje aplikacje: Kaspersky Internet Security multi-device oraz Kaspersky PURE.

Poszukiwanie świątecznego prezentu w internecie jest zaledwie kroplą w morzu sytuacji, gdy dzieci mogą zetknąć się z wątpliwą treścią – wcześniej w tym roku eksperci z Kaspersky Lab przekonali się, że w serwisie YouTube nieodpowiednią treść dzielą zaledwie trzy kliknięcia od wyników wyszukiwania ulubionych dziecięcych postaci telewizyjnych.

Porady