5 powodów, dla których nie należy używać poczty służbowej do spraw osobistych

Dlaczego używanie firmowego konta pocztowego do spraw osobistych nie jest dobrym pomysłem?

Wiele osób wie, że używanie osobistego konta pocztowego do korespondencji biznesowej jest złym pomysłem, ale nie widzi nic złego w sytuacji odwrotnej — używaniu adresu firmowego do rejestracji w sieciach społecznościowych, usługach online i innych zasobach niezwiązanych z pracą. Chociaż trzeba przyznać, że odczytywanie wszystkich wiadomości służbowych i osobistych z poziomu jednej skrzynki pocztowej byłoby bardzo wygodne.

Powodów, dla których nie należy mieszać służbowych wiadomości e-mail z osobistymi, jest mnóstwo — od braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym po naruszenie prywatności (kierownictwo i administratorzy mogą mieć dostęp do poczty służbowej), utratę dostępu do tych usług w przypadku zwolnienia itp. W rzeczywistości pierwszą kwestią, która powinna zniechęcić pracownika do używania firmowego konta pocztowego w sprawach osobistych, jest bezpieczeństwo informacji.

  1. Ułatwia profilowanie

Przed wysłaniem do konkretnego pracownika wiadomości e-mail wyłudzającej informacje cyberprzestępcy zbierają o nim informacje w internecie. Korzystając ze specjalistycznych narzędzi, starają oni dowiedzieć się, którego adresu używa w sieciach społecznościowych czy platformach internetowych. Używanie adresu firmowego do celów niezwiązanych z biznesem ułatwia im profilowanie, a następnie tworzenie portretu społecznościowego danej osoby, przez co staje się ona bardziej podatna na wyłudzanie informacji w pierwszym etapie ataku na firmę.

  1. Ułatwia phishing ukierunkowany

Cyberprzestępcy wybierają sztuczki, które ich zdaniem najlepiej sprawdzą się w przypadku potencjalnej ofiary. Jeśli dowiedzą się, że Twój adres firmowy został użyty do zarejestrowania się w innym miejscu, będą mieć świadomość, że z większym prawdopodobieństwem dasz się nabrać na wiadomość phishingową. Wówczas muszą tylko postarać się, aby wiadomość wyglądała jak prawdziwe powiadomienie z usługi, w której nastąpiła rejestracja.

  1. Zapewnia przestępcom zasłonę dymną

Zazwyczaj, aby atak był skuteczny, cyberprzestępcy potrzebują tylko trochę czasu. Dlatego wiele usług niezwłocznie wysyła powiadomienie do właściciela konta, gdy ktoś próbuje zalogować się z nieznanego adresu IP lub zmienić hasło. Oczywiście, aby być o krok przed hakerami, musisz szybko odczytywać te ostrzeżenia. W tym celu warto odpowiednio zorganizować powiadomienia w skrzynce pocztowej. Jeśli dany adres e-mail został połączony z zasobami zewnętrznymi, gdy hakerzy (lub ich boty) będą próbowali włamać się na Twoje konto w sieci społecznościowej lub inne konto osobiste metodą siłową, szybko dostaniesz stosowne ostrzeżenia i alerty.

  1. Więcej wysyłanego masowo phishingu i szkodliwego oprogramowania w skrzynce odbiorczej

Nie wszystkie zasoby internetowe w takim samym stopniu zabezpieczają danych klientów, a w efekcie niemal codzienne można przeczytać informacje o wyciekach. Wykradzione bazy danych są bardzo popularne wśród osób wysyłających wiadomości spamowe, które kupują takie listy adresów, aby zalać je falą szkodliwych odnośników lub wiadomości phishingowych. Zasadniczo im więcej zasobów wiążesz z firmowym kontem pocztowym, tym więcej potencjalnych zagrożeń będzie trafiać na skrzynkę odbiorczą.

  1. Mętlik przed oczami

Większa liczba wiadomości w skrzynce odbiorczej może doprowadzić do wielu problemów. Z uwagi na ich większą różnorodność — czyli pomieszanie niezwiązanych z pracą e-maili z wiadomościami biznesowymi — trudniej zidentyfikować te, które mogą stwarzać zagrożenie. Im więcej osobistych wiadomości e-mail będziesz odczytywać w godzinach pracy, tym większe prawdopodobieństwo, że przypadkowo klikniesz szkodliwy załącznik lub link phishingowy.

Nawet jeśli nie używasz adresu służbowego do spraw osobistych, pamiętaj o wdrożeniu technicznych środków zabezpieczających przed spamem i phishingiem. Im więcej warstw ochrony, tym lepiej. Zalecamy zabezpieczenie infrastruktury firmowej przed wyłudzaniem informacji zarówno na poziomie serwera pocztowego, jak i stacji roboczych.

Porady