Twój poradnik bezpiecznego i prywatnego randkowania przez internet

Jak skonfigurować i używać aplikacji do randkowania, aby zachować bezpieczeństwo i prywatność.

Nasz świat zmierza w kierunku cyfrowym od kilkudziesięciu lat, ale w 2020 roku zjawisko to znacząco przyspieszyło. 2021 rok najprawdopodobniej nie będzie inny, więc wzrost popularności randek w świecie wirtualnym nie jest zaskoczeniem. Aplikacje umożliwiające flirtowanie przez internet, takie jak Tinder, Bumble, OKCupid, Zoosk itp., mają coraz więcej zwolenników.

Z jednej strony ludzie chcą budować relacje, więc wpisują swoje często prawdziwe dane w aplikacjach; z drugiej jednak strony na platformach randkowych czyhają też boty i oszuści. Im więcej swoich danych ujawnisz, a także im częściej korzystasz z takich platform, tym bardziej ułatwiasz oszustom zadanie.

Dziś omówimy, jak bezpiecznie i prywatnie używać aplikacji do randkowania, a równocześnie nie zmniejszać swoich szans na spotkanie wymarzonej osoby.

Jak skonfigurować profil w Tinderze, aby był bezpieczny i prywatny

Twój profil w aplikacji Tinder powinien zawierać tylko trzy elementy (w rzeczywistości moje porady dotyczą wszystkich podobnych aplikacji).

  • Twoje zdjęcia. Użyj zdjęć, na których Cię widać, ale które nie ujawniają informacji związanych z adresem zamieszkania czy miejscem pracy. Wybierz zdjęcia z wycieczek lub z jakimiś popularnymi miejscami, na których nie widać danych osobowych ani innych osób. Pamiętaj, że ktoś może użyć tych zdjęć do znalezienia Twoich profili w mediach społecznościowych, więc użyj niepowtarzalnych. Nie zapomnij też poprawnie skonfigurować swoich kont w mediach społecznościowych.
  • Twoje imię. Możesz użyć pseudonimu lub podać swoje prawdziwe imię, jednak nazwisko niech pozostanie tajemnicą. Pamiętaj, że czasami użycie pseudonimu może wprowadzać w błąd.
  • Zainteresowania. Jeśli szukasz związku, wpisz co najmniej kilka aspektów bliskich Twojemu sercu — mogą one być ważnym kryterium dla potencjalnych partnerów.

Czego nie wolno robić

Podczas korzystania z aplikacji do flirtowania również możesz napotkać kilka pułapek. Zobacz, jak ich uniknąć.

  • Nie łącz konta na Instagramie (ani w żadnych innych mediach społecznościowych) z profilem w aplikacji randkowej. W ten sposób dajesz zbyt wiele informacji na swój temat, które potencjalnie mogą zostać użyte wbrew Twojej woli. Nawet jeśli Twoje konto na Instagramie jest już odpowiednio skonfigurowane pod kątem prywatności i bezpieczeństwa, wiązanie ze sobą różnych kont przynosi raczej więcej zagrożeń niż korzyści.
  • Nie wprowadzaj swojego numeru telefonu ani nazwy w aplikacji do komunikowania. Aplikacje randkowe zalecają, aby ich użytkownicy korzystali z wbudowanych platform do komunikowania się i lepiej się tego trzymaj, dopóki nie będziesz mieć pewności, że możesz zaufać danej osobie. Gdy już dojdziesz do wniosku, że chcesz korespondować np. przez Telegram, skonfiguruj tę aplikację tak, aby zachować swoje informacje prywatne.

Jak bezpiecznie komunikować się poprzez Tindera

Gdy znajdziesz swoją potencjalną drugą połówkę, prędzej czy później nadejdzie czas, aby z nią porozmawiać. Jednak nie spiesz się z opowiadaniem historii swojego życia — i to nie tylko dlatego, że byłoby to niezręczne. Zasadniczo zanim coś powiesz drugiej osobie, zastanów się, jakbyś się czuł, gdyby informacje te zostały upubliczniona. Jeśli nie byłoby to komfortowe, na tę chwilę zachowaj je dla siebie.

Pamiętaj, że rozmawiasz z osobą obcą. Może okazać się, że jest ona tą jedyną, ale może to być także ktoś niefajny. Pamiętaj, że zdarzają się także osoby, które stosują doxing i stalking. Wszystko może się zacząć od udzielenia informacji osobistych niewłaściwej osobie, zatem powtórzę: nie spiesz się z ujawnianiem informacji prywatnych.

Twój rozmówca może naprawdę być tak miły i wyrozumiały, jak się wydaje, ale równie dobrze może być oszustem, który się tylko podszywa pod niewinną osobę. Zwykle takie osoby długo zdobywają zaufanie, zanim poproszą o pieniądze (zwykle to pilna sprawa) lub informacje. Gdy ktoś poprosi Cię o pieniądze lub prezent w aplikacji randkowej, najprawdopodobniej nie jest godny dalszej znajomości. Zatem bez względu na okoliczności (ani wysokość kwoty — małej potrzebnej w celu dostania się do określonego miejsca lub dużej w celu zapłaty okupu za życie), jeśli dostajesz prośbę o pieniądze, zerwij korespondencję. Szansa, że taka potrzeba jest prawdziwa, jest znikoma.

Oszuści mogą również próbować zdobyć chociaż część Twoich prywatnych danych, dlatego uważaj, gdy dostaniesz prośbę o zainstalowanie aplikacji na swoim telefonie lub odwiedzenie konkretnej strony internetowej, albo gdy ktoś zapyta Cię o np. ulubionego nauczyciela lub imię pierwszego zwierzątka (są to popularne pytania zabezpieczające na stronach internetowych). Co masz do stracenia? Cóż, aplikacja może być szkodliwa, strona internetowa może być phishingowa, a wspomniane informacje mogą komuś pomóc w kradzieży Twoich pieniędzy lub tożsamości.

Zachowanie ostrożności w internecie pomoże Ci w bezpiecznym surfowaniu, ale ważne jest również posiadanie dobrego rozwiązania ochronnego, które będzie automatycznie skanować strony internetowe i nowe aplikacje.

W serwisach randkowych możesz także spotkać boty. Ich cel jest taki sam: próbują one skłonić Cię do przelania pieniędzy lub ujawnienia swoich danych. Jednak w przeciwieństwie do oszustów takie konta są zautomatyzowane: jeśli rozmowa wygląda niepoważnie lub odpowiedzi drugiej strony nie pasują do Twoich pytań, lepiej załóż, że rozmawiasz z botem, i oszczędź sobie zachodu.

Bądź poza radarem

Podczas używania Tindera i innych aplikacji randkowych warto znać jeszcze kilka innych zasad. Większość takich serwisów automatycznie ukrywa Twój profil po określonym okresie nieaktywności, ale lepiej jest zrobić to osobiście. Jest to przydatne na przykład wtedy, gdy spotkasz kogoś, kto Cię zainteresował, ale nie chcesz, aby osoba ta wiedziała, że nadal używasz aplikacji. Oczywiście to nie jedyny powód, aby ukryć swój profil, czyli źródło informacji na Twój temat, które już nie muszą być widoczne publicznie.

Jest jeszcze coś: gdy buszujesz w internecie, poznasz kogoś nowego lub się zaangażujesz, ujawniaj swój profil tylko tym osobom, które Ci się podobają. Cały świat nie musi widzieć Twoich danych. Zawężając grupę odbiorców, zmniejszasz ryzyko, że Twoje informacje profilowe wpadną w złe ręce.

Znasz już podstawy zachowania prywatności w aplikacji randkowej, możesz więc przeczytać nasz post o oszustwach popularnych w serwisach do flirtowania. Życzę udanego randkowania — baw się dobrze!

Porady