Gdzie robić kopię zapasową swojego iPhone’a, jeśli miejsce w serwisie iCloud już się skończyło

Jeśli nie chcesz płacić za dodatkowe gigabajty w serwisie iCloud, wypróbuj nasze podpowiedzi, gdzie jeszcze możesz przechowywać kopię zapasową swoich zdjęć i innych plików z iPhone’a.

Jeśli chodzi o wygodę tworzenia kopii zapasowych, nie ma lepszej opcji niż zawsze dostępna, niezależna od urządzenia chmura. W iPhone’ach tworzenie kopii zapasowych w iCloudzie jest bardzo proste. Wystarczy włączyć odpowiednią opcję, aby telefon okresowo kopiował wszystko, co jest na nim przechowywane, do chmury. Jedyny problem, na który natrafi większość użytkowników, jest wyczerpanie dostępnej przestrzeni w serwisie iCloud: za darmo otrzymujemy zaledwie 5 GB.

Najłatwiejsze rozwiązanie to oczywiście zakupienie dodatkowej przestrzeni, gdy zaczniemy zbliżać się do magicznych 5 gigabajtów. Jednak przestrzeń w iCloudzie wymaga wykupienia subskrypcji, co oznacza, że trzeba będzie płacić co miesiąc (aktualnie 3,99 zł za 50 GB, 11,99 zł za 200 GB i 39,99 zł za 2 TB). Jeśli nie chcesz ponosić takich kosztów, rozejrzyj się za alternatywami. Zobaczmy, co mamy do wyboru.

Gdzie kopiować pliki z iPhone’a: pamięci w chmurze

iCloud to nie jedyna pamięć w chmurze. Większość pozostałych dostawców oferuje podobną ilość darmowej przestrzeni, a czasami nawet mniej. Na przykład OneDrive daje bez opłat 5 GB, później należy opłacać abonament. W przypadku usługi DropBox darmowa przestrzeń jest ograniczona do 2 GB, a Amazon Drive nic nie oferuje, jeśli nie zapiszesz się do usługi Amazon Prime — ale wtedy i tak dostajesz tylko 5 GB.

Co więcej, większość dostawców pobiera za dodatkową przestrzeń mniej więcej tyle samo co iCloud, więc płacenie za chmurę u innego dostawcy mija się z celem. Możesz jednak skorzystać z wielu innych darmowych serwisów do przechowywania danych — oczywiście po spełnieniu kilku warunków.

Kopia zapasowa iPhone’a w Dysku Google

W przeciwieństwie do innych serwisów chmurowych Dysk Google zapewnia 15 GB darmowej przestrzeni na przechowywanie dowolnego rodzaju danych. Co lepsze, możesz tam przechowywać zdjęcia o rozdzielczości aż do 16 megapikseli (dla porównania, aparaty w telefonie iPhone 11 Pro mają rozdzielczość 12 megapikseli) oraz filmy w formacie 1080p HD (jeśli wybierzesz wersję nielimitowaną, Twoje filmy 4K zostaną skompresowane do 1080p) — a te zdjęcia i filmy nie liczą się do wspomnianego limitu 15 GB.

Z nielimitowanego przechowywania zdjęć w serwisie Google możesz korzystać na dwa sposoby:

 • Jeśli chcesz robić kopię zapasową samych zdjęć i filmów, możesz zarządzać swoją kopią zapasową iPhone’a poprzez aplikację Zdjęcia Google.
 • Możesz też pobrać aplikację Dysk Google. W ten sposób dasz sobie możliwość przechowywania w chmurze Google nie tylko zdjęć i filmów, ale także dokumentów, informacji z kalendarza i kontaktów (jednak wszystko to musi się zmieścić w 15 GB).

Kopia zapasowa iPhone’a w serwisie Yandex.Disk

Yandex.Disk oferuje nieco mniej niż Dysk Google w swoim darmowym planie — a dokładniej 10 GB. Przechowuje on zdjęcia i filmy przesłane ze smartfonów bez ograniczeń i w oryginalnej jakości. Podczas wyświetlania plików medialnych w internecie pokazywane są one w postaci skompresowanej, a zawsze możesz pobrać oryginalny plik na dowolne urządzenie.

Aby móc korzystać z nielimitowanego miejsca na pliki, pobierz aplikację Yandex.Disk i ustaw ją tak, aby przesyłanie odbywało się automatycznie. Podobnie jak w przypadku Dysku Google wszystkie pliki (poza zdjęciami i filmami) muszą zmieścić się w oferowanej darmowej przestrzeni. Dodatkową korzyścią jest tu fakt, że jeśli lubisz kręcić filmy o wysokiej rozdzielczości, Yandex.Disk jest znacznie atrakcyjniejszy niż Dysk Google, jeśli chodzi o tworzenie kopii zapasowej iPhone’a.

Chmury innych firm: kwestie prywatności

Zarówno Google, jak i Yandex nie tylko przechowują Twoje zdjęcia i filmy na swoich serwerach, ale również sortują je i tworzą albumy. Analizują one Twoje zdjęcia, aby określić ich zawartość — które przecież mogą być bardzo osobiste. W aplikacji Zdjęcia Google możesz zablokować opcję grupowania zdjęć według twarzy, ale jeśli nie chcesz, aby firmy Yandex i Google wiedziały, co i gdzie robiłeś, lepiej nie korzystaj z ich nielimitowanego miejsca do przechowywania.

Gdzie kopiować pliki z iPhone’a: inne urządzenie

Jeśli chmury innych firm nie spełniają Twoich oczekiwań, gdzie jeszcze możesz przechowywać kopię zapasową swojego iPhone’a? Masz dwie możliwości: na komputerze lub nośniku zewnętrznym.

Kopia zapasowa iPhone’a na komputerze z systemem Windows lub macOS (oprócz Catalina)

Jeśli masz komputer z systemem Windows lub macOS w wersji Mojave (lub wcześniejszej), możesz na niego kopiować swoje pliki z iPhone’a przy użyciu serwisu iTunes. Aplikacja ta umożliwia synchronizację zdjęć, filmów, albumów, list muzycznych, filmów, programów telewizyjnych, podcastów, audiobooków, nagrań dźwiękowych, kontaktów i kalendarzy. Aby utworzyć kopię zapasową:

 • Połącz swój telefon ze swoim komputerem kablem USB i otwórz iTunes.
 • Jeśli iPhone zapyta, czy ufasz temu urządzeniu, dotknij Ufam.
 • Dotknij ikony urządzenia w lewym górnym rogu iTunesa.
 • W menu znajdującym się po lewej stronie wybierz, co ma być kopiowane na komputer: muzyka, książki, filmy, podcasty itp. Przy każdym rodzaju danych włącz opcję Synchronizuj.
 • Dla każdego rodzaju danych zaznacz pola obok dodatkowych plików, które mają być synchronizowane. Na przykład w zakładce Muzyka możesz wybrać, czy na komputer mają być kopiowane nagrania głosowe i filmy.
 • Wybierz Zastosuj.
 • Jeśli aplikacja nie zacznie kopiować plików, wybierz Synchronizuj.

Kopia zapasowa iPhone’a na komputerze macOS z systemem Catalina

Na komputerze z systemem macOS Catalina aplikacja iTunes została zastąpiona wyspecjalizowanymi aplikacjami. Kopiowanie plików pomiędzy iPhonem a innym komputerem to zadanie dla Findera. Synchronizuje on taki sam zestaw danych jak iTunes i działa w ten sam sposób. Aby zrobić kopię zapasową przy użyciu Findera:

 • Połącz swój iPhone z komputerem przy użyciu kabla USB i otwórz Findera.
 • Wybierz ikonę telefonu w menu znajdującym się po lewej stronie.
 • Jeśli iPhone zapyta, czy ufasz temu komputerowi, dotknij Ufam.
 • Na liście znajdującej się u góry wybierz, co chcesz przesłać do komputera (muzykę, książki, filmy itp.), a dla każdego rodzaju danych wybierz Synchronizuj.
 • Wybierz pliki, które chcesz kopiować.
 • Wybierz Zastosuj.
 • Jeśli aplikacja nie rozpocznie kopiowania plików, wybierz Synchronizuj.

Gdy aplikacja (iTunes lub Finder) skopiuje pliki do swojego foldera na Twoim komputerze, możesz przesłać je w inne miejsce, na przykład na zewnętrzny dysk twardy. W ten sposób możesz tworzyć kopię zapasową większości swoich danych z iPhone’a. Jeśli chodzi o przechowywanie informacji typu Face ID, Touch ID czy Apple Pay, darmowa przestrzeń w serwisie iCloud 5 GB zdecydowanie wystarczy.

Kopia zapasowa iPhone’a na nośniku zewnętrznym

Począwszy od systemu iOS 13, do swojego iPhone’a lub iPada możesz również połączyć dysk zewnętrzny, dysk USB, a nawet kartę SD, aby kopiować pliki bezpośrednio z pamięci urządzenia. To stosunkowo nowa opcja, więc w przypadku niektórych dysków twardych bateria Twojego telefonu może nie mieć wystarczającej mocy.

Dyski zewnętrzne lepiej sprawdzają się w przypadku tabletów z iPadOS 13, zatem tej metody możesz zdecydowanie użyć do tworzenia kopii zapasowej swojego iPada. Jeśli nie masz dysku zewnętrznego, musisz go kupić (i w razie konieczności adapter do podłączenia go). Jest to jednorazowy koszt, a jeśli chcesz robić kopie zapasowego swojego iPhone’a czy iPada przez dłuższy czas, opcja ta może być bardziej ekonomiczna niż oferowana przez serwis iCloud, biorąc pod uwagę jego miesięczną opłatę subskrypcyjną.

Gdzie tworzyć kopie zapasowe iPhone’a: podsumowanie

Jak widzisz, oprócz serwisu iCloud istnieje jeszcze kilka innych opcji tworzenia kopii zapasowych iPhone’a, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Jeśli nie masz gdzie przechowywać swojego obszernego zbioru zdjęć i filmów, a nie zniechęcają Cię wścibskie algorytmy uczenia maszynowego, opcja nielimitowanego przechowywania na Dysku Google czy Yandex.Disk z pewnością Ci się spodoba. Każda z nich zawiera najprostsze dostępne opcje — wystarczy je tak skonfigurować, aby automatycznie kopiowały pliki do chmury.

Jeśli nie chcesz, aby Twoje zdjęcia i filmy były oglądane przez roboty sztucznej inteligencji, możesz kopiować pliki na komputer. A jeśli potrzebujesz zabierać je ze sobą, czyli mieć je w bardziej kompaktowej formie, użyj pamięci USB lub dysku zewnętrznego. Ponieważ technologia idzie do przodu, powinno to być coraz mniej problematyczne.

Porady