Pięć pytań, które należy zadać specjaliście zakładającemu internet

Jeśli zakładasz sieć bezprzewodową, skorzystaj z okazji i zapytaj specjalistę o wskazówki związane z jej bezpieczeństwem.

Bez względu na to, czy chcesz zmienić dostawcę internetu, czy chcesz mieć dostęp do Sieci w nowym mieszkaniu, musisz skorzystać z pomocy instalatora. Możesz poczekać w ciszy w kuchni, aż skończy swoją pracę, a możesz wykorzystać ten czas i zadać kilka pytań odnośnie zarządzania siecią domową i zapewnienia jej bezpieczeństwa.

Na naszym blogu wielokrotnie pisaliśmy, na co zwracać uwagę podczas konfiguracji sieci. Mimo to porady te mogą się różnić w zależności od dostawcy internetu czy modelu routera, więc lepszym pomysłem jest zadanie kilku pytań bezpośrednio komuś, kto co nieco wie o Twojej sytuacji.

  1. Co zrobić, jeśli moje połączenie z internetem zostanie zerwane?

Jeśli nieoczekiwanie stracisz połączenie z internetem, najłatwiej jest zadzwonić do pomocy technicznej. Jeśli jednak nie chcesz słuchać przez ponad 20 minut sformułowań typu „twój telefon jest dla nas ważny”, możesz samodzielnie wykonać kilka działań, które nie wymagają pomocy ze strony wykwalifikowanego personelu. Tym bardziej, że to właśnie te działania zalecają w pierwszej kolejności pracownicy pomocy technicznej. Skorzystaj z okazji i zapytaj instalatora, który właśnie u Ciebie jest, co zrobić w takiej sytuacji.

Przeważnie wykonanie podstawowych kroków samodzielnie daje pożądany skutek. A jeśli nie uda Ci się przywrócić połączenia, będziesz mieć pewność, że Twój czas poświęcony na telefon nie będzie stracony.

  1. Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi przed dostępem z zewnątrz?

Sieć bezprzewodowa wykorzystuje fale radiowe, których nie zatrzymują ściany, a zatem Twoja sieć będzie widoczna nie tylko dla urządzeń znajdujących się w domu, ale także dla każdej osoby przebywającej kilkadziesiąt metrów w zasięgu routera — na klatce schodowej czy w mieszkaniach na sąsiednich piętrach. Nawet jeśli nie masz ograniczenia transferu internetu i nie przejmujesz się tym, że ktoś korzysta z Twojego łącza, pamiętaj, że Twoja się może zostać wykorzystana do włamania się do połączonych z nią urządzeń.

A zatem, jeśli dziecko sąsiadów pobierze jakieś szkodliwe oprogramowanie podczas korzystania z Twojej sieci Wi-Fi, infekcja uderzy nie tylko w jego komputer, ale również Twój router, komputer, smartfon i wszystko inne, co łączy się ze wspomnianą siecią bezprzewodową. A jeśli będzie to aspirujący cyberprzestępca, może zdobyć Twoje pliki, przeglądać prywatne zdjęcia lub usunąć jakieś ważne dokumenty.

Szemrany sąsiad może wykorzystać Twoją sieć Wi-Fi (czyli także Twój adres IP) do oglądania nielegalnych treści pornograficznych lub pobierania materiałów o charakterze ekstremistycznym — co w najlepszym przypadku skończy się niekomfortową rozmową z organami ścigania. Mówiąc ogólnie, istnieje mnóstwo powodów, aby zabezpieczyć swoją sieć bezprzewodową przed osobami postronnymi.

  1. Jak zmienić swoje dane logowania do routera?

W wielu przypadkach pierwszy login i hasło do routera są wygenerowane przez dostawcę przed instalacją lub powstają w jej trakcie. Często są one takie same dla wszystkich użytkowników lub są generowane zgodnie z prostym algorytmem: na przykład numer mieszkania jako login i numer telefonu jako hasło. W takich przypadkach każda osoba może z łatwością odgadnąć dane do Twojej sieci — od kochającego darmowy internet sąsiada po nałogowego kryminalistę. I chociaż ten pierwszy nie spowoduje większych szkód, ten drugi może ukraść wszystko, co przesyłasz przez sieć Wi-Fi, na przykład dane związane z kartą płatniczą.

Twój router także ma swoje hasło, które warto zmienić. Jest ono nadawane fabrycznie, przy czym wielu producentów generuje zaledwie kilka haseł dla całej partii produkcyjnej. Ktoś może z łatwością je odnaleźć, włamać się do Twojego routera i włączyć go do botnetu zombie albo przechwytywać Twoje dane.

Najlepiej jest zmienić wszystkie hasła domyślne. Jeśli masz trudności z zapamiętaniem nowych, wypróbuj nasz menedżer haseł.

  1. Jak zaktualizować oprogramowanie układowe routera?

Router jest w pewnym sensie komputerem. On także ma system operacyjny, choć nietypowy — nazywa się on oprogramowaniem układowym.

Wcześniej czy później każda część oprogramowania układowego ujawnia luki, które mogą ostać wykorzystane do zhakowania urządzenia. Eksperci często identyfikują je, zanim zdołają wykorzystać je cyberprzestępcy. Następnie producenci routera udostępniają aktualizacje oprogramowania układowego, których zadaniem jest załatanie wspomnianych luk. Jeśli je zbagatelizujesz, umożliwisz przestępcom dostęp do swojej sieci LAN, nawet jeśli będziesz mieć ustawione silne hasło.

Zatem zapytaj instalatora o to, w jaki sposób możesz aktualizować oprogramowanie układowe routera. Jeśli Twój router jest na tyle stary, że nie są udostępniane dla niego aktualizacje, zastanów się nad kupnem nowego: jeśli ktoś włamie się na bieżące urządzenie, może wyrządzić całkiem kosztowne szkody.

  1. Czy moja sieć Wi-Fi używa szyfrowania WPA, czy WEP? I jak sprawdzić, czy to na pewno WPA2?

WEP, WPA i WPA2 to standardy bezpieczeństwa dla połączeń sieci Wi-Fi: WEP jest najstarszy i najmniej niezawodny, WPA jest nowszy, a WPA2 najnowszy i najsolidniejszy. Jeśli Twoja sieć wykorzystuje WEP, masz problem, bo bardzo łatwo ją zhakować. Lepiej jest zastąpić je WPA2. Zapytaj instalatora, gdzie i jak zmienić to ustawienie.

I jeszcze jedna istotna rzecz: nie polegaj wyłącznie na swojej pamięci. To, czego nie używamy na co dzień, łatwo jest zapomnieć. Zapisz na kartce lub w jakiś inny sposób zanotuj wskazówki instalatora, a także zrób zdjęcie prawidłowym ustawieniom i konfiguracji okablowania. Porady i zdjęcia udostępnij również domownikom.

Porady