Brak kobiet w branży technologicznej to znany problem — jest to szczególnie widoczne wśród starszych specjalistów. Badanie przeprowadzone w 2017 roku przez (ISC)² oraz Centre for Cyber Safety and Education pokazało, że kobiety stanowią zaledwie 11 procent wszystkich pracowników w branży cyberbezpieczeństwa na całym świecie. Z kolei z naszego autorskiego badania na temat kobiet w cyberbezpieczeństwie wynika, że większość kobiet w Stanach Zjednoczonych, Europie i Izraelu, które są w wieku ok. 16 lat, nie bierze pod uwagę pracy w cyberbezpieczeństwie.
Jednak dla kobiet, które są gotowe na podjęcie wyzwania polegającego na ochronie świata przed cyberzagrożeniami, branża cyberbezpieczeństwa oferuje wiele możliwości. W obszarze IT security pracują już kobiety, które się w nim doskonale odnalazły — jedną z nich jest nasza koleżanka, Noushin Shabab. Zrobiła ona imponującą karierę w cyberbezpieczeństwie — teraz jest starszym badaczem bezpieczeństwa w Kaspersky Lab, a także członkiem naszego starannie dobranego i cenionego zespołu badawczego GReAT. Opowiedziała nam, jak osiągnęła swój sukces, w jaki sposób branża zabezpieczeń staje się przyjaźniejsza i bardziej otwarta dla kobiet, a także co zrobiła, aby przyciągnąć do tej pracy więcej kobiet.
Dlaczego zdecydowałaś się na karierę w cyberbezpieczeństwie?
Zawsze fascynowały mnie puzzle i gry matematyczne. Gdy byłam w gimnazjum, miałam możliwość nauczenia się programowania, a wtedy zdałam sobie sprawę z tego, że moja miłość do puzzli znalazła odzwierciedlenie w algorytmach i rozwiązywaniu problemów w informatyce. Po ukończeniu inżynierii IT na uniwersytecie rozpoczęłam karierę w cyberbezpieczeństwie jako analityk szkodliwego oprogramowania. Okazało się, że związane z tym stanowiskiem wyzwania idealnie spełniają moją wewnętrzną potrzebę rozwiązywania problemów. Wkrótce już wiedziałam, że nie mogłam lepiej trafić — praca ta jest zgodna z moimi zainteresowaniami, a równocześnie czynię coś dobrego dla świata.
Co powiedziałabyś młodym kobietom, które posiadają umiejętności pozwalające odnieść sukces w tym zawodzie? Jak byś je zachęciła do podjęcia pracy w branży infosec?
Branża bezpieczeństwa IT jest bardzo obszerna. Daje ona mnóstwo możliwości, więc każda młoda kobieta interesująca się informatyką z pewnością znajdzie swoje miejsce w tym sektorze. Aby odnieść sukces, trzeba połączyć pasję i wytrwałość ze swoimi umiejętnościami — nie każdy dzień będzie łatwy, ale efekty będą warte podjęcia wyzwania.
Kariera w cyberbezpieczeństwie oferuje wiele wyzwań. Gdy poświęcasz czas i energię na pokonanie wyzwania na swój sposób, naprawdę czujesz satysfakcję. Ta ścieżka kariery to coś więcej niż rutynowa praca — to styl życia.
Czy według Ciebie branża cyberbezpieczeństwa zachęca kobiety, aby do niej dołączyły?
Na szczęście od jakiegoś czasu zmienia się wiele różnych elementów, co przekłada się na większą liczbę kobiet w obszarze IT. Na przykład według mnie jedną z najbardziej korzystnych zmian jest to, że coraz częściej osoby mające wpływ na świat bezpieczeństwa IT pomagają studentom i/lub uczniom odnaleźć w sobie talent, który mogą wykorzystać w cyberbezpieczeństwie. W ten sposób budują ich pewność siebie i sprawiają, że rozważają karierę w tym obszarze.
Nie mniej ważnym elementem skłaniającym kobiety do pracy w cyberbezpieczeństwie jest wzrost liczby wydarzeń i organizacji poświęconych temu zagadnieniu, np. OUR Security Advocates (OURSA). Dzięki organizowaniu spotkań podkreślających istotną rolę kobiet w tej branży, a także angażowaniu ich do przedstawiania prezentacji na konferencjach, zmienia się publiczne postrzeganie takich zawodów, co przekłada się na większe zainteresowanie.
Co według Ciebie mogą zrobić osoby wpływowe w branży bezpieczeństwa, aby zatrudniać więcej utalentowanych kobiet w przestrzeni cyberochrony?
Wiele kobiet woli pracować tam, gdzie jest wyrównany podział płci. A skoro tak, warto rekrutować bardziej utalentowane kobiety, aby stworzyć środowisko, w którym pracownicy — zwłaszcza część żeńska — będzie mogła czuć się bardziej komfortowo. Kadra kierownicza może zachęcać każdego członka zespołu do pomagania kobietom, aby czuły się one pewniej w swoim zespole i pełniły bardziej widoczne role. Zachęcanie ich do pokazywania najlepszej wersji samej siebie spowoduje, że będą one tworzyły prezentacje generujące zyski, a ich firma zdobędzie uznanie w oczach innych.
Co podoba Ci się najbardziej w Twoim zawodzie?
Bardzo lubię to, że każdy dzień jest inny. Muszę pokonać różne wyzwania, dzięki czemu nie tracę zainteresowania tą branżą. Gdy budzę się rano, wiem, że czeka mnie wiele nieznanych przygód — i to jest najbardziej fascynujący aspekt mojej pracy.
W jaki sposób pomagałaś firmie Kaspersky Lab w nagłaśnianiu potrzeby zatrudniania większej liczby kobiet?
Było to moim priorytetem, odkąd przybyłam do Kaspersky Lab. Chciałam uczestniczyć w wydarzeniach publicznych, takich jak Interpol World w Singapurze, aby pokazywać różnej publiczności, jak istotną rolę mogą pełnić utalentowane kobiety. Ciągle udoskonalam i rozszerzam swoje umiejętności w tym zakresie. Chcę pokazać, że kobiety są silne i również potrafią się odnaleźć w tym obszarze zdominowanym przez mężczyzn. Uważam, że należy zacząć od edukacji. W swoim czasie prywatnym, czyli poza godzinami pracy w Kaspersky Lab, udzielałam się w organizacji Australian Women in Security Network. Razem opracowywałyśmy szczegóły sylabusu dla niewielkiej grupy studentów, który obejmujmował zajęcia związane z pozytywnym wzmacnianiem i przygotowywaniem do pracy w cyberbezpieczeństwie. Moim celem jest inspirowanie innych młodych kobiet do spróbowania swoich sił w podobnej pracy. Branża cyberbezpieczeństwa ma do zaoferowania kobietom bardzo duży potencjał — mogą one wypełnić lukę w umiejętnościach i rozkwitać przez następne lata.
Kto jest Twoim wzorem do naśladowania i dlaczego?
Nie mam jednego idola; inspiracją było dla mnie wiele osób. Jednak szczególnie zainteresowała mnie historia Margaret Hamilton i Jean Bartik.
Margaret Hamilton była odpowiedzialna za rozwijanie oprogramowania do nawigacji wykorzystywanego podczas misji kosmicznych Apollo i jest jedną z czołowych programistek komputerowych.
Jean Bartik była jedną z niewielu osób pracujących nad programowaniem komputera ENIAC. Te dwie wspaniałe kobiety ciężko pracowały i były niezmiernie wytrwałe w czasach, gdy istniało wiele ograniczeń w ich dziedzinie, a mimo to pozostały silne i odniosły sukces, dlatego uważam, że można je stawiać za wzór godny naśladowania.