Zagrożenia związane z „meldowaniem się”

Wielu użytkowników intensywnie korzysta z możliwości „meldowania się” w swoim ulubionym barze lub kawiarni w takich serwisach jak Facebook, Foursquare, Yelp, lub przy użyciu różnych aplikacji, które pozwalają obwieścić, gdzie

Wielu użytkowników intensywnie korzysta z możliwości „meldowania się” w swoim ulubionym barze lub kawiarni w takich serwisach jak Facebook, Foursquare, Yelp, lub przy użyciu różnych aplikacji, które pozwalają obwieścić, gdzie aktualnie się znajdujemy i co lubimy. Gdy jednak w działania te wpisane jest ujawnienie dokładnych współrzędnych GPS miejsca, w którym się znajdujesz – to już zły pomysł, a przynajmniej niesie ze sobą poważne ryzyko.

Ujawnianie adresów. Kiedy meldujesz się, zamieszczasz zdjęcia lub robisz coś, co wiąże się z podaniem współrzędnych GPS, możesz tym samym ujawnić dokładne adresy. Jeżeli robisz to z własnego domu lub mieszkania swoich znajomych, publicznie ujawniasz ich lokalizację, ryzykując, że ktoś z Was padnie ofiarą włamywacza lub nawet gorzej.

Nie w domu. Jeżeli jesteś w jednym miejscu, nie możesz być w innym. Wszyscy znamy to czasoprzestrzenne ograniczenie, łącznie z włamywaczami. Zgodnie z nim, jeżeli zameldowałeś się w restauracji, nie możesz być w tym samym czasie w swoim domu. Dowiedzą się o tym Twoi przyjaciele, a jeżeli ogłosisz tę informację na Twitterze, także potencjalni złodzieje polujący na swoje ofiary na portalach społecznościowych, którzy – jeżeli wiedzą lub potrafią określić, gdzie mieszkasz – mogą włamać się do Twojego domu.

Rzeczy, które można ukraść. Właśnie kupiłeś nowy telewizor, samochód lub zegarek i chcesz pochwalić się tym nowym nabytkiem swoim znajomym. Jeśli jednak umieścisz zdjęcie na Instagramie lub Twitterze – serwisach, na których każdy może Cię śledzić i widzi, jakie dane o sobie udostępniasz – o tym, że posiadasz tę nową, cenną rzecz dowie się również wiele obcych osób. Jeżeli wcześniej ujawniłeś swój adres, możesz mieć kłopoty. Problem ten dotyka najczęściej dzieci nieprzyzwoicie bogatych rodziców, jeśli jednak nie będziesz uważał, może dotknąć również Ciebie.

Bezpieczeństwo dzieci. Na koniec warto wspomnieć o bardzo ważnej kwestii, jaką jest potencjalne zagrożenie związane z ujawnieniem przez dzieci swojego miejsca zamieszkania. W dzisiejszych czasach pedofile potrafią sprawnie korzystać z internetu i jeśli Twoje dziecko zamelduje się w publicznym miejscu, takim jak szkoła czy kino – czy w jeszcze gorszym przypadku dom – narazi się na niebezpieczeństwo.

A zatem, w jaki sposób należy korzystać z tych popularnych aplikacji umożliwiających „meldowanie się”?

  • Po pierwsze, melduj się tylko za pomocą serwisów, na których udostępniasz informacje tylko niewielkiemu i zamkniętemu gronu znajomych.
  • Po drugie, nie włączaj funkcji geolokalizacji dostępnych w serwisach Instagram, Twitter oraz Facebook i nie łącz swojego konta w serwisie Foursquare z kontem na Twitterze.
  • Wreszcie, jeżeli masz dzieci, porozmawiaj z nimi o tym, jak należy korzystać z tych aplikacji, zaznaczając, jak ważne jest to, aby nigdy nie ujawniać publicznie swojej lokalizacji na portalu społecznościowym, niezależnie od tego, czy są to info

Wiosenne sprzątanie komputera

Znów nadszedł ten czas, gdy chowamy zimowe ubrania, uświadamiamy sobie, że nie odwiedzaliśmy wystarczająco często siłowni, aby bez kompleksów wejść w sezon plażowy i … robimy porządki na naszych komputerach!

Porady