Właściwa równowaga: praca kobiet w branży IT

W tym roku Międzynarodowy Dzień Kobiet dotyczył większej równowagi płci. Dysproporcje te są szczególnie widoczne w branży cyberbezpieczeństwa.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Kobiet dotyczył tematu większej równowagi płci — co według mnie jest szczególnie adekwatne w mojej branży, cyberbezpieczeństwie.

Hashtag wydarzenia – #BalanceforBetter – to skrócona wersja hasła o tym, że większa równowaga to lepszy świat. Problem nierówności płci w tej branży nigdy nie był ważniejszy. Aktualnie w branży cyberbezpieczeństwa brakuje odpowiedniego odsetka pierwiastka żeńskiego — według szacunków mężczyźni stanowią niemal 90% siły roboczej. W przeprowadzonym w tym roku badaniu firmy Kaspersky Lab dotyczącym branży IT ogólnie połowa ankietowanych przyznała, że pracuje w zespołach, w których przeważają mężczyźni, co stanowi sześć razy więcej niż liczba osób pracujących w zespołach, w których jest więcej kobiet.

Dorastałam w Jugosławii, gdzie zamiłowanie do informatyki i kariera w tej branży nie były wśród kobiet niczym nadzwyczajnym. Na mojej uczelni 70% uczestników kursów komputerowych stanowiły kobiety i było to normalne; kobiety w Europie Wschodniej zawsze były zachęcane do realizowania kariery w zawodach technologicznych. Gdy przeniosłam się do Europy Zachodniej, aby zdobyć stopień magistra, kobiety stanowiły 7%, co było dla mnie prawdziwym kulturowym szokiem. Swoją karierę w programowaniu rozpoczynałam w garstce kobiet. Pracując z klientami w ramach przedsprzedaży wyróżniałam się — jako młoda kobieta nosiłam jasny strój, odznaczający się w morzu czarnych garniturów. Jednak wykorzystałam to na swoją korzyść, wiedząc, że przynajmniej zostanę zapamiętana za odmienność, co niespodziewanie pomogło mi zbudować silne relacje handlowe.

Chciałabym widzieć więcej kobiet w świecie technologii, a zwłaszcza w cyberbezpieczeństwie. Praca w tym obszarze jest satysfakcjonująca i warta realizacji. Z drugiej strony chcę również mieć pewność, że środowisko, w które wchodzą kobiety, jest dla nich przyjazne i wspiera je.

W Kaspersky Lab jesteśmy dumni z tego, że tak wiele kobiet przyczynia się do naszej misji — od prawej ręki szefa sprzedaży po te, które pracują w działach badań i rozwoju, aby chronić świat przed cyberzagrożeniami. Jednak my chcemy robić więcej. Chcemy, aby do naszych zespołów dołączyło więcej entuzjastycznych i zmotywowanych kobiet, które pomogą nam chronić świat, przynosząc odmienne doświadczenia i punkty widzenia. To nie jest tak, że kariera w tej branży jest jednostronną korzyścią dla kobiet — obszar ten czerpie korzyści z bardziej zróżnicowanego środowiska pracy.

W swoich rozmowach z Jane Frankland, autorką książki InSecurity: Why a Failure to Attract and Retain Women in Cybersecurity is Making Us All Less Safe i obrończynią kobiet w branży cyberbezpieczeństwa, omawialiśmy, w jaki sposób kobiety wnoszą inne podejście dla zagrożeń i problemów, co jest naprawdę pomocne w tworzeniu bezpieczniejszego świata wirtualnego.

Rozwiązania niwelujące tę dysproporcję nie są trudne do wdrożenia. Wcześniej w tym roku zapytaliśmy kobiety działające już w tej branży, co według nich może być antidotum w tej sytuacji. Spośród kobiet decyzyjnych pracujących w branży IT 40% uważa, że rząd i uniwersytety powinny więcej działać na rzecz przyciągnięcia zainteresowania dziewcząt i kobiet, aby w przyszłości zdecydowały się one na podjęcie pracy w technologiach. Co więcej, takie firmy jak Kaspersky również mogą podjąć działania poprzez wspieranie tych szerszych inicjatyw i obalić zarówno realne, jak i wyimaginowane bariery uniemożliwiające wykonanie tego kroku.

W Kaspersky Lab zawsze chcemy zatrudniać najlepszych i nie ma tu znaczenia płeć kandydatów i dobrze wiemy, że należy zrobić więcej, aby zachęcić i wesprzeć kobiety w naszej branży. W związku z tym w zeszłym roku podjęliśmy więcej działań niż kiedykolwiek wcześniej na rzecz przeciwdziałania nierównowagi płci, a także aby pomóc uczynić cyberbezpieczeństwo przyjaźniejszym środowiskiem dla kobiet. Dlatego podpisaliśmy z firmą PwC’s Tech She Can umowę,  której celem jest zachęcanie większej liczby młodych kobiet do dołączania do świata technologii, a także wsparliśmy konkurs Girls in Tech’s AMPLIFY, który daje start-upom technologicznym prowadzonym przez kobiety możliwość rozwoju. Wprowadziliśmy również własny program Women’s Network, który obecnie jest w fazie pilotażowej w Wielkiej Brytanii. W tym roku zobowiązujemy się do zwiększenia dostępności staży dla szerszego grona chętnych i promowania warsztatów wprowadzających, aby dać młodym ludziom rzut oka na to, co obejmuje praca w tym obszarze, i umożliwić im spotkanie mentorów i ekspertów, którzy pomogą im wykonać pierwsze kroki.

Nasze podejście w dużej mierze polega na podejmowaniu działań w celu osiągnięcia równowagi i skuteczniejszej siły roboczej — nie potrzebujemy już więcej rozmów o tym problemie; musimy zacząć działać na rzecz utworzenia bardziej zróżnicowanej, bezpieczniejszej branży.

Porady