Fałszywa gra Apex Legends: bitwa ze szkodliwym programem

Wyszukiwanie w internecie oficjalnie nieistniejących wersji gier dla urządzeń mobilnych potwierdza starą prawdę, że popyt napędza podaż. Tak się stało w przypadku bijącej rekordy popularności gry Apex Legends.

W ciągu ostatnich kilku lat gry z gatunku battle royale (w których gracze online grają tak długo na danej mapie, aż przy życiu pozostanie tylko jeden z nich) podbiły serca i umysły graczy. Na początku lutego do najpopularniejszych gier na świecie — Fortnite i PUBG — dołączył kolejny hit w postaci Apex Legends produkcji Electronic Arts (25 milionów pobrań w pierwszym tygodniu). Podobnie jak to miało miejsce w pozostałych dwóch tytułach, fani czekają na pojawienie się mobilnej wersji Apex Legends. Niestety w tym kontekście firma EA się ociąga, a bieżącą sytuację z chęcią wykorzystują cyberprzestępcy.

„Pobierz za darmo Apex Legends dla Androida, bez SMS-ów i rejestracji”

Pisaliśmy już o zagrożeniach czyhających na fanów gry Fortnite w wersji dla Androida, które wynikały z decyzji producenta Epic Games — firma zrezygnowała z udostępnienia wersji mobilnej w sklepie Google Play. Jeśli chodzi o Apex Legends od EA, nie pojawiły się jeszcze żadne informacje na temat aplikacji dla platformy Android. Mimo to niecierpliwi fani nadal jej szukają — a tam, gdzie jest popyt, pojawia się podaż.

Wyszukiwanie w internecie frazy „pobierz apex legends android” lub „apex legends mobilne pobierz” wyświetla kilka łączy do stron oferujących pliki APK (format aplikacji dla systemu Android) rzekomo zawierających instalator tej gry. Nazwa pliku zwykle brzmi przekonująco: ApexLegends.apk lub apex.legendsmob.apk.

Strona pobierania fałszywego instalatora Apex Legends

Podobnie w serwisie YouTube można znaleźć instrukcje, jak pobrać i zainstalować taką grę, która — jak już wspomnieliśmy — jeszcze nie istnieje. W opisach filmów znajdują się łącza do konkretnego zasobu.

Zwykle w wynikach wyszukiwania nie ma oficjalnej strony producenta. Wszystkie wyniki prowadzą wyłącznie do obcych zasobów, co już powinno wzbudzać podejrzenia.

Apex Legends okazuje się być trojanem

Jeśli ulegniesz pokusie i spróbujesz zainstalować „grę” znalezioną w ramach wyszukiwania lub z linku na YouTubie, zamiast walczyć ze znajomymi, będziesz walczyć z reklamami. A to dlatego, że najprawdopodobniej pobrany został trojan FakeFort.

To ten sam trojan wyświetlający reklamy, który użytkownicy mogli spotkać pod postacią gry Fortnite dla Androida. Pod bardziej lub mniej prawdopodobnym pretekstem, takim jak np. „weryfikacja urządzenia”, szkodliwy program pobiera zestaw aplikacji, które są całkowicie zbędne, a często i niebezpieczne. Ponadto ofiara musi również wypełnić „bardzo ważną ankietę” oraz wyświetlić sporo banerów reklamowych i reklam.

Oczywiście nawet wówczas obiecana mobilna wersja gry Apex Legends nie działa. Aby zwiększyć wiarygodność, użytkownikowi wyświetlany jest krótki film z gry, po którym pojawia się żądanie instalacji dodatkowych aplikacji i wypełnienia ankiety.

Nie ufaj internetowi

Naszą główną poradą dla graczy poszukujących tej (i każdej innej) gry w internecie jest upewnienie się, że ona istnieje — na pierwszej stronie wyników wyszukiwania w Google znajdują się nie tylko łącza prowadzące do fałszywych instalatorów, ale także do świeżych artykułów informujących o tym, że gra Apex Legends w wersji przeznaczonej na urządzenia mobilne nie została jeszcze udostępniona.

Jeśli o aplikacji poinformowano publicznie, wyszukaj datę jej udostępnienia i poczekaj. A jeśli wersja dla Androida została już oficjalnie udostępniona, pamiętaj o przestrzeganiu poniższych reguł:

  • Aplikacje dla Androida pobieraj tylko z zaufanych źródeł, najlepiej z Google Play. Jeśli z jakiegoś powodu producent decyduje się nie umieszczać tam gry (jak to było w przypadku gry Fortnite), skorzystaj z oficjalnej strony producenta. Prawdopodobieństwo zainfekowania szkodliwym programem jest znacznie mniejsze, gdy używasz oficjalnych zasobów.
  • Korzystaj z niezawodnego produktu zabezpieczającego. Na przykład darmowa wersja Kaspersky Internet Security for Android pozwala skanować pobierane aplikacje i wyłapuje nieproszonych gości. Płatna wersja robi to automatycznie podczas pobierania, a także ostrzega o potencjalnych zagrożeniach.
Porady