Ludzkość stale się starzeje, nic więc dziwnego, że średnia wieku użytkowników internetu jest coraz wyższa. Obecnie prawie 18% użytkowników Facebooka jest w wieku 55 lat lub więcej.
Postanowiliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób starsi ludzie korzystają z Sieci, czy są świadomi cyberzagrożeń, czego się boją i czy postępują ostrożnie. W naszych analizach wykorzystaliśmy wyniki badania przeprowadzonego w sierpniu 2016 wśród 12 546 użytkowników z 21 krajów, w wieku 16 lat i więcej. 13% respondentów miało więcej niż 55 lat: 7% było w wieku 55 do 64 lat, a 6% w wieku 65 i więcej.
Co robią starsi ludzie w internecie?
Starsi ludzie korzystają z internetu tak samo jak młodsi, np. piszą listy: 94% badanych osób w wieku 55 lat i więcej regularnie używa poczty e-mail.
25% z nich używa aplikacji do komunikowania się i korzysta z połączeń wideo (oferowanych przez Skype czy Google Hangouts). 61% osób w wieku 55 lat i więcej posiada konto w sieciach społecznościowych, gdzie rozmawiają ze znajomymi i kontaktują się z dziećmi i wnukami.
Ponadto starsi ludzie kupują przez internet i używają narzędzi związanych z finansami: 64% z nich regularnie odwiedza sklepy i płaci kartą bankową, natomiast 68% używa narzędzi bankowości internetowej (to stosunkowo wysoki wskaźnik, gdyż dla wszystkich grup wiekowych procent ten jest znacznie niższy i wynosi 59%). Ponad 1/3 ankietowanych starszych użytkowników regularnie rezerwuje wycieczki — bilety i hotele — online.
Równocześnie starsi ludzie często padają ofiarą cyberprzestępców i tracą dane lub pieniądze (albo dane i pieniądze).
Co wiedzą o cyberbezpieczeństwie?
Niestety ludzie powyżej 55 roku życia ogólnie nie są zbyt dobrze wyedukowani, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Zaledwie 1/3 respondentów słyszała kiedykolwiek o tym, że ktoś może ich szpiegować przez kamerę internetową. Jednocześnie są oni zapalonymi miłośnikami gadżetów: ¼ badanych używa tabletów, 1/3 posiada smartfony, a urządzenia Apple są wśród nich bardzo popularne.
Ci starsi ludzie wiedza, że ich komputery muszą być chronione, a 93% przyznało, że używa produktu antywirusowego dla systemu Windows. Jednak równocześnie w przeważającym stopniu zaniedbują oni ochronę innych urządzeń posiadających połączenie z internetem. Dodatkowo ponad połowa jest (błędnie) przekonana, że komputery Apple nie wymagają ochrony.
Nie lepiej jest w przypadku smartfonów. Tylko 52% ludzi w wieku powyżej 55 lat przyznało, że używa produktów antywirusowych w celu ochrony swoich urządzeń mobilnych. Niestety ogólnie sytuacja nie wygląda zbyt ciekawie: spośród wszystkich badanych tylko 57% użytkowników chroni swoje urządzenia mobilne.
I chociaż 75% starszych ludzi chroni swoje główne urządzenie wykorzystywane do przeglądania internetu przy użyciu haseł, nie ustawiają ich na innych urządzeniach połączonych: tylko 3/10 użytkowników w wieku 55 i więcej lat wybiera rygorystyczne ustawienia prywatności w sieciach społecznościowych i przeglądarkach. Jeszcze mniej (18%) wyłącza geolokalizację w aplikacjach.
Co ciekawe, 25% badanych starszych użytkowników internetu ma w zwyczaju unikanie popularnych stron typu Google i Facebook, tłumacząc takie zachowanie strachem przed udostępnianiem swoich danych prywatnych. Pod tym względem są oni dwa razy bardziej ostrożni niż ludzie w wieku 16 do 24 lat (wśród nich 12% podziela te obawy).
Jedynie połowa starszych ludzi potrafi oszacować potencjalne ryzyko związane z transakcjami internetowymi. Większość starszych użytkowników internetu słyszała o wyciekach, szkodliwych programach, które zagrażają ich danym i hasłom, a także o oszustwach online prowadzących do utraty pieniędzy. Jednak tylko 14% z nich wierzy, że coś takiego mogłoby im się przydarzyć — są o wiele bardziej beztroscy w tym aspekcie niż ich młodsi koledzy.
Zadzwoń do swoich rodziców
Coraz większa liczba starszych ludzi ma świadomość braków w edukacji związane z nowymi technologiami i są oni w stanie poprosić o pomoc kogoś z rodziny.
Młodsi członkowie rodziny przyznają, że ich starsi krewni są narażeni na prawdziwe ryzyko. Ponad połowa młodszych użytkowników obawia się o cyfrowe życie swoich rodziców, a prawie 2/3 martwi się o dziadków.
Przedstawiciele starszego pokolenia są mniej świadomi cyberzagrożeń i są oni ogólnie bardziej ufni, przez co bardziej podatni. W wielu przypadkach nie potrafią w pełni wykorzystać swoich urządzeń, instalować potrzebnych programów czy stosować odpowiednich ustawień bezpieczeństwa.
Dlatego warto regularnie wyjaśniać swoim rodzicom i dziadkom podstawy bezpiecznego korzystania z internetu. I oczywiście nie można zapominać o samych urządzeniach; najlepiej jest zabezpieczyć je przy użyciu solidnego antywirusa.