Aby YouTube był miejscem bezpiecznym dla dzieci

Funkcja „Bezpieczne wyszukiwanie w serwisie YouTube” uniemożliwia dzieciom dostęp do niepożądanych treści, np. związanych z przemocą czy pornografią.

Dzieci uwielbiają oglądać filmy w internecie. Nie ma w tym nic złego, bo YouTube zawiera mnóstwo przydatnych i ciekawych materiałów. Jednak oprócz treści nieszkodliwych, zawiera też wiele mniej niewinnych filmów.

Ciekawi świata nastolatkowie często oglądają wszystko, co tylko pojawi się na ekranie: od teledysków i filmów dokumentalnych po przygody nietrzeźwych vloggerów. Co gorsza, patrząc na czyny innych osób, mogą chcieć je naśladować. Z naszego najnowszego badania wynika, że 14% rodziców wie, że ich dzieci oglądały w internecie nieodpowiednie dla nich treści, które zachęcały je do niewłaściwego zachowania.

W jaki sposób serwis YouTube radzi sobie z nieodpowiednimi treściami

W teorii YouTube umożliwia ochronę dziecka przed określonego rodzaju filmami, a przynajmniej w jakimś stopniu. Na przykład platforma ta ma wersję dla dzieci, o nazwie YouTube Kids. Jednak jest ona przeznaczona głównie dla najmłodszych, a przez to zwykle nie odpowiada nastolatkom. W rzeczywistości może one ich zachęcić do oglądania filmów na Twoim koncie lub podania zawyżonego wieku podczas tworzenia własnego konta, co mija się z ideą bezpiecznego środowiska.

Możesz również filtrować treści w samym serwisie YouTube, używając do tego celu Trybu ograniczonego dostępu. Jednak jak przyznaje sam Google, nie gwarantuje on, że filmy nieodpowiednie dla dzieci będą blokowane.

Kaspersky Safe Kids i bezpieczne wyszukiwanie w serwisie w YouTube

Aby dać dzieciom wolność podczas korzystania z serwisu YouTube, do naszego produktu Kaspersky Safe Kids dodaliśmy funkcję „Bezpieczne wyszukiwanie w serwisie YouTube”. Jest ona dostępna zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej. Funkcja automatycznie kontroluje, czego dziecko szuka w serwisie YouTube (w systemie Windows, Android i iOS) przy użyciu przeglądarek oraz aplikacji dla systemu Android.

Jeśli wyszukiwanie można zaklasyfikować do jednej z sześciu kategorii zabronionych (alkohol, tytoń, narkotyki, wulgaryzmy, rasizm, treści dla dorosłych), zamiast filmu dziecko zobaczy ostrzeżenie, że dany temat nie jest przeznaczony dla niego.

Ponadto płatna wersja rozwiązania Kaspersky Safe Kids umożliwia otrzymywanie powiadomień, gdy dziecko będzie wyszukiwać w serwisie YouTube czegoś nieodpowiedniego, a także daje dostęp do historii wyszukiwania. Oczywiście otrzymywanie takich powiadomień jest dobrowolne.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w internecie

Internet to nieskończone źródło wiedzy, szczególnie przydatne w okresie, gdy szkoły są zamknięte. Najważniejszą kwestią jest zapewnienie dziecku ochrony przed zagrożeniami, które w nim czyhają. Opcja „Bezpieczne wyszukiwanie w serwisie YouTube” pomaga przekształcić ten serwis z filmami w znacznie bezpieczniejsze środowisko, przy zachowaniu najlepszych możliwości edukacyjnych. Więcej informacji na temat rozwiązania znajduje się na stronie Kaspersky Safe Kids.

Kaspersky Safe Kids został ostatnio poddany testom przed dwa wiodące niezależne laboratoria:

Porady