Dlaczego firmy muszą robić kopie zapasowe

Dlaczego należy robić kopie zapasowe krytycznych danych, nawet jeśli ufasz swojemu sprzętowi w 100%.

Dla niemal każdej firmy informacje w postaci dokumentów, umów, korespondencji, kont itp. mają znaczenie krytyczne. Współczesne technologie pomagają nie tylko w zarządzaniu danymi krytycznymi dla firmy, ale odpowiadają też czasami za utratę ich w mgnieniu oka. Dla większości firm utrata dostępu do danych oznacza wstrzymanie wszystkich procesów biznesowych, co nieuchronnie prowadzi do utraty zysków, uszczerbku na reputacji i kosztów związanych z przywracaniem takich danych.

Takich scenariuszy utraty danych nie brakuje i z pewnością los się tu szybko nie odmieni — a prawie żaden z takich przypadków nie ma związku z jakością używanego sprzętu. Oto kilka przykładów sytuacji, w których można utracić cenne dane.

Ransomware

Pracownik firmy może kliknąć szkodliwy plik pobrany z internetu lub załącznik otrzymany w wiadomości e-mail od cyberprzestępców. W efekcie dane są zaszyfrowane nie tylko na komputerze lokalnym; ransomware zwykle uszkadza wszystko, z czym komunikuje się komputer ofiary (podłączone dyski sieciowe, nośniki zewnętrzne itd.). Teoretycznie dane można odzyskać poprzez zapłacenie żądanego okupu; w praktyce nikt nie daje na to gwarancji.

W zeszłym roku jedna z infekcji oprogramowaniem ransomware sparaliżowała systemy IT administracji w mieście Baltimore, w stanie Maryland, które zdecydowało się nie płacić okupu i pogodzić się ze stratą w wysokości 18 mln dol.

Kradzież urządzenia

Małe i średnie firmy często przechowują (czasami wszystkie) najważniejsze dla firmy informacje na dysku prezesa. Rzadko się zdarza, że jest to komputer, który pozostaje w biurze. Współczesne firmy są bardzo mobilne, więc bardziej prawdopodobne jest, że dysk ten znajduje się w laptopie i podróżuje wraz z jego właścicielem na spotkanie i podróże służbowe. Oznacza to, że z łatwością może zostać skradziony — z hotelowego pokoju czy taksówki.

Przegrzanie

W gorące dni obciążenie sprzętu w każdym komputerze wzrasta, a systemy chłodzące pracują pełną parą. Nie wszyscy producenci stosują dodatkową wentylację dla dysków twardych, a niektórzy tworzą takie laptopy, w których przepływ powietrza nie dociera do nośnika danych. Może to prowadzić do awarii dysku wynikającej z przegrzania go. Jeszcze bardziej narażoną grupą są tu właściciele futrzanych zwierząt domowych. Jako dumny właściciel kilku kotów, muszę czyścić wentylatory w moim laptopie przynajmniej raz w roku, bo w przeciwnym razie urządzenie jest narażone na przegrzanie się, nawet zimą.

Zemsta w miejscu pracy

Konflikty w pracy nie są niczym rzadkim. Osoba, która nie zgadza się z decyzją zarządu, może się zwolnić i usunąć najważniejsze informacje. Im mniej kopii zapasowych ma firma, tym bardziej prawdopodobne, że sabotaż się uda.

Jak przechowywać informacje krytyczne z punktu widzenia firm

Według naszych kolegów z firmy przeciętny koszt incydentu utraty danych wynosi około 1,23 mln dol. w przypadku większych firm i 120 tys. dol. w przypadku mniejszych organizacji. Z tego względu możemy ze swojej strony udzielić wszystkim kilku porad:

  • Twórz kopie zapasowe przynamniej najważniejszych dla Ciebie danych, a najlepiej wszystkich.
  • Regularnie twórz kopie zapasowe, a najlepiej zautomatyzuj ten proces; w przeciwnym razie bardzo łatwo jest wpaść w rutynowe zadania i zapomnieć o tym kroku.
  • Miej co najmniej dwie kopie zapasowe — najlepiej, aby jedna z nich była przechowywana na nośniku fizycznym w firmie, a druga w chmurze.

Nasze rozwiązanie do ochrony małych firm może umieszczać istotne dane w kopii zapasowej zarówno na nośniku lokalnym, jak i w chmurze. Ponadto może tworzyć kopie zapasowe automatycznie. Więcej informacji na temat produktu Kaspersky Small Office Security znajdziesz na jego stronie.

Porady