Inteligentna kontrola inteligentnych dzieci

Nowa wersja aplikacji Kaspersky Safe Kids rozwiązuje trzy typowe problemy, które mogą napotkać rodzice zbyt mądrych dzieci.

Nasze dzieci powinny być od nas lepsze w każdym aspekcie: powinny mieć większy talent, lepiej wyglądać, być szczęśliwsze i bardziej inteligentne. Jednak wydaje się, że zbyt szybko stają się one bardzo sprytne, nierzadko stawiając swoich rodziców w kropce. Dzisiejsi piątoklasiści bardzo dobrze wiedzą, co ich rodzice ukrywają przed nimi, jak otworzyć zamknięte drzwi i gdzie znaleźć zakazany owoc w internecie.

Aby z natury ciekawe dzieci nie zboczyły z internetowego szlaku, rodzice mogą użyć jednej z aplikacji do kontroli rodzicielskiej, np. Kaspersky Safe Kids. Z założenia programy te ograniczają dostęp do aplikacji i stron internetowych, które wg rodziców nie są odpowiednie dla dzieci. Jednak w praktyce nieletni szybko uczą się omijać takie ograniczenia lub nawet wykorzystywać je do własnych celów.

Gdy Twoje dziecko ominie naszą kontrolę rodzicielską, początkowo możesz odczuwać przytłaczającą dumę — cóż za as! Jednak równocześnie pojawia się problem, a jego rozwiązanie nie jest tak oczywiste. Na szczęście zaktualizowaliśmy naszą aplikację Kaspersky Safe Kids, rozwiązując trzy typowe problemy, które mogą napotkać rodzice zbyt mądrych dzieci.

Dostęp do przydatnych narzędzi

Program Kaspersky Safe Kids zawsze miał opcję ograniczenia dostępu do stron internetowych zawierających określone treści. Rodzice często nie chcą, aby ich młodociani oglądali treści dla dorosłych, czytali fora na temat broni czy uzyskiwali informacje na jakieś inne tematy. Ale sklasyfikowanie wszystkich stron dostępnych w internecie jest zwyczajnie niemożliwe — pojawiają się one szybciej niż możemy przypisać je do określonych kategorii.

Okazywało się więc, że dzieci znajdywały to, co chciały, na jakichś podejrzanych stronach, których jeszcze nie zdążyliśmy dodać do naszej listy. Ale to już historia. W naszym produkcie zastosowaliśmy funkcję blokowania wszystkich stron internetowych, która (jak sugeruje nazwa) blokuje dostęp do wszystkich stron za wyjątkiem tych, które rodzice ręcznie dodadzą do listy wyjątków. I tak na przykład na liście dozwolonych może znaleźć się Wikipedia, NASA.gov oraz potencjalnie przydatne narzędzia, a dostęp do pozostałych stron jest blokowany.

Opcja ta jest domyślnie wyłączona. Po włączeniu jej wszystkie strony, oprócz dodanych do białej listy, są umieszczane na czarnej liście, dzięki czemu dzieci nie mają do nich dostępu. Funkcja ta jest aktualnie dostępna w systemie Windows, jednak wkrótce pojawi się również w aplikacji Kaspersky Safe Kids dla systemu Android i iOS.

Jak zachować dostęp do ulubionych aplikacji

„Mamo, byłem u Tomka! Tak, do 22. Nie, nie mogłem zadzwonić ani napisać. Sama zablokowałaś wszystkie aplikacje i powiedziałaś, żebym nie dzwonił, bo masz ważne spotkanie. Więc nie dzwoniłem”. Dla zbyt wielu rodziców korzystających z Kaspersky Safe Kids takie wymówki brzmią znajomo. Aplikacja ma funkcję, która umożliwia zablokowanie dostępu do wszystkich aplikacji za wyjątkiem telefonu – co jest przydatne, ale — jak się okazuje — niewystarczające.

Komunikatory są w naszym życiu już tak wszechobecne, że często łatwiej jest skontaktować się ze swoim dzieckiem właśnie za ich pośrednictwem. W efekcie wielu rodziców prosiło o funkcję, która umożliwiłaby im utworzenie białej listy aplikacji, która obejmuje więcej niż tylko telefon, z równoczesną opcją blokowania wszystkiego innego. Posłuchaliśmy tych próśb i dodaliśmy taką funkcję do nowej wersji Kaspersky Safe Kids. Teraz na liście dozwolonych aplikacji można umieszczać te przydatne oraz blokować całą resztę w określonym przedziale czasu (np. 8:00 do 18:00, od poniedziałku do piątku). Innymi słowy, możesz zabronić grania podczas zajęć szkolnych, ale zezwolić na używanie w dowolnym czasie elektronicznych słowników i komunikatora, którego używasz do kontaktu.

Poniższy film pokazuje, jak skonfigurować tę funkcję:

Trudniejsze usuwanie Kaspersky Safe Kids

Dla rodziców mądrych i upartych dzieci najgorsza jest chwila, gdy próbują one wyłączyć lub usunąć Kaspersky Safe Kids, a następnie używać urządzenia tak, jak im się tylko podoba. Na komputerze trudniej to zrobić (i nie, nie mamy do tego filmu instruktażowego), ale na Androidzie jest to stosunkowo proste. W zasadzie problem ten dotyczy wszystkich aplikacji kontroli rodzicielskiej, nie tylko naszej — łatwe usuwanie w systemie Android to norma.

Kaspersky Safe Kids używa pewnych uprawnień, aby nadpisać interfejs systemowy własnym. Jest to konieczne na przykład do blokowania dostępu do ustawień, których dziecko mogłoby użyć do wyłączenia uprawnień kontroli rodzicielskiej, pozbawiając aplikację sporej części funkcji i skutecznie je wyłączając.

Jednak na niektórych urządzeniach było to możliwe poprzez bardzo szybkie przesuwanie ekranu — aby uzyskać dostęp do tych ustawień i ograbić aplikację z uprawnień wymaganych do jej działania. Tylko nielicznym udawało się to za pierwszym razem, ale — jak wiadomo — dzieci mogą być zadziwiająco cierpliwe, jeśli chodzi o coś, co jest zabronione. Zatem cała reszta wystarczająco wiele razy próbowała, aby osiągnąć cel.

Teraz jednak po dwóch takich próbach Kaspersky Safe Kids blokuje telefon na minutę, uniemożliwiając dziecku wyłączenie kontroli rodzicielskiej.

Dzieci są bardzo dobre w wynajdowaniu sposobów na ominięcie kontroli rodzicielskiej i chętnie dzielą się z innymi swoimi odkryciami w internecie — a my nieustannie udoskonalamy naszą aplikację, eliminując jej błędy, aby każda nowsza wersja Kaspersky Safe Kids była solidniejsza od poprzedniej. Najlepiej jest więc włączyć automatyczną aktualizację wersji androidowej, zarówno na swoim telefonie, jak i na urządzeniu dziecka.

Nasz wkład w ulepszanie własnych rozwiązań kontroli rodzicielskiej został wysoko oceniony przez niezależnych ekspertów. W zeszłym roku Kaspersky Safe Kids otrzymał jedną z najwyższych not w zestawieniu rozwiązań kontroli rodzicielskiej magazynu PCMag oraz zdobył certyfikaty „Approved” przyznane przez dwa największe laboratoria testowe: AV-Test i AV Comparatives. Warto pamiętać, że nagrody te zdobyła również poprzednia wersja produktu; a oczywiście nowa jest jeszcze lepsza.

Porady