Jak wybrać naprawdę darmową grę na smartfon

Wskazówki dla oszczędnych graczy, jak nie złapać szkodliwego programu, wybierając darmową grę, a także jak rozpoznać te, które nie są warte czasu i uwagi.

Obojętne, gdzie jesteś i jaka jest pora dnia — gdy chcesz zagrać, możesz pobrać grę na urządzenie mobilne. Możesz jechać właśnie metrem lub czekać w kolejce do lekarza i grać w Fortnite lub PUBG, a podczas przerwy obiadowej zaglądać do Clash of Clans. Wielu producentów umożliwia taką rozrywkę za darmo.

W sklepie z aplikacjami można znaleźć wiele naprawdę darmowych gier na urządzenia mobilne, chociaż oprócz tych fajnych znajdują się też te, które raczej denerwują, zasłaniają ekran reklamami czy na każdym kroku nakłaniają do płatności, a w niektórych przypadkach nawet wydaje się, że nie robią nic (albo pobierają wiele bezużytecznych lub wprost szkodliwych aplikacji).

Dziś opowiemy Wam, jak znaleźć darmową rozrywkę dla systemu iOS i Android — bez niepotrzebnej irytacji czy ryzykowania pobrania na smartfon czegoś niefajnego.

Sprawdź, czy wersja gry na urządzenie mobilne w ogóle istnieje

Szukasz wersji mobilnej swojej ulubionej strzelanki online? Uważaj. Oszuści często promują szkodliwe programy, które przypominają dobrze znane gry, zwłaszcza jeśli w internecie krążą plotki o udostępnieniu wersji dla Androida lub iOS-a.

Tak właśnie było w zeszłym roku z wersją dla systemu Android gry Apex Legends, a w 2018 roku na celowniku byli fani innej gry typu battle royale, Fortnite. W obu przypadkach, gdy użytkownicy z niecierpliwością czekali na pojawienie się ich ulubionej strzelanki na urządzenie mobilne, niektórzy przestępcy wykorzystywali tę sytuację.

Cyberprzestępcy tworzą strony internetowe, na których umieszczają trojany podszywające się pod wersję mobilną gry, a następnie publikują w serwisie YouTube filmy zawierające instrukcje, jak zainstalować i uruchomić grę. Na filmach pokazują, w jaki sposób należy pobrać aplikacje partnerskie (również dzieło przestępców), które mają umożliwić uruchomienie gry. We wspomnianym przypadku łącza do oszukańczych zasobów i filmów znalazły się na szczycie wyników wyszukiwania, gdy ktoś wpisał np. „Apex Legends Android”, co pomagało w realizacji oszustwa.

Aby nie dać się nabrać na takie sztuczki, zanim pobierzesz jakąkolwiek grę, odwiedź stronę jej producenta. Tam sprawdzisz nie tylko informacje o wydaniach na platformy mobilne, ale także znajdziesz łącza umożliwiające pobranie jej ze sklepu Google Play czy App Store, jeśli taka aplikacja rzeczywiście się w nich znajduje.

Pobieraj gry tylko z oficjalnych źródeł

Szkodliwe programy podszywają się nie tylko pod najpopularniejsze tytuły, które jeszcze tak naprawdę nie pojawiły się oficjalnie. W internecie znajduje się wiele stron, na których oszuści dystrybuują fałszywe aplikacje, które udają gry dawno już dostępne dla urządzeń mobilnych. Z tego względu, podobnie jak w przypadku wszystkich innych aplikacji, pobieraj gry tylko z oficjalnych sklepów, takich jak Google Play czy App Store.

Oczywiście producenci nie zawsze dobijają targu z takimi gigantami jak Google czy Apple i publikują pliki instalacyjne do gier na własnych zasobach. Na przykład do kwietnia tego roku większość użytkowników mogła pobrać wersję dla Androida gry Fortnite bezpośrednio ze strony Epic Games, ale nie można jej było znaleźć w sklepie Google Play. Niedawno gra ponownie została usunięta ze sklepu Google, ponieważ jej twórcy umieścili w niej własny system płatności.

Jeśli z jakiegoś powodu gra, którą chcesz pobrać, nie jest dostępna w oficjalnym sklepie z aplikacjami, postaw na oficjalną stronę producenta i omijaj inne zasoby. Jej adres wprowadź ręcznie w pasku przeglądarki — w ten sposób nie trafisz na oszukańczą stronę, która jest promowana w silnikach wyszukiwarki (a jeśli już upierasz się przy korzystaniu z wyników wyszukiwania, upewnij się, że adres internetowy nie zawiera żadnych podejrzanych błędów, a sam zasób składa się z nie tylko ze strony służącej do pobierania gry).

Pamiętaj, że jeśli chcesz pobrać plik ze strony producenta, musisz włączyć opcję pobierania aplikacji ze źródeł zewnętrznych. Nie zapomnij jednak wyłączyć tego ustawienia w urządzeniu, gdy gra zostanie już zainstalowana.

W przypadku mało znanych gier wspomniana metoda niesie ze sobą zbyt duże ryzyko. Każdy, w tym także autorzy wirusów, może powiedzieć, że ich studio nie dogadało się z oficjalnych sklepem z aplikacjami, dlatego publikuje (zainfekowaną szkodliwym programem) grę w swoich zasobach.

Poczytaj opinie o grze

To, że gra pojawiła się w sklepie Google Play lub App Store, nie oznacza, że nic Ci nie grozi. Sklepy mają swoje mechanizmy zabezpieczeń, a także moderatorów, którzy sprawdzają aplikacje, a mimo to zagrożenie nadal istnieje. Nawet legalna gra może nękać Cię wyświetlaniem zbyt wielu ofert.

W wielu przypadkach dzięki opiniom możesz wywnioskować, czy gra jest fałszywa lub nadmiernie chciwa. Jeśli z aplikacją jest coś nie tak, ktoś z pewnością już o tym wspomniał — np. o zalewie banerów reklamowych, ogromnym zużyciu baterii czy znikaniu pieniędzy.

Nie udzielaj aplikacji zbyt wielu uprawnień

Nawet jeśli opinie o grze są bardzo dobre, zwracaj uwagę na listę uprawnień, jakich wymaga. Czy chce ona móc wyświetlać się na wierzchu innych? To niebezpieczna funkcja, którą lubią trojany bankowe; nie udzielaj tego uprawnienia grom. Czy puzzle chcą dostępu do aparatu w urządzeniu? Jeśli tak, znajdź inną grę. Ogólnie trzymaj się zasady, aby grom dawać jak najmniej uprawnień. A jeśli okaże się, że istotna funkcja przestanie działać, zawsze możesz zmienić zdanie w późniejszym czasie.

Chroń się zawczasu

Czujność jest dobra, ale nie polegaj tylko na niej; cyberprzestępcy nieustannie wymyślają nowe sposoby oszukiwania użytkowników. Bez względu na to, jakiego systemu operacyjnego używasz, zainstaluj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające na swoim urządzeniu. Nasze rozwiązania wykrywają tego typu zagrożenia, a także ostrzegają użytkowników i podejmują niezbędne działania.

Porady