Co to jest gościnna sieć Wi-Fi i do czego się przydaje?

Współczesny świat jest tak połączony z internetem, że gdy odwiedzają nas goście, pierwsze pytanie nie brzmi już: „Co słychać”, ale raczej „Jakie masz hasło do Wi-Fi?”. Jednak gościnny gospodarz pewnie nie zdaje sobie sprawy, że ujawnienie tej informacji może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci.

Współczesny świat jest tak połączony z internetem, że gdy odwiedzają nas goście, pierwsze pytanie nie brzmi już: „Co słychać”, ale raczej „Jakie masz hasło do Wi-Fi?”. Jednak gościnny gospodarz pewnie nie zdaje sobie sprawy, że ujawnienie tej informacji może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa sieci.

Na przykład goście mogą przypadkowo pobrać szkodliwy program lub połączyć z nią już zainfekowany telefon czy laptop. Wiele szkodliwych programów potrafi rozprzestrzeniać się samodzielnie przez sieć lokalną, a jeśli zainfekowane urządzenie połączy się z siecią Wi-Fi, będzie próbować rozszerzyć infekcję na pozostałe sprzęty, które mają z nią kontakt.

W jakim celu warto wydzielić sieć Wi-Fi dla gości?

A przecież można być i gościnnym, i bezpiecznym — wystarczy skonfigurować gościnną sieć Wi-Fi. Można powiedzieć, że jest to oddzielny punkt dostępowy na routerze. Wszystkie domowe urządzenia łączą się z jednym punktem dostępowym i tworzą sieć; tymczasem sieć dla gości to oddzielny punkt, który umożliwia dostęp do internetu, ale nie jest siecią domową. Jak sugeruje nazwa, jest przeznaczona dla gości.

Sieć gościnna ma same plusy: przyjaciele i znajomi nie tracą kontaktu ze światem zewnętrznym, a Twoje dane są bezpieczne. Szkodliwe programy, które mogą przypadkiem trafić na smartfona Twojego gościa, nie uzyskają dostępu do archiwum z domowymi zdjęciami czy innych ważnych plików.

Jak skonfigurować gościnną sieć Wi-Fi?

Konfigurowanie sieci dla gości nie jest trudne. Nie potrzebujesz do tego ani dodatkowego kabla, ani nie będziesz podwójnie płacić za internet. Bardzo prawdopodobne, że Twój router Wi-Fi umożliwia skonfigurowanie dodatkowej sieci dla gości — musisz tylko przejść do ustawień i ją aktywować. W tym celu wprowadź w pasku adresu przeglądarki (zwykle jest to 192.168.1.1 lub 192.168.0.1) adres IP routera. Adres ten znajdziesz również w podręczniku użytkownika urządzenia.

W oknie dialogowym wprowadź nazwę użytkownika z uprawnieniami administratora oraz hasło. Jeśli nie zostały one nigdy zmienione przez Ciebie, możesz je znaleźć w umowie z dostawcą internetu lub w instrukcji obsługi. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, lepiej je zmień, a aby ich nie zapomnieć, zapisz je w menedżerze haseł.

W ustawieniach routera znajdź opcję Sieć gościnna. Zwykle jest ona ukryta w jednej z sekcji z ustawieniami sieci Wi-Fi. Jeśli nie możesz jej znaleźć, poszukaj jej w podręczniku lub użyj wyszukiwarki Google, podając nazwę modelu swojego routera. Jeśli masz starszy lub tańszy router, opcja ustawienia sieci gościnnej może nie istnieć.

Po włączeniu sieci dla gości wprowadź jej nazwę (w niektórych routerach czasami występuje ona w panelu sterowania jako SSID) — tę nazwę będą widzieć Twoi goście na liście dostępnych połączeń.

Przeważnie gościnna sieć Wi-Fi pojawia się niemal natychmiast; czasami jednak chwilę to trwa. Zawsze warto sprawdzić, czy jest ona poprawnie skonfigurowana:

  • Zabezpiecz nową sieć hasłem. Zwykle można to zrobić od razu, po prowadzeniu nazwy sieci. W ten sposób połączenie z siecią gościnną będą mogły nawiązać tylko te osoby, które znają hasło.
  • Wybierz rodzaj szyfrowania, aby wyeliminować możliwość przechwycenia informacji przesyłanych przez sieć Wi-Fi. Jeśli to możliwe, wybierz opcję WPA2 (czasami dostępne jest WPA2-PSK lub WPA2-Personal) — jest to niezawodny algorytm, który obsługują wszystkie nowoczesne urządzenia bezprzewodowe.
  • Usuń zaznaczenie pola Zezwól gościom na dostęp do zasobów sieciowych (lub podobnie brzmiąca opcja). Ustawienie to nie zawsze jest dostępne, jednak w razie możliwości warto z niego skorzystać, aby goście nie widzieli Twoich plików i innych informacji przechowywanych na komputerach — przecież taki jest cel sieci dla gości. Niektóre routery mają odmienne podejście: opcja nazywa się Izoluj (izoluje sieć gościnną od lokalnej).
  • Jeśli to możliwe, usuń zaznaczenie pola Zezwól na dostęp do ustawień (lub podobna nazwa). Jeśli będzie ono zaznaczone, użytkownicy sieci gościnnej będą mieć dostęp do ustawień routera, które będą mogli zmienić (również uprawnienia dostępowe).

Gotowe! Po skonfigurowaniu sieci Wi-Fi dla gości masz bezpieczny dostęp do internetu i chronisz urządzenia lokalne.

Dlaczego lepiej połączyć urządzenia Internetu Rzeczy z siecią gościnną

Co ciekawe, sieć Wi-Fi dla gości to dobry pomysł nie tylko dla ludzi, ale również domowych inteligentnych urządzeń. Inteligentne telewizory, czajniki, konsole do gier itp. także potrzebują połączenia z internetem. Jednak zwykle są one znacznie bardziej podatne na ataki niż komputery z zainstalowanymi najnowszymi aktualizacjami. Oznacza to, że jeśli podłączysz je do głównej sieci domowej, a zostaną zhakowane — ktoś uzyska dostęp do pozostałych urządzeń.

Mówiąc o inteligentnych urządzeniach, wielu ekspertów twierdzi, że nie ma szansy, że zostaną zhakowane — tak się stanie na pewno. A chociaż nad inteligentną żarówką wcieloną w botnet nadal będziesz mieć kontrolę, nie będzie to takie proste z komputerem przekształconym w zombie. Ponadto botnety mogą rozprzestrzeniać różne szkodliwe programy, a jeśli komputer zostanie przekształcony w zombie, mogą one uzyskiwać dostęp do jego pamięci.

Łączenie wszystkich urządzeń Internetu Rzeczy z poprawnie skonfigurowaną siecią gościnną zamiast siecią główną zapewnia dodatkową ochronę przed takimi atakami. Nawet jeśli cyberprzestępcy zhakują jedno z urządzeń Internetu Rzeczy, nie przedostaną się do sieci głównej i nie włamią się do połączonych z nią komputerów czy smartfonów.

Oczywiście inteligentna zmywarka połączona z  siecią gościnną nadal może zostać elementem botnetu i uczestniczyć w atakach DDoS czy wydobywaniu kryptowalut (to często standardowe zagrożenie związane z inteligentnymi urządzeniami). Jednak w tym przypadku Twój komputer zawierający informacje bankowe i inne wrażliwe informacje pozostanie bezpieczny.

Routery często są celem autorów botnetów, więc pamiętaj o okresowej aktualizacji ich oprogramowania układowego. Najnowsze łaty zwykle łatają podatności.

Nowa linia produktów: 2019

W zeszłym roku nasze produkty otrzymały wiele nagród, m.in. za to, że zajmowały pierwsze miejsce znacznie częściej niż jakiekolwiek inne rozwiązanie dla konsumentów. Dlaczego więc mielibyśmy jeszcze ulepszać tak wspaniałe produkty? Bo zawsze może być lepiej. Nasz produkt Kaspersky Internet Security 2019 i jego rodzeństwo są teraz jeszcze lepsze w wielu aspektach.

Porady