Dane o aktywności poza Facebookiem

Ta popularna sieć społecznościowa umożliwia zarządzanie danymi, które gromadzi ze stron i aplikacji zewnętrznych. Zobacz, jak z tego skorzystać.

To, że Facebook gromadzi dane na Twój temat, nie jest zaskoczeniem. Co więcej, na podstawie informacji z wielu stron i aplikacji firma tworzy pliki z danymi osobistymi. I chociaż decyzja o tym, czy opublikować coś na Facebooku, należy do Ciebie, ogólnie serwisy zewnętrzne nie informują, jakie dane przesyłają i do kogo.

Aktywność poza Facebookiem

Niedawno Facebook zaczął oferować użytkownikom możliwość zobaczenia i zarządzania informacjami, jakie zgromadził na nasz temat od firm zewnętrznych. Opcja ta nosi nazwę Aktywność poza Facebookiem i można ją znaleźć w ustawieniach prywatności Facebooka:

 • Kliknij lub dotknij ikonę trójkąta (wersja internetowa) lub menu (aplikacja mobilna) w prawym górnym rogu ekranu.
 • Wybierz Ustawienia i prywatność.
 • Otwórz Ustawienia.
 • Przejdź do Twoje informacje na Facebooku.
 • Kliknij Aktywność poza Facebookiem.

Nie możesz zablokować gromadzenia danych, lecz możesz skorzystać z opcji Aktywność poza Facebookiem, aby dowiedzieć się, kto udziela tej sieci społecznościowej informacji na Twój temat, oraz odciąć swój profil od takich informacji. To już coś.

Kto informuje o Twojej aktywności Facebooka

Aby dzielić się informacjami z Facebookiem, strony internetowe i aplikacje stosują różne narzędzia związane z mediami społecznościowymi, od opcji Zaloguj przez Facebook po narzędzia analityczne.

Część takich dostawców informacji znajdziesz na stronie Aktywność poza Facebookiem. Aby otworzyć ich pełną listę, kliknij lub dotknij opcji Zarządzaj swoimi aktywnościami poza Facebookiem. W tym miejscu konieczne będzie wprowadzenie hasła.

Skala gromadzonych danych może Cię zaskoczyć: partnerami Facebooka są portale informacyjne, aplikacje bankowe i wiele innych. Możesz na tej liście znaleźć stronę, o której nawet nie pamiętasz — bo na przykład był to tylko wynik wyszukiwania, który został przypadkowo przez Ciebie kliknięty.

Jakie dane strony i aplikacje przesyłają do Facebooka?

Opcja Aktywność poza Facebookiem zawiera głównie informacje o Twoich interakcjach z innymi serwisami. Na przykład strona z wiadomościami może informować tę sieć społecznościową, że przeglądasz najnowsze wiadomości, a sklep internetowy, że oglądałeś lub kupiłeś jakiś produkt.

Facebook pokazuje tylko liczbę zdarzeń, jakie udostępnił dany zasób, ale możesz pobrać archiwum zawierające następujące szczegóły:

 • Przejdź do Ustawienia → Twoje informacje na Facebooku → Aktywność poza Facebookiem → Zarządzaj swoimi aktywnościami poza Facebookiem.
 • Na stronie zawierającej aplikacje, które wysyłają Facebookowi informacje na temat Twojej aktywności, zaznacz opcję Pobierz swoje informacje (w aplikacji mobilnej dotknij najpierw ikonę w prawym górnym rogu ekranu).
 • Zaznacz rodzaj danych i okres, z którego mają zostać pobrane dane. Domyślnie Facebook tworzy archiwum wszystkich informacji związanych z Tobą, w tym Twoje posty, aktywność w sieci społecznościowej itp. Jeśli interesują Cię tylko dane ze stron zewnętrznych, usuń zaznaczenie ze wszystkich pól i zostaw zaznaczoną tylko jedną opcję — Reklamy i firmy.
 • Dotknij Utwórz plik.

Tworzenie archiwum zajmuje od kilku minut do nawet kilku dni. Jednak w przypadku samej aktywności poza Facebookiem powinno to zająć niewiele czasu.

Facebook informuje, że w rzeczywistości otrzymuje więcej danych, niż widzisz, jednak cenna jest każda wiedza. Co więcej, możesz złożyć zażalenie na każdy serwis, który przekazuje Facebookowi dane wrażliwe:

 • Przejdź do Ustawienia → Twoje informacje na Facebooku → Aktywność poza Facebookiem → Zarządzaj swoimi aktywnościami poza Facebookiem.
 • Na liście stron i aplikacji kliknij lub dotknij nazwę usługi.
 • Kliknij lub dotknij Przekaż opinię dotyczącą tej aktywności.
 • Wybierz powód zgłoszenia.

Jak usunąć te dane ze swojego konta

Facebook umożliwia wyczyszczenie swojego profilu z danych, które już zostały przez niego zgromadzone. Aby zapobiec sytuacji, gdy dawna aktywność w internecie wpływa na wyświetlane reklamy, przejdź do opcji Ustawienia → Twoje informacje na Facebooku → Aktywność poza Facebookiem i kliknij lub dotknij opcji Wyczyść historię.

Jak uniemożliwić stronom wysyłanie danych do Facebooka

Nie możesz zmusić Facebooka ani serwisów zewnętrznych do całkowitego zerwania wzajemnej komunikacji; strony internetowe i aplikacje zawsze będą informować w jakimś stopniu o Tobie tę sieć społecznościową. Część stron zostało przyłapanych na przesyłaniu zbyt wielu danych osobowych i w efekcie zmieniły swoje podejście, jednak nie jest to związane z ustawieniami Facebooka.

Aby działać proaktywnie, skonfiguruj sieć społecznościową tak, aby nie łączyła informacji na temat Twojej aktywności w serwisach zewnętrznych z Twoim profilem oraz aby nie używała go do wyświetlania spersonalizowanych reklam. Możesz tego dokonać dla konkretnych stron i aplikacji lub wszystkich naraz.

Aby Facebook przestał dodawać dane z konkretnej strony do swojej dokumentacji na Twój temat:

 • Przejdź do Ustawienia → Twoja aktywność na Facebooku → Aktywność poza Facebookiem → Zarządzaj swoimi aktywnościami poza Facebookiem.
 • Kliknij lub dotknij nazwę strony na liście, a w otwartym oknie wybierz Wyłącz przyszłą aktywność z tego źródła [nazwa strony internetowej].
 • Kliknij lub dotknij przycisk Wyłącz.

W ciągu dwóch dni Facebook powinien przestać wyświetlać Ci reklamy na podstawie informacji z tego zasobu. Teraz nie będziesz mógł używać przycisku Zaloguj przez Facebook na tej stronie (chyba że zmienisz ustawienie ponownie).

Możesz również zablokować wszystkim stronom i aplikacjom możliwość wysyłania danych — musisz się jednak liczyć z tym, że w ten sposób natychmiast zostaniesz wylogowany ze wszystkich serwisów, do których zalogowanie nastąpiło poprzez konto na Facebooku.

Aby uniemożliwić Facebookowi dopasowywanie reklam na podstawie używanych przez Ciebie stron i aplikacji:

 • Na stronie Zarządzaj swoimi aktywnościami poza Facebookiem zawierającej listę serwisów, które dzielą się informacjami na Twój temat z Facebookiem, kliknij lub dotknij opcji Zarządzaj przyszłą aktywnością. W wersji przeglądarkowej element ten znajduje się po prawej części ekranu; w aplikacji mobilnej jest on dostępny w menu wyświetlanym w postaci trzech kropek.
 • Kliknij lub dotknij opcji Zarządzaj przyszłą aktywnością.
 • Wyłącz opcję Przyszła aktywność poza Facebookiem.
 • Kliknij lub dotknij Wyłącz.

Gotowe! Teraz opisywana sieć społecznościowa nie będzie już atakować Cię reklamami obuwia tylko dlatego, że niedawno kupiłeś nową parę sneakersów. A jeśli chodzi Ci po głowie pożegnanie się z tą siecią społecznościową, przeczytaj nasz post opisujący, jak właściwie usunąć swoje konto na Facebooku bez utraty swoich cennych danych i zdjęć.

Porady