Nie, Twoje konto na Facebooku nie zostało zhakowane

Na Facebooku ludzie ochoczo przesyłali dalej wiadomość, aby poinformować swoich znajomych, że ich konto zostało zhakowane. Poznajcie kolejne oszustwo, które krąży w najbardziej znanej sieci społecznościowej.

Jeśli droga do piekła jest wybrukowana dobrymi intencjami, dodanie kolejnej kostki nigdy nie było łatwiejsze. W erze dominacji mediów społecznościowych szerzenie informacji w dobrej wierze nie jest trudne. Mogliśmy zaobserwować to niedawno na Facebooku: ludzie ochoczo przesyłali dalej wiadomość, aby poinformować swoich znajomych, że ich konto zostało zhakowane.

Schemat ten wygląda mniej więcej tak:

Alice otrzymuje wiadomość, z której dowiaduje się, że ktoś właśnie otrzymał od niej kolejną prośbę o dodanie do znajomych. Osoba ta zignorowała wiadomość i prosi Alice, aby sprawdziła swoje konto. Radzi przytrzymać palec na wiadomości aż pojawi się przycisk przesyłania dalej. Następnie kliknij prześlij dalej i wyślij do wszystkich osób, którym chcesz to przesłać.

Alice decyduje się na pojęcie właściwych kroków i przesyła wiadomość do Boba, Joe i Jane.

Bob czyta wiadomość i — w dobrej wierze — przesyła ją do Billa, Donalda i George’a.

Wiadomość dociera coraz dalej. Tak właśnie działają oszustwa typu hoax.

Jak nietrudno się domyślić, jest to kolejne oszustwo na Facebooku: konta nie zostały zhakowane, więc nie trzeba informować o tym znajomych. Prawdopodobnie „kolejna prośba o przyjęcie do grona znajomych” również nie została wysłana; zwyczajnie ktoś postanowił się zabawić. Jak twierdzi dziennik Washington Post, konta niektórych osób rzeczywiście zostały sklonowane, więc w niektórych przypadkach takie prośby mogłyby być prawdziwe. Jednak nawet w takich sytuacjach nie trzeba niczego sprawdzać ani przesyłać wiadomości dalej.

Na tej samej zasadzie działało oszustwo, w którym haker Jayden K. Smith rzekomo mógł uzyskiwać dostęp do czyjegoś konta na Facebooku po dodaniu go do znajomych. I oszustwo BFF, w którym sugerowano, że jeśli po wpisaniu w komentarzu skrótu „BFF” wyświetlał się on na zielono, konto było chronione.

Warto również wspomnieć o akcji, w której efekcie wiele osób blokowało jakieś losowe konta w przekonaniu, że są przez nie śledzeni, co jest podejrzane (chociaż tak nie było).

Zamiast panikować i utrwalać czyjś wymysł, lepiej traktuj to jak pretekst, aby sprawdzić zabezpieczenia swojego konta na Facebooku. Na szczęście Facebook oferuje mnóstwo ustawień, dzięki którym Twoje konto może być mniej podatne na włamanie. My ze swojej strony zalecamy zwłaszcza wykonanie poniższych działań:

  1. U podstaw zabezpieczenia każdego konta leży hasło. Wymyślaj silne, czyli zawierające co najmniej 12 znaków. Im dłuższe, tym lepiej.
  2. Włącz autoryzację dwuetapową. Zapewnia ona naprawdę niezłą ochronę przed włamaniem na konto.
  3. Rozważ zmniejszenie nadmiernej widoczności w sieciach społecznościowych: Facebook daje wiele możliwości dostrojenia swojej prywatności; poprawne dostosowanie ich pomaga sprawić, aby konto stało się mniej atrakcyjne dla hakerów czy oszustów.
  4. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie na swoich urządzeniach przenośnych antywirusa.
Porady