Bezpieczne transakcje i konto w serwisie eBay

Garść porad przydatnych zarówno dla kupujących, jak i sprzedających.

eBay to jeden z najpopularniejszych rynków handlowych na świecie, a to za sprawą między innymi tego, że jest dość bezpieczny i niezawodny. Jeśli jednak chodzi o transakcje finansowe, zawsze należy brać pod uwagę ryzyko utraty pieniędzy w wyniku oszustwa czy czyjegoś zaniedbania. W jaki sposób można zapewnić sobie jak największą ochronę przed oszustwami w tym serwisie?

Platforma eBay wdraża coraz więcej środków na rzecz zapewnienia swoim użytkownikom bezpieczeństwa. Serwis oferuje programy ochronne zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Zawierają one wskazówki, które pozwalają zmniejszać ryzyko. Nie zaszkodzi jednak je powtórzyć oraz przypomnieć zalecenia.

Ogólne zasady bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników serwisu eBay

 • Niech Twoje hasło będzie długie, trudne do odgadnięcia i niepowtarzalne. Niech ma co najmniej 8 znaków (ponieważ w przeciwnym razie będzie podatne na atak metodą siłową), będzie inne niż Twoja data urodzenia (i Twoich krewnych) oraz różni się od haseł używanych w innych serwisach (wycieki danych mają miejsce każdego dnia, a gdyby takie hasło znalazło się w bazie zdobytej przez hakerów, nie ma znaczenia, jak bardzo jest skomplikowane — z pewnością wypróbują go oni na różnych innych stronach).
 • Jeśli masz problem z wymyśleniem i zapamiętaniem wielu haseł, skorzystaj z menedżera haseł, który zajmie się tym za Ciebie.
 • Aktywuj autoryzację dwuetapową. Serwis eBay oferuje dwie możliwości: kody możesz otrzymywać w wiadomościach tekstowych lub powiadomieniach push w aplikacji mobilnej wydanej przez ten serwis. Każda próba zalogowania się do Twojego konta z nowego urządzenia wygeneruje nowy kod, a zatem posiadanie samego loginu i hasła do Twojego konta nie wystarczy, aby się do niego dostać.
 • Wybierz jedno z trzech pytań zabezpieczających, aby móc później zweryfikować swoją tożsamość. Pytania weryfikacyjne platformy eBay przeważnie nie są zbyt wymyślne, więc warto udzielić na nie takich odpowiedzi, których nie można z łatwością znaleźć w internecie, choćby na profilu w mediach społecznościowych. Jednak aby nie zapomnieć odpowiedzi, zapisz je w notatce szyfrowanej w menedżerze haseł.
 • Naucz się, jak unikać ataków phishingowych, a także z dystansem traktuj każdy e-mail i wiadomość, które rzekomo pochodzą z serwisu eBay. Takie wiadomości od dawna są wykorzystywane do oszukiwania ofiar. Niestety czasami odróżnienie ich od prawdziwych może być trudne.
 • Najlepszym sposobem wysyłania i odbierania płatności w serwisie eBay jest korzystanie z PayPala. Po pierwsze, w ten sposób nie narażasz się na potencjalne oszustwo, a po drugie serwis stosuje program zwrotu pieniędzy, który zapewnia Ci ochronę. Jeśli sprzedawca proponuje dokonanie płatności kartą, przelewem lub gotówką, pamiętaj: gdy się zgodzisz, w takim przypadku tracisz ochronę ze stronu serwisu eBay, a jeśli sprzedawca okaże się być oszustem, nikt Ci nie pomoże.
 • Z powyższą poradą powiązany jest kolejny aspekt: nie koresponduj z drugą stroną poza platformą. eBay ma wbudowane narzędzia do komunikacji, które są wystarczające w większości transakcji, a jeśli ktoś poprosi Cię o adres e-mail lub numer telefonu, może być oszustem.
 • Od czasu do czasu sprawdzaj swoją historię transakcji — jeśli zauważysz coś podejrzanego, natychmiast skontaktuj się z pomocą techniczną.
 • Dbaj o to, aby system, przeglądarka i oprogramowanie antywirusowe były aktualne. W ten sposób zmniejszysz ryzyko, że ktoś zhakuje Twoje konto. Jeśli korzystasz z eBay’a na telefonie, aktualizuj na bieżąco również aplikację.
 • W przypadku jakiegokolwiek sporu lub nieporozumienia skorzystaj z dostępnego w ramach platformy centrum rozwiązywania sporów, które umożliwia pomyślne rozwiązywanie najpopularniejszych kwestii spornych.
 • Zanim opuścisz platformę eBay, wyloguj się ze swojego konta. Jest to szczególnie istotne, jeśli odwiedzasz tę stronę na komputerze publicznym lub firmowym.

Porady bezpieczeństwa dla kupujących w serwisie eBay

 • Jeśli cena wydaje się być niewiarygodnie niska, oferta jest podejrzana. eBay to platforma o ugruntowanej pozycji na rynku, więc raczej nie znajdziesz tam oryginalnego przedmiotu na sprzedaż w znacząco niższej cenie.
 • Dokładnie przeczytaj opis produktu. Jeśli otrzymasz uszkodzony (porysowany, zepsuty lub podarty) przedmiot, możesz go zwrócić i żądać oddania pieniędzy, ale tylko wówczas, gdy defekty nie zostały ujęte w opisie aukcji. To samo dotyczy wszelkich rozbieżności między tym, czego oczekujesz, a tym, co naprawdę dostajesz. Gdy kupujesz produkt, akceptujesz to, co sprzedający umieścił w opisie.
 • Zwracaj uwagę na ocenę sprzedawcy. Każdy ma inne oczekiwania. Jeśli nie podoba Ci się, jak sprzedawcę ocenili inni, a jednak oferta jest kusząca, poczytaj opinie, szczególnie negatywne. Być może sprzedający popełnił na początku swojej kariery kilka błędów, ale dawno temu wyciągnął stosowne wnioski.
 • Nie kupuj nielegalnych przedmiotów. Może to brzmi jak oczywista oczywistość, ale pamiętaj, że to, co w jednym kraju jest dozwolone, w innym może być uznawane za nielegalne.

Porady bezpieczeństwa dla sprzedających w serwisie eBay

 • Jeśli jesteś sprzedawcą, koniecznie skrupulatnie prowadź dokumentację transakcji. Zachowuj wszelkie paragony potwierdzające wysłanie i dostarczenie towaru, aby unikać sytuacji, w której kupujący twierdzi, że niczego nie otrzymał, więc żąda zwrotu. Korzystaj z renomowanych dostawców, którzy wystawiają rachunki za dostarczanie towarów.
 • Dokładnie opisuj sprzedawany towar. Uwzględnij wszystkie istotne cechy produktu, w tym ewentualne wady. Jeśli coś zataisz, być może po Twojej stronie będzie zorganizowanie przesyłki zwrotnej i oddanie pieniędzy.
 • Nigdy nie wysyłaj towaru, zanim nie dostaniesz od klienta pieniędzy. Tu dobrze sprawdza się połączenie eBaya z PayPalem, ponieważ obie strony mogą użyć rachunku powierniczego, co oznacza, że PayPal wypłaca należną kwotę z konta kupującego, zachowuje ją do czasu, aż kupujący i sprzedający potwierdzają swoje zadowolenia, a następnie przesyła na konto sprzedawcy.
Porady