Wiosenne sprzątanie komputera

Znów nadszedł ten czas, gdy chowamy zimowe ubrania, uświadamiamy sobie, że nie odwiedzaliśmy wystarczająco często siłowni, aby bez kompleksów wejść w sezon plażowy i … robimy porządki na naszych komputerach!

Znów nadszedł ten czas, gdy chowamy zimowe ubrania, uświadamiamy sobie, że nie odwiedzaliśmy wystarczająco często siłowni, aby bez kompleksów wejść w sezon plażowy i … robimy porządki na naszych komputerach! Zgadza się, to idealny moment, aby Twój komputer przeszedł gruntowną odnowę i znów działał z najwyższą prędkością i wydajnością. Poniżej przedstawiamy, jak to zrobić.

Zrób kopie zapasowe. Posiadasz wiele ważnych plików w systemie i w przypadku jego awarii możesz stracić mnóstwo danych. Zrób kopię tych plików na zewnętrznym dysku twardym (lub dwóch) i przechowuj go w bezpiecznym miejscu – a nawet w oddzielnych lokalizacjach, np. Twoje biuro lub dom rodziców.

Wyczyść rejestr systemowy. W trakcie pracy system gromadzi mnóstwo plików tymczasowych – usuwając je, przyspieszysz jego działanie. Istnieje wiele narzędzi, przy pomocy których możesz wyczyścić stare wpisy w rejestrze (w komputerach PC), opróżnić kosze i usunąć tymczasowe pliki internetowe, ciasteczka oraz historię przeglądarki. Popularnym darmowym narzędziem służącym do tego celu jest CCleaner, jednak to samo można wykonać za pomocą narzędzi do czyszczenia komputera wchodzących w skład wszechstronnego pakietu bezpieczeństwa – Kaspersky PURE 3.0.

Przeprowadź defragmentację dysku twardego. Wykonasz ją przy użyciu narzędzia dostępnego w systemach z rodziny Windows, które zwiększy szybkość i wydajność Twojego systemu. W wersji Windows 8 znajdziesz je, wyszukując „defrag” w Plikach, w przypadku starszych systemów Windows, należy przejść do „Pliki programów”, „Akcesoria”, a następnie wybierać „Narzędzia systemowe”. Defragmentacja dysku potrwa trochę czasu, podczas którego nie będziesz mógł korzystać z systemu, dlatego najlepiej zrobić to przed dłuższym wyjściem lub pójściem spać. Aby wykonać defragmentację dysku twardego w systemie OS X, należy uruchomić wbudowaną aplikację Narzędzie dyskowe.

Usuń programy, których nie używasz. Prawdopodobnie im dłużej posiadasz swój system, tym więcej znajduje się na nim nieużywanych programów. Co więcej, programy te nadal zajmują miejsce na dysku i spowalniają cały system (zwłaszcza gdy działają w tle lub podczas uruchamiania systemu). A zatem pora ocenić, które programy są Ci potrzebne, a które nie.

W systemie Windows przejdź do Panelu sterowania, następnie wybierz „Dodaj/Usuń programy”. Przeglądając tę listę, wybierz programy do usunięcia, których nie używałeś od roku lub dłużej. Na Maku otwórz LaunchPad, następnie przeciągnij i upuść do kosza ikony nieużywanych lub rzadko używanych programów.

Zmień swoje hasła. Jest to ważna czynność, którą należy wykonywać regularnie a także przy okazji porządków w systemie. Pamiętaj, aby hasła były długie – np. liczyły18 znaków – i skomplikowane. Nie używaj słów występujących w słowniku. Mieszaj litery, liczby i znaki niealfanumeryczyne. Takie hasło jest trudne do zapamiętania, dlatego przydatny może okazać się menedżer haseł.

Zainstaluj aktualizacje programów. Dopilnuj, aby Twój system operacyjny i wszystkie programy zostały uaktualnione do najnowszych dostępnych wersji, które zawierają najnowsze łaty bezpieczeństwa. Starsze wersje są bardziej narażone na wykorzystanie przez cyberprzestępców za pośrednictwem znalezionych w nich „dziur”. W systemie Windows przejdź do „Panelu sterowania”, „Wszystkich programów” oraz „Windows Update”. Tutaj zobaczysz, jakie aktualizacje należy zainstalować na Twoim komputerze. Kliknij odsyłacz „Wyszukaj aktualizacje”, aby sprawdzić, czy komputer wymaga zainstalowania aktualizacji. W systemach iOS kliknij sklep z aplikacjami (App Store), a następnie ikonę „Aktualizacje” na górze okna.

Zwiększ swoje bezpieczeństwo. Pobierz najnowszą wersję skutecznego pakietu bezpieczeństwa, np. PURE 3.0, następnie przeprowadź szczegółowe i pełne skanowanie systemu w celu usunięcia wszelkich szkodliwych plików. Dla pewności przeskanuj również wszystkie zewnętrzne kopie zapasowe.

Wyczyść komputer. Twój sprzęt z czasem ulega zabrudzeniu – zbierają się na nim okruchy, kurz itd. Przetrzyj monitor wilgotną ściereczką, wyczyść klawiaturę, potrząsając nią oraz/lub kierując na nią skompresowane powietrze, i wyszoruj wilgotnym, lekko pieniącym się roztworem. Jeżeli posiadasz komputer stacjonarny, warto otworzyć obudowę i użyć odkurzacza – zdziwisz się, jak dużo kurzu może zgromadzić się w obudowie PC-ta. Z tak wyczyszczonym komputerem będzie Ci się pracowało dużo przyjemniej.

Porady