Jak mieć na wirtualnym oku swoje dziecko

Trudno się nie martwić, gdy nie wiesz, gdzie podziewa się Twoje dziecko. W jaki sposób można ustalić lokalizację i oszczędzić sobie nerwów?

W przypadku niektórych dzieci wystarczy kilka sekund nieuwagi, aby stracić je z oczu. Zwykle za chwilę pojawia się nie wiadomo skąd, jednak każda taka sytuacja wywołuje niepotrzebny stres.

Gdy są już na tyle duże, same wracają ze szkoły, ale nie zawsze zwracają uwagę na czas. Czasami wciągają ich rozmowy ze znajomymi, a czasami z… nieznajomymi.

Trudno się nie martwić, gdy nie wiesz, gdzie jest Twoja pociecha. Jednak dziś dostępne są rozwiązania, dzięki którym można zdjąć sobie z głowy ten odwieczny problem. Zobaczmy, co oferują urządzenia lokalizacyjne dla dzieci.

Jakie narzędzia do śledzenia dzieci są dostępne na rynku

Trackery mają różne kolory, opcje i ceny. Wybór zależy od kilku czynników: wieku dziecka, stopnia niezależności lub tego, czy posiada smartfon. Pewność, że maluch nie zgubi się w parku, to zupełnie coś innego niż nadzór nad kochającym wolność nastolatkiem.

Beacony śledzące lokalizację

Jeśli Twoje dziecko nie może samo przebywać poza domem lub może, ale w bliskiej odległości, wystarczy Ci beacon lokalizujący o zasięgu kilkuset metrów. W ten sposób, gdy dziecko zniknie Ci z oczu, możesz wcisnąć przycisk na pilocie, aby beacon wyemitował dźwięk. W niektórych modelach można ustawić alarm monitujący, gdy dziecko opuści wyznaczony obszar.

W przeciwieństwie do narzędzi śledzących używających GPS, które określają lokalizację z dokładnością do kilku metrów, beacony mogą zlokalizować dziecko w małych, a nawet zatłoczonych (choć nie zbyt głośnych) obszarach. Jeśli jednak dziecko za bardzo oddali się od pilota, połączenie zostanie utracone.

Zalety beaconów śledzących lokalizację:

 • Łatwość użycia
 • Kompaktowe wymiary
 • Dobrze spisują się w mniejszych obszarach
 • Są najtańszą opcją

Wady beaconów śledzących lokalizację:

 • Krótki zasięg
 • Brak przycisku SOS
 • Nieskuteczne w miejscach, gdzie panuje duży hałas

Trackery GPS: breloki, wisiory, klipsy

Jeśli Twoje dziecko może samo wychodzić z domu, rozejrzyj się za trackerami wykorzystującymi nawigację GPS. Najlżejsze i najbardziej kompaktowe opcje to breloki, wisiory i klipsy. Mogą one być noszone jako biżuteria lub zostać przyczepione do ubrania lub plecaka dziecka. Takie urządzenia z łatwością można ukryć przed wzrokiem innych, a niektóre modele można przyczepić tak, aby trudno było je usunąć.

Miniaturowe trackery różnią się funkcjonalnością. Najprostsze umożliwiają śledzenie lokalizacji dziecka oraz wyznaczenie stref zaufanych (takich jak szkoła czy dom), których dziecko nie może opuszczać w określonym czasie. W przeciwnym razie rodzic otrzymuje natychmiastowe powiadomienie.

Wiele trackerów ma duży i czytelny przycisk SOS (i często jest to jedyny przycisk na urządzeniu). Będąc w niebezpieczeństwie, dziecko może go nacisnąć, aby wysłać Ci powiadomienie zawierające informacje o lokalizacji. W niektórych modelach znajduje się wbudowany mikrofon umożliwiający wysłanie nagrania dźwiękowego z urządzenia, dzięki któremu możesz ocenić sytuację. Możesz również użyć aplikacji dla rodzica, aby otrzymać dźwięk z urządzenia.

Są też urządzenia, które oprócz lokalizacji umożliwiają na przykład określenie, z którym członkiem rodziny przebywa w tej chwili dziecko, jak również włączenie widoku rzeczywistości rozszerzonej na telefonie, pokazującego, w którym kierunku musisz iść, aby znaleźć córkę lub syna.

Największą wadą breloków i klipsów jest to, że mocuje się je do plecaka lub kurtki, które dziecko może zdjąć, a wtedy poznasz lokalizację samego trackera. Starsze dzieci mogą celowo usuwać trackery, aby utrudniać monitorowanie, więc w pierwszej kolejności musisz je przekonać, że mają one służyć ich bezpieczeństwu.

Co więcej, trackery wykorzystujące dane GPS kosztują stosunkowo dużo i wymagają połączenia z internetem, więc musisz doliczyć cenę za abonament.

Zalety trackerów GPS:

 • Łatwość użycia
 • Kompaktowe wymiary
 • Przycisk SOS
 • Bezpieczne mocowanie

Minusy trackerów GPS:

 • Są usuwane wraz z plecakiem lub kurtką.

Smartwatche

W przeciwieństwie do trackerów w postaci breloków, smartwatche są noszone na nadgarstku, dzięki czemu nie zostaną zdjęte wraz z plecakiem czy kurtką. Ogólnie mają one więcej funkcji, takich jak nawiązywanie połączeń (z opcją obrazu), pisanie wiadomości, liczenie kroków, gry edukacyjne itp. Z punktu widzenia dzieci gadżet ten jest więc ciekawszy, co jest ogromną zaletą.

Trackery w postaci smartwatcha również mają przycisk SOS, a w niektóre modele wbudowano czujnik wskazujący, czy dziecko (lub ktoś inny) próbował go zdjąć. Inną znaczącą zaletą takiego inteligentnego zegarka (w porównaniu do telefonu) jest to, że dziecko nie przegapi połączenia od Ciebie nawet gdy będzie w miejscu, gdzie panuje hałas.

Smartwatch to najpopularniejszy gadżet, który pomoże Ci śledzić lokalizację dziecka

Smartwatche dla dzieci produkuje obecnie wiele firm, jednak ten segment rynku nie został jeszcze wyraźnie zdominowany przez żadną z nich. Pamiętaj, że jakość takich urządzeń i aplikacji znacząco się różni, więc zanim coś kupisz, poczytaj o nim opinie.

Niektóre modele zapewniają kiepską dokładność lokalizacji lub tracą sygnał z siecią komórkową. Okazuje się także, że miliony smartwatchy dla dzieci różnych marek nie mają ochrony przed cyberprzestępcami. Każda osoba może poznać lokalizację dziecka, poznać przebytą drogę i uzyskać inne informacje osobiste, a nawet przechwycić konto rodziców i się pod nich podszyć.

Aby urządzenie spełniało potrzeby dziecka, musi przetrwać nie tylko mycie rąk, ale także zabawę i ogólną aktywność życiową dla danego wieku. Jeśli model nie jest odporny na wstrząsy czy wodoodporny, szybko się zepsuje.

Zalety smartwatchy:

 • Dziecko nie będzie chciało go zdjąć
 • Przycisk SOS

Minusy smartwatchy:

 • Część modeli zawiera błędy
 • Stosunkowo wysoka cena

Aplikacja na smartfona

Gdy Twoje dziecko ma już smartfon, najlepszą i najwygodniejszą opcją śledzenia jego lokalizacji jest zainstalowanie aplikacji. Dzięki temu nie musi ono nosić dodatkowego sprzętu, więc musisz go kupować. Większość sklepów z aplikacjami oferuje proste trackery bez dodatkowych funkcji. Jednak im bardziej wszechstronne rozwiązanie chcesz mieć, tym większa szansa, że trzeba będzie kupić aplikację kontroli rodzicielskiej. Ma to trzy zalety: wiesz, gdzie znajduje się dziecko, monitorujesz jego bezpieczeństwo online i możesz ograniczyć korzystanie z urządzenia.

Google Play i App Store oferują darmowe aplikacje do kontroli rodzicielskiej lub takie, które wymagają zakupienia niedrogiej licencji lub subskrypcji. Oczywiście darmowe kuszą nas najbardziej, jednak ich funkcjonalność jest ograniczona. A jeśli producent darmowej aplikacji zarabia na reklamach, musisz się liczyć z tym, że moduły reklamowe mogą nie szanować prywatności Twoich danych.

Według nas podczas wybierania urządzeń i aplikacji dla dzieci należy od początku brać pod uwagę kwestie cyberbezpieczeństwa. Dlatego zalecamy przeprowadzenie rekonesansu w internecie, zanim coś kupisz lub pobierzesz. Jeśli producent boryka się z błędami i lukami, poszukaj czegoś innego. Lepiej od razu zaopatrz się w niezawodne rozwiązanie od producenta, który ma świadomości kwestii bezpieczeństwa.

Zalety aplikacji umożliwiających śledzenie dzieci:

 • Niedrogie
 • Można zainstalować na każdym smartfonie
 • Wiele innych przydatnych opcji

Wady aplikacji umożliwiających śledzenie dzieci:

 • Wymagają posiadania smartfona

Śledzenie bezpieczeństwa dziecka jest łatwe

Jak widać, unikanie niepotrzebnych zmartwień, gdy dziecko przebywa poza domem, nie jest takie trudne. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń i aplikacji do śledzenia lokalizacji dziecka, zatem nam pozostaje tylko kwestia podjęcia właściwej decyzji opartej na możliwości i wymaganiach. I — co równie ważne — trzeba wyjaśnić dziecku, że noszenie trackera ułatwi Ci zwiększenie mu swobody.

Porady