Konfigurowanie uprawnień aplikacji w systemie iOS 15

Jak skonfigurować uprawnienia aplikacji w systemie iOS 15, aby zapewnić sobie maksymalną prywatność i bezpieczeństwo.

Z każdą nową wersją systemu iOS było widać, że programiści starają się lepiej chronić dane użytkowników. Jednak podstawowa zasada pozostaje niezmieniona: to użytkownik decyduje, jakie informacje udostępnić którym aplikacjom. Przygotowaliśmy szczegółowy przegląd uprawnień aplikacji w systemie iOS 15, aby pomóc Ci zdecydować, na co możesz się zgodzić, a z czego zrezygnować.

Gdzie znaleźć ustawienia uprawnień aplikacji iOS 15

System iOS 15 oferuje kilka sposobów zarządzania uprawnieniami. Każdą z trzech metod omówimy osobno.

Zarządzanie uprawnieniami przy pierwszym uruchomieniu aplikacji

Każda aplikacja żąda uprawnień dostępu do określonych informacji przy pierwszym uruchomieniu jej i wtedy najłatwiej jest wybrać, do jakich danych może mieć wgląd. Ale nawet jeśli przypadkowo naciśniesz przycisk „Tak” zamiast „Nie”, możesz to zmienić później.

Konfigurowanie wszystkich uprawnień dla konkretnej aplikacji

Aby wyświetlić i dostosować wszystkie uprawnienia dla określonej aplikacji naraz, otwórz ustawienia systemowe i przewiń w dół, aby zobaczyć listę zainstalowanych aplikacji. Wybierz interesującą Cię aplikację, aby zobaczyć, jakie przydzielone jej zostały uprawnienia, i odwołaj je, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ustawianie konkretnych uprawnień dla różnych aplikacji

Przejdź do Ustawienia → Prywatność. W tej sekcji znajdziesz długą listę podstawowych uprawnień w systemie iOS 15. Kliknij każde uprawnienie, aby zobaczyć, które aplikacje z niego korzystają. W każdej chwili możesz odwołać dostęp do dowolnego z nich.

Nie wszystkie uprawnienia znajdują się w menu Prywatność — aby skonfigurować niektóre z nich, musisz przejść do innych sekcji ustawień. Na przykład mobilny transfer danych dla aplikacji możesz wyłączyć w sekcji Urządzenia mobilne, a uprawnienie pozwalające na korzystanie z internetu w tle jest skonfigurowane w sekcji Odświeżanie aplikacji w tle.

Teraz przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji na temat wszystkich uprawnień systemu iOS.

Usługi lokalizacyjne

Czego dotyczy? Uprawnienie dostępu do Twojej lokalizacji. Nie dotyczy ono tylko GPS — aplikacje mogą również nawigować za pomocą stacji bazowych sieci komórkowej, połączenia Bluetooth i współrzędnych hotspotów Wi-Fi, z którymi urządzenie jest połączone. Dostęp do usług lokalizacyjnych jest wykorzystywany na przykład przez mapy do wytyczania trasy i pokazywania pobliskich firm.

Jakie stwarza to zagrożenie? Dostęp do lokalizacji umożliwia aplikacjom dokładne śledzenie poruszania się. Twórcy aplikacji mogą wykorzystywać te dane do celów marketingowych, a cyberprzestępcy — do szpiegowania Cię.

Możesz nie chcieć udzielać tego uprawnienia aplikacji, jeśli jej nie ufasz w pełni lub uważasz, że nie potrzebuje takich informacji. Na przykład sieci społecznościowe nie muszą mieć dostępu do lokalizacji, jeśli nie dodasz geotagów do swoich postów lub jeśli wolisz to robić ręcznie.

Jeśli potrzebujesz aplikacji, która do poprawnego działania wymaga dostępu do lokalizacji:

  • Zezwalaj na dostęp do lokalizacji tylko podczas korzystania z aplikacji, dzięki czemu będzie ona miała dostęp do współrzędnych tylko wtedy, gdy faktycznie jej używasz. Jeśli aplikacja będzie chciała otrzymywać informacje o lokalizacji w tle, zostaniesz o tym powiadomiony i będziesz mógł zrezygnować.
  • Wyłącz opcję Dokładna lokalizacja, aby ograniczyć aplikacji informacje związane z Twoją lokalizacją. W takim przypadku margines błędu wyniesie około 25 kilometrów kwadratowych.

Co więcej, system iOS od dawna ma wskaźnik, który informuje, że aplikacja prosi o dostęp do Twojej lokalizacji. W systemie iOS 15 jest on znacznie widoczniejszy i występuje w postaci jasnoniebieskiej ikony z białą strzałką u góry ekranu.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Usługi lokalizacji

Śledzenie

Czego dotyczy? Uprawnienie dostępu do unikatowego identyfikatora urządzenia, z którego korzystają reklamodawcy (IDFA). Oczywiście każda aplikacja może śledzić działania użytkownika na własnym „terytorium”, jednak dostęp do identyfikatora IDFA pozwala na zestawianie danych z różnych aplikacji, co pozwala stworzyć znacznie bardziej szczegółowy „cyfrowy portret” użytkownika.

Na przykład, jeśli zezwolisz na śledzenie we wszystkich aplikacjach, sieć społecznościowa może nie tylko zobaczyć wszystkie Twoje rekordy i informacje o profilu, ale także dowiedzieć się, w jakie gry grasz, jakiej muzyki słuchasz, jaka jest pogoda w wybranych przez Ciebie miastach, jakie filmy oglądasz i wiele więcej.

Jakie stwarza to zagrożenie? Śledzenie aktywności w aplikacjach umożliwia utworzenie znacznie obszerniejszej dokumentacji dotyczącej właściciela telefonu, co zwiększa skuteczność reklamy. Innymi słowy, może zachęcić Cię do wydania większej ilości pieniędzy.

Począwszy od systemu iOS 14.5, użytkownicy zyskali możliwość wyłączenia żądań śledzenia w aplikacjach.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Śledzenie

Kontakty

Czego dotyczy? Uprawnienie dostępu do książki adresowej — do odczytywania i zmieniania istniejących kontaktów oraz dodawania nowych. Dzięki temu uprawnieniu aplikacja może uzyskać nie tylko imiona i nazwiska, numery telefonów i adresy e-mail, ale także inne informacje z listy kontaktów, w tym notatki dotyczące określonych osób (chociaż aby uzyskać dostęp do notatek, aplikacje wymagają oddzielnej zgody od firmy Apple).

Jakie stwarza to zagrożenie? Bazy danych kontaktów — z numerami, adresami i innymi informacjami — mogą być na przykład wykorzystywane do atakowania organizacji, wysyłania spamu lub przeprowadzania oszustw telefonicznych.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Kontakty

Kalendarze

Czego dotyczy? Uprawnienie do wyświetlania, zmieniania i dodawania wydarzeń w kalendarzu.

Jakie stwarza to zagrożenie? Aplikacja otrzyma wszystkie osobiste informacje z kalendarza, w tym przeszłe i zaplanowane wydarzenia. Mogą one obejmować wizyty u lekarza, tematy spotkań i inne informacje, których nie chcesz udostępniać osobom z zewnątrz.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Kalendarze

Przypomnienia

Czego dotyczy? Uprawnienie do odczytu i zmiany istniejących przypomnień oraz dodawania nowych.

Jakie stwarza to zagrożenie? Jeśli w aplikacji Przypomnienia masz zapisanego coś osobistego, na przykład dane związane ze zdrowiem lub informacje o członkach rodziny, lepiej jest nie udostępniać ich programistom aplikacji.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Przypomnienia

Zdjęcia

Czego dotyczy? To uprawnienie umożliwia aplikacji wyświetlanie, dodawanie i usuwanie zdjęć i filmów z galerii telefonu. Aplikacja może również odczytywać metadane zdjęć, takie jak informacje o tym, gdzie i kiedy zdjęcie zostało zrobione. Dostępu do aplikacji Zdjęcia potrzebują na przykład edytory graficzne i sieci społecznościowe.

Jakie stwarza to zagrożenie? Osobista galeria zdjęć może wiele powiedzieć o Tobie: kim są Twoi znajomi, czym się interesujesz, dokąd zmierzasz i kiedy. Ogólnie rzecz biorąc, nawet jeśli nie trzymasz na swoim urządzeniu zdjęć w negliżu, zdjęć obu stron karty kredytowej ani zrzutów ekranu z hasłami, zachowaj ostrożność przy udzielaniu aplikacjom dostępu do nich.

Począwszy od systemu iOS 14 programiści firmy Apple dodali możliwość nadawania aplikacjom dostępu do poszczególnych plików zamiast do całej galerii. Na przykład jeśli chcesz opublikować coś na Instagramie, możesz dokładnie wybrać, które obrazy mają zostać przesłane. Naszym zdaniem jest to najlepsza opcja zapewniająca dostęp do Twoich zdjęć.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Zdjęcia

Sieć lokalna

Czego dotyczy? Uprawnienie do łączenia się z innymi urządzeniami w sieci lokalnej, na przykład do odtwarzania muzyki za pomocą AirPlay lub do sterowania routerem czy innymi gadżetami.

Jakie stwarza to zagrożenie? Dzięki temu uprawnieniu dostępu aplikacje mogą zbierać informacje o wszystkich urządzeniach dostępnych w sieci lokalnej. Dane dotyczące sprzętu mogą pomóc komuś w znalezieniu luk w zabezpieczeniach, włamaniu się do routera i nie tylko.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Sieć lokalna

Interakcja w pobliżu

Czego dotyczy? Pozwolenie na korzystanie z transmisji szerokopasmowej (ang. Ultra Wideband, UWB), którą obsługują urządzenia iPhone 11 i nowsze. Korzystanie z UWB pozwala zmierzyć dokładną odległość między iPhonem a innymi urządzeniami obsługującymi tę technologię. W szczególności funkcja ta jest używana przez urządzenia Apple AirTag do znajdowania konkretnych przedmiotów.

Jakie stwarza to zagrożenie? Szkodliwa aplikacja z dostępem do UWB może bardzo dokładnie określić Twoją lokalizację, nawet z dokładnością do konkretnego pomieszczenia w domu.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Interakcja w pobliżu

Mikrofon

Czego dotyczy? Uprawnienie dostępu do mikrofonu.

Jakie stwarza to zagrożenie? Dzięki temu uprawnieniu aplikacja może nagrywać wszystkie rozmowy odbywające się w pobliżu iPhone’a, na przykład na spotkaniach biznesowych lub na wizycie lekarskiej.

Pomarańczowa kropka w prawym górnym rogu ekranu wskazuje, kiedy aplikacja używa mikrofonu (po włączeniu  funkcji ułatwień dostępu Zwiększ kontrast kropka staje się czerwona).

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Mikrofon

Rozpoznawanie mowy

Czego dotyczy? Uprawnienie do wysyłania nagrań poleceń głosowych do serwerów Apple w celu rozpoznania ich treści. Aplikacja potrzebuje tego uprawnienia tylko wtedy, gdy korzysta z usługi rozpoznawania mowy firmy Apple. Jeśli aplikacja korzysta z biblioteki innej firmy w tym samym celu, będzie potrzebować innego uprawnienia (Mikrofon).

Jakie stwarza to zagrożenie? Prośba o to uprawnienie wskazuje przeważnie na uczciwe intencje twórcy aplikacji — korzystając z zastrzeżonej usługi rozpoznawania mowy Apple, przestrzega on zasad i zaleceń firmy. Szkodliwa aplikacja znacznie częściej prosi o bezpośredni dostęp do mikrofonu. Niemniej jednak, udzielając uprawnień do rozpoznawania mowy, należy zachować ostrożność.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Rozpoznawanie mowy

Aparat

Czego dotyczy? Uprawnienie do wykonywania zdjęć i filmów oraz uzyskiwania metadanych, takich jak lokalizacja i czas.

Jakie stwarza to zagrożenie? Aplikacja może połączyć się z aparatami telefonu w dowolnym momencie, nawet bez Twojej wiedzy, i uzyskać dostęp do metadanych zdjęć (czasu i miejsca, w którym zostały zrobione). Atakujący mogą wykorzystać to uprawnienie do szpiegowania Cię.

Gdy aplikacja uzyskuje dostęp do kamery, w prawym górnym rogu ekranu zapala się zielona kropka.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Aparat

Zdrowie

Czego dotyczy? Uprawnienie dostępu do danych, które przechowujesz w aplikacji Zdrowie, takich jak wzrost, waga, wiek i objawy choroby.

Jakie stwarza to zagrożenie? Twórcy aplikacji mogą sprzedawać informacje o Twoim stanie zdrowia reklamodawcom lub firmom ubezpieczeniowym, które mogą dostosowywać reklamy na podstawie tych danych lub wykorzystywać je do obliczania stawek ubezpieczenia zdrowotnego.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Zdrowie

Czujniki badawcze i dane dotyczące użytkowania

Czego dotyczy? Dostęp do danych z wbudowanych czujników telefonu, takich jak czujnik światła, akcelerometr i żyroskop. Sądząc po niebezpośrednich odniesieniach zawartych w tym dokumencie, mogą one również obejmować dane z mikrofonu i czujnika rozpoznawania twarzy, a także z czujników iWatch. Uprawnienie może również zapewniać dostęp do danych dotyczących korzystania z klawiatury, liczby wysłanych wiadomości, połączeń przychodzących i wychodzących, kategorii używanych aplikacji, odwiedzanych witryn i itd.

Jak widać, to uprawnienie może zawierać szereg poufnych danych o właścicielu urządzenia. Dlatego uprawnienie to należy przyznawać tylko aplikacjom przeznaczonym do badań nad zdrowiem i stylem życia.

Jakie stwarza to zagrożenie? Uprawnienie to może umożliwić osobom postronnym uzyskanie związanych z Tobą informacji, które nie są dostępne dla zwykłych aplikacji. W szczególności dane te umożliwiają badanie wzorca chodzenia, pozycji głowy podczas patrzenia na ekran oraz gromadzenie wielu innych informacji o tym, jak korzystasz z urządzenia.

Oczywiście nie powinieneś dostarczać tak wielu danych o sobie. Zanim zgodzisz się na udział w badaniu i wyrazisz zgodę, sprawdź, jakie dane interesują badaczy i jak planują z nich korzystać.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Czujnik prywatności → Badania i dane użytkowania

HomeKit

Czego dotyczy? Możliwość sterowania inteligentnymi urządzeniami domowymi.

Jakie stwarza to zagrożenie? Dzięki temu uprawnieniu aplikacja może kontrolować inteligentne urządzenia domowe w sieci lokalnej. Na przykład może otwierać inteligentne zamki i żaluzje drzwi, włączać i wyłączać muzykę oraz sterować światłami i kamerami bezpieczeństwa. tego uprawnienia nie powinna potrzebować na przykład zwykła aplikacja z filtrami do zdjęć.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → HomeKit

Media i Apple Music

Czego dotyczy? Uprawnienie dostępu do biblioteki multimediów w Apple Music i iCloud. Aplikacje będą otrzymywać informacje o Twoich listach odtwarzania i osobistych rekomendacjach, a także będą mogły odtwarzać, dodawać i usuwać utwory z Twojej biblioteki muzycznej.

Jakie stwarza to zagrożenie? Jeśli nie masz nic przeciwko udostępnianiu swoich preferencji muzycznych aplikacji, prawdopodobnie nie masz się czym martwić, ale pamiętaj, że te dane mogą być również wykorzystywane do celów reklamowych.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Media i Apple Music

Pliki i foldery

Czego dotyczy? Uprawnienie dostępu do dokumentów przechowywanych w aplikacji Pliki.

Jakie stwarza to zagrożenie? Aplikacje mogą zmieniać, usuwać, a nawet kraść ważne dokumenty przechowywane w aplikacji Pliki. Jeśli używasz funkcji Pliki do przechowywania ważnych danych, zachowaj ograniczony dostęp do aplikacji, którym naprawdę ufasz.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Pliki i foldery

Ruch i fitness

Czego dotyczy? Pozwolenie na dostęp do danych o treningach i codziennej aktywności fizycznej, takich jak liczba wykonanych kroków, spalone kalorie i tak dalej.

Jakie jest ryzyko: Podobnie jak dane medyczne z aplikacji Zdrowie, dane dotyczące aktywności mogą być wykorzystywane przez osoby zajmujące się marketingiem do wyświetlania reklam ukierunkowanych, a przez firmy ubezpieczeniowe do obliczania kosztów ubezpieczenia zdrowotnego.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Ruch i fitness

Skupienie

Czego dotyczy? To uprawnienie pozwala aplikacjom sprawdzić, czy powiadomienia na smartfonie są obecnie wyciszone lub włączone.

Jakie stwarza to zagrożenie? Brak.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Skupienie

Analityka i ulepszenia

Czego dotyczy? Pozwolenie na zbieranie i wysyłanie do Apple danych o sposobie korzystania z urządzenia. Zawiera na przykład informacje o kraju, w którym mieszkasz, i uruchamianych aplikacjach. Apple wykorzystuje te informacje do ulepszania systemu operacyjnego.

Jakie stwarza to zagrożenie? Twój smartfon może wykorzystywać dane mobilne do wysyłania danych do firmy Apple, co może potencjalnie nieco szybciej wyczerpywać zarówno baterię, jak i dane komórkowe.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Analityka i ulepszenia

Reklama Apple

Czego dotyczy? Pozwolenie na zbieranie danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres, wiek, płeć i inne, i wykorzystywanie ich do wyświetlania ukierunkowanych reklam z usługi reklamowej Apple – ale nie do udostępniania ich innym firmom. Wyłączenie tego uprawnienia nie wyeliminuje reklam, ale bez opcji gromadzenia danych będą one miały charakter ogólny, a nie ukierunkowany.

Jakie stwarza to zagrożenie? Podobnie jak w przypadku każdej reklamy ukierunkowanej, możesz wydawać więcej pieniędzy na prezentowane Ci przedmioty i usługi.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Reklamy Apple

Rejestruj aktywność w aplikacji

Czego dotyczy? Uprawnienie umożliwiające sprawdzenie, do jakich danych (lokalizacja, mikrofon, kamera itp.) dana aplikacja uzyskała dostęp. W chwili pisania tego tekstu (przy użyciu systemu iOS 15.1) użytkownicy mogą pobierać zebrane dane w postaci pliku, choć zawiera on niezbyt dużo informacji. Przyszłe wersje systemu iOS (począwszy od 15.2, która ma zostać udostępniona pod koniec 2021 r.) będą wykorzystywać te dane do raportu prywatności aplikacji, który jest trochę podobny do aplikacji Czas przed ekranem, ale służy do śledzenia aplikacji.

Czy to jest przydatne? Jeśli zamierzasz korzystać z Raportu prywatności aplikacji, gdy pojawi się system iOS 15.2, możesz wcześniej włączyć rejestrowanie aktywności aplikacji.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Prywatność → Rejestrowanie aktywności w aplikacji

Transmisja danych komórkowych

Czego dotyczy? Pozwolenie na korzystanie z mobilnego internetu. Aplikacje potrzebują dostępu do Sieci, aby wysyłać wiadomości, ładować zdjęcia i kanały informacyjne oraz wykonywać zadania techniczne, takie jak wysyłanie raportów o błędach.

Jakie stwarza to zagrożenie? Aplikacje działające w tle mogą szybko wyczerpać limity danych. Użytkownicy mogą blokować dostęp do internetu mobilnego aplikacjom, które wysyłają dużo danych, w zamian wskazując wykorzystywanie sieci Wi-Fi, szczególnie w roamingu. Użytkownikom, którzy wybierają się za granicę, zdecydowanie zalecamy przejrzenie listy aplikacji i wyłączenie niepotrzebnych uprawnień do danych mobilnych.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Dane komórkowe

Odświeżanie aplikacji w tle

Czego dotyczy? Uprawnienie do odświeżania zawartości, gdy nie używasz aplikacji — czyli gdy działa ona w tle.

Jakie stwarza to zagrożenie? Aktualizowanie treści zużywa dane i energię baterii, ale wszystkie nowoczesne smartfony są zaprojektowane tak, aby aplikacje działały w tle. Podejmuj działania tylko wtedy, gdy zauważysz, że określony program wysyła dużo danych przez internet i znacznie skraca czas działania baterii smartfona. Mobilną transmisję danych i zużycie energii przez aplikacje możesz sprawdzić w ustawieniach systemowych, w obszarze Dane mobilne i Bateria.

Gdzie skonfigurować to ustawienie? Ustawienia → Ogólne → Odświeżanie aplikacji w tle

Lepiej zapobiegać niż żałować

Ochrona przed aplikacjami, które zbyt chciwie zbierają dane osobowe, nie zajmuje wiele czasu. Zdecydowanie zalecamy jednak zajęcie się tą kwestią: warto dokładne przeanalizować wszystkie żądania związane z przydzielaniem uprawnień i rozsądne rozważenie tego, co udostępniamy i komu. Sami jesteśmy odpowiedzialni za swoją prywatność, więc jeśli nie będziemy automatycznie akceptować wszelkich żądań, które wydają się podejrzane lub nieuzasadnione, zadbamy o bezpieczeństwo swoich zdjęć, filmów, dokumentów i innych danych.

Porady