Jak zabezpieczyć swoją domową sieć Wi-Fi przed wścibskimi sąsiadami

Trzymaj intruzów z dala od swojej sieci bezprzewodowej.

Gdy gry internetowe się zacinają, obraz się zatrzymuje podczas rozmowy o pracę, a strumieniowe przesyłanie wideo nie wchodzi w rachubę, przyczyną może być router, który nie daje rady obsłużyć tak dużego obciążenia. Czasami jednak może się okazać, że problem stwarzają sąsiedzi, którzy korzystają z internetu na Twój koszt.

Znajdź nieproszonych gości

Aby dowiedzieć się, czy jakiś dziki lokator nie buszuje w Twojej sieci, sprawdź listę urządzeń, które są z nią połączone. Takie zestawienie znajdziesz na stronie zarządzania routerem, ale niestety nie wszyscy producenci pamiętają o wygodzie użytkowników, więc może to okazać się wyzwaniem.

W tym celu: w ustawieniach routera otwórz listę podłączonych urządzeń i uważnie ją przejrzyj. Jeśli oprócz telefonów i laptopów używanych przez domowników oraz urządzeń inteligentnych zobaczysz jakąś obcą nazwę, oznacza to, że ktoś jeszcze korzysta z Twojego połączenia.

Oczywiście to nie jest miłe, ale z pewnością nie stwarza zagrożenia — prawda?

Cóż, niestety nie do końca. Twój sąsiad może myśleć, że pobiera z internetu np. serial WandaVision, ale w gratisie dostanie jakiś szkodliwy program, który może zaatakować Twoje urządzenia poprzez sieci Wi-Fi, którą nieświadomie udostępniasz. Pobrany przez przypadek trojan może dać atakującym dostęp do wszystkich danych, które wysyłasz przez internet: numerów kart kredytowych, poufnych dokumentów firmowych itp. Nawet jeśli nie przeszkadza Ci wolniejsze łącze, lepiej jest odciąć osoby obce od sieci domowej i uniemożliwić im powrót.

Zablokuj nieautoryzowany dostęp do sieci Wi-Fi

Zmień swoje hasło. Hasła nadal stanowią pierwszą linię obrony, więc jeśli z jakiegoś powodu jeszcze nie masz swojego, ustaw je, aby zabezpieczyć swoją sieć Wi-Fi. Jeśli mimo ustawionego hasła osoby postronne nadal łączą się z Twoją siecią, zmień je, aby ochronić się przed dostępem poprzez ataki siłowe. Hasło to musi być silne! Każde urządzenie trzeba będzie połączyć z internetem ponownie, ale nowe silne hasło wprowadzisz na nich tylko raz.

Ponadto zmień nazwę użytkownika i hasło do panelu administracyjnego routera. Pamiętaj, że ustawienia fabryczne nie są unikatowe — często zdarza się, że te same kombinacje (takie jak admin/admin lub admin/password) umożliwiają odblokowanie tysięcy urządzeń tego samego modelu. Bardzo łatwo je znaleźć w internecie i ogólnie stanowią otwarte zaproszenie dla hakerów.

Wyłącz funkcję WPS. Funkcja WPS (Wi-Fi Protected Setup) upraszcza proces autoryzacji. Chociaż konfigurowanie bezprzewodowej sieci domowej zwykle wymaga odrobinę pojęcia w kwestiach technicznych, routery oferują teraz funkcję WPS, dzięki której użytkownicy mogą połączyć się poprzez wciśniecie/kliknięcie/dotknięcie przycisku na routerze lub wprowadzenie 8-cyfrowego kodu PIN. Krótki kod PIN jest bardzo podatny na złamanie poprzez ataki siłowe, a wprowadzanie go nie wymaga dostępu do panelu administratora. W praktyce oznacza to, że każda osoba będąca w zasięgu sieci może złamać kod PIN metodą siłową w kilka godzin (a jeśli ustawienia fabryczne nie zostały zmienione, znacznie krócej).

Włącz szyfrowanie WPA2 w ustawieniach routera, aby chronić swoje dane przed przechwyceniem.

Najnowsze modele routerów obsługują WPA3, która zapewnia jeszcze większe bezpieczeństwo. Niestety nie wszystkie urządzenia są zgodne z tym standardem. Jeśli masz trochę czasu i ochotę, poeksperymentuj ze wspomnianymi ustawieniami. Możesz też po prostu włączyć WPA2, aby zapewnić sobie podstawową ochronę. W ustawieniach routera możesz zmienić rodzaj szyfrowania.

Aby poznać inne porady dotyczące zabezpieczenia swojej sieci Wi-Fi, kliknij tutaj.

Co zrobić, gdy sieć Wi-Fi nadal działa powoli

Jeśli sieć jest już wolna od nieproszonych gości, ale szybkość połączenia nie poprawiła się, nie był to jedyny problem. Wypróbuj nasze porady w zakresie optymalizacji działania sieci Wi-Fi.

Udostępniaj swoją sieć bezpiecznie

Jeśli Twoja domowa sieć działa świetnie i chcesz ją komuś udostępnić, skonfiguruj podsieć gościnną. W ten sposób będziesz komuś pomagać, a przy tym nie będziesz narażać na zagrożenia swoich urządzeń.

Zadbaj o ochronę

Twoja domowa sieć jest już jak cyfrowa forteca, więc skup się na zapewnieniu sobie ochrony przed zagrożeniami z zewnątrz. Gdy musisz połączyć się z inną siecią Wi-Fi, zabezpiecz swoje połączenie z internetem tak, aby nikt nie mógł ukraść żadnych danych.

Porady