Jak zostawiać mniej śladów w internecie

Jak ujawniły ostatnie rewelacje związane z NSA, w naszym cyfrowym życiu niezmiernie trudno jest chronić prywatność – szczególnie, że w wielu przypadkach ułatwiamy zadanie tym, którzy chcą nas śledzić. Jednak

Jak ujawniły ostatnie rewelacje związane z NSA, w naszym cyfrowym życiu niezmiernie trudno jest chronić prywatność – szczególnie, że w wielu przypadkach ułatwiamy zadanie tym, którzy chcą nas śledzić. Jednak na szczęście istnieją sposoby na to, by zostawiać jak najmniej śladów w Sieci.

Jednym z takich sposobów jest korzystanie z często zmienianych („jednorazowych”) adresów e-mail oraz loginów. Im więcej kont posiadasz, tym łatwiej cię śledzić, jeżeli jednak konta te będą anonimowe, twój cyfrowy odcisk palca na niewiele zda się tym, którzy chcą cię śledzić. Ponadto, znacznie zmniejszy się ilość spamu docierającego do twojej skrzynki pocztowej.

Alternatywne adresy e-mail: coraz więcej stron WWW angażujących czytelników w komentowanie wymaga identyfikowania się za pośrednictwem konta na Facebooku lub adresu e-mail. Jeżeli planujesz pozostawić jednorazowy komentarz na tego typu stronie, nie podawaj tam prawdziwego nazwiska lub adresu e-mail. Zamiast tego korzystaj z jednorazowych adresów e-mail, takich jak te oferowane w serwisie mailnator.com.

Współdzielone loginy: serwisy takie jak bugmenot.com oferują współdzielone loginy i hasła, z których każdy może korzystać za darmo. Pomogą one w szybkim udzieleniu komentarza lub jednorazowym zalogowaniu się do jakiejś usługi.

Konta czasowe: Jeżeli logujesz się do serwisu i wiesz, że nigdy więcej nie będziesz tam wracał, użyj adresu e-mail o krótkim czasie życia. Guerrilamail.com oferuje adresy, które są aktywne tylko przez godzinę, a serwis 10minutemail.com idzie jeszcze dalej – jak wskazuje nazwa, generowane tam adresy żyją jedynie przez 10 minut.

Wtyczki dla przeglądarek: Firefox i Chrome mogą zostać wyposażone w wiele wtyczek, które zwiększają twoją prywatność w internecie. Przykładem może być wtyczka MaskMe dla Chrome’a, która sprawia, że twój adres e-mail staje się anonimowy na potrzeby logowania.

Oczywiście, zmniejszenie ilości śladów pozostawianych w internecie wymaga wiedzy o nich. Przeprowadź szczegółową analizę wszystkich swoich kont na portalach społecznościowych i innych serwisach online i stwórz listę wszystkich swoich nicków oraz loginów. Zamknij stare konta, usuń wszystkie informacje poufne, którymi nie chcesz się dzielić z innymi i bądź powściągliwy w publikowaniu rzeczy w internecie.

Porady