Technologia App Tracking Transparency na urządzeniach marki Apple

Jak reagować na żądania śledzenia w systemach iOS, iPadOS i tvOS 14.5 — lub całkowicie zrezygnować ze śledzenia przez aplikacje.

Aby umilić sobie kilka godzin, pobierasz na iPhone lub iPad najnowszą grę Candy Ninja: Battle Royale. Po otwarciu aplikacji na ekranie wyświetla się pytanie: „Pozwolić aplikacji Candy Ninja na śledzenie Twojej aktywności w aplikacjach i witrynach innych firm?”. Co dokładnie to oznacza? Jakie jest ryzyko? Jakie są korzyści? I dlaczego Twój znajomy nie otrzymał tego powiadomienia na swoim iPhonie?

Co to jest App Tracking Transparency?

Firma Apple zawsze powtarza, że bardzo ceni prywatność użytkowników i poufność ich danych. W ramach tego paradygmatu w styczniu 2021 twórca systemów iOS, iPadOS i tvOS obiecał, że począwszy od wersji 14,5 będzie wspierać technologię App Tracking Transparency.

Dla użytkowników oznacza to, że każda aplikacja, która do celów reklamowych używa identyfikatorów urządzeń (Apple nazywa je identyfikatorami dla reklamodawców), musi jasno wyjaśnić, dlaczego tak robi, i wyraźnie poprosić użytkownika o zgodę. To żądanie uprawnień wygląda tak:

System iOS 14.5 pyta, czy pozwolić aplikacji na śledzenie Twojej aktywności w aplikacjach i witrynach innych firm

Według firmy Apple takie pytania powinny oczyścić relacje między twórcami aplikacji a właścicielami urządzeń. Jeśli jakaś aplikacja służąca jako latarka lub klient sieci społecznościowej zbiera informacje o działaniach użytkownika i przekazuje je reklamodawcom, umożliwiając im skojarzenie tych danych z użytkownikiem, powinien on nie tylko wiedzieć, ale także mieć możliwość sprzeciwienia się takiemu działaniu.

Rezygnacja nie wpływa na wydajność aplikacji, więc odrzucanie takich żądań śledzenia nie ma wad. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli śledzenie zostało na Twoim urządzeniu wyłączone, nadal będziesz widzieć reklamy; chociaż nie będą one spersonalizowane.

Jak reagować na żądania śledzenia przez aplikacje w systemach iOS, iPadOS i tvOS

Aby uniemożliwić sieciom reklamowym śledzenie Cię poprzez aplikacje dla systemu iOS, iPadOS lub tvOS, za każdym razem, gdy zostanie wyświetlony ten monit, zaznacz opcję Poproś aplikację o nieśledzenie.

Jeśli z jakiegoś powodu wolisz reklamy spersonalizowane lub chcesz wspierać w ten sposób programistów, wybierz Pozwól.

Jak całkowicie wyeliminować śledzenie przez aplikacje

Jeśli w ogóle nie chcesz widzieć takich pytań, możesz je całkowicie wyłączyć. W ten sposób raz na zawsze zrezygnujesz ze śledzenia we wszystkich aplikacjach. Nie jest to trudne:

  • Przejdź do ekranu Ustawienia.
  • Przewiń w dół do sekcji Prywatność.
  • Otwórz Śledzenie.
  • Przesuń suwak przy opcji Pozwalaj aplikacjom żądać możliwości śledzenia.

Dlaczego nie widzę pytań o śledzenie na moich urządzeniach Apple?

Opcje dotyczące identyfikatorów dla reklamodawców (ang. identifiers for advertisers, IDFA) można było znaleźć w sekcji Reklamy Apple -> Reklamy spersonalizowane i nadal są one dostępne w tych ustawieniach prywatności systemu iOS. Jeśli w pewnym momencie spersonalizowane reklamy zostały na urządzeniu wyłączone, opcja Pozwalaj aplikacjom żądać możliwości śledzenia została ustawiona domyślnie jako wyłączona i prawdopodobnie dlatego nie widzisz żądań śledzenia.

Stosunek firmy Apple do targetowania

Reklamodawcy obawiają się, że użytkownicy wyłączą śledzenie. Niektórzy programiści, na przykład z zespołu Snapchata, już pracują nad sposobami obejścia technologii App Tracking Transparency, co teoretycznie pozwoliłoby im nadal profilować właścicieli tych urządzeń.

Tymczasem zmiany te są dobre dla użytkowników. Mogą oni wybrać m.in., czy chcą udostępniać swoje prywatne dane i komu. Kolejnym pozytywnym efektem dla konsumentów jest to, że im więcej platform będzie się troszczyć o ochronę danych, tym mniej prawdopodobne, że nasze cyfrowe ślady wpadną w niepowołane ręce.

Użytkownikom urządzeń innych niż Apple, którzy nie lubią wścibskich aplikacji, podrzucamy kilka artykułów zawierających porady, dzięki którym można zwiększyć poziom ochrony swojej prywatności w internecie.

Porady