Twoja reputacja online – jak ją chronić?

Im bardziej jesteśmy dojrzali, tym bardziej zaczynamy dbać o budowanie własnej reputacji. Instynktownie czujemy, że to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani, może się przyczynić do naszego sukcesu lub porażki –

Im bardziej jesteśmy dojrzali, tym bardziej zaczynamy dbać o budowanie własnej reputacji. Instynktownie czujemy, że to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani, może się przyczynić do naszego sukcesu lub porażki – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jaki wpływ ma na was wasza tożsamość cyfrowa? Publikujemy posty/zdjęcia, udostępniamy i „lubimy” różne treści nie zastanawiając się nad tym specjalnie, często zapominając, że każdy skrawek informacji, który zamieszczamy w internecie pozostaje tam na zawsze. Warto zatem zastanowić się, jak nasze postępowanie w sieci wpływa na naszą reputację online i spędzić kilka chwil zapoznając się z metodami, które pozwalają ją chronić.

reputation_title

Najlepszym sposobem na sprawdzenie obecnego stanu reputacji online jest poszukanie swojego nazwiska w wyszukiwarce. W ten sposób dowiesz się, co o tobie mówią w sieci i zobaczysz, jakie wyniki wyszukiwania są z tobą powiązane. Będziesz także mógł się przekonać, czy w internecie znajdują się niepochlebne, błędne lub kłamliwe informacje o tobie.

Takie samo zadanie możesz przeprowadzić na portalach społecznościowych, z których korzystasz. Na przykład, Facebook oferuje kilka narzędzi, dzięki którym zobaczysz, jak twój profil jest prezentowany dla innych użytkowników. W interfejsie tego portalu społecznościowego znajduje się nawet opcja „wyświetl jako”, dzięki której możesz dokładnie sprawdzić wygląd twojego profilu. Gdy już wykonasz te operacje i stwierdzisz, że pewne treści, które znalazłeś, mogą zaszkodzić twojej reputacji, podejmij poniższe kroki.

Na początku upewnij się, że to ty jesteś właścicielem wszystkich profili z twoim nazwiskiem. W ten sposób będziesz mógł kontrolować to, co o sobie publikujesz – nikt nie będzie się pod ciebie podszywał. Gdy zakładasz kolejne profile, pamiętaj, by każdy z nich posiadał odmienne hasło logowana. Jeżeli wizja pamiętania wielu haseł przytłacza cię, skorzystaj z menedżera haseł, na przykład takiego jak ten wbudowany w program Kaspersky PURE 3.0.

Gdy żądane profile stanowią już twoją własność, rozpocznij publikować na nich prawdziwe, pozytywne informacje o sobie. Im więcej ich opublikujesz, tym głębiej w historii portali zostaną zakopane stare, nieprawidłowe/kłamliwe treści. Upewnij się, że publikujesz rzeczy, których nie będziesz się później wstydził – zwłaszcza, gdy jesteś w trakcie budowania swojego wizerunku zawodowego. Potencjalni pracodawcy często szukają w sieci osób, które aplikują do pracy, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Nie dawaj im zatem pretekstu, by pomyśleli o tobie źle.

Na koniec, bądź przesadnie ostrożny w publikowaniu osobistych informacji na portalach społecznościowych. Trzymaj się podstaw i udostępniaj tylko to, co jest konieczne. Im więcej udostępniasz, tym bardziej atrakcyjny stajesz się dla cyberprzestępców, którzy chcą ukraść twoje informacje, a nawet całą tożsamość online. Bądź bardzo precyzyjny w doborze kręgów ludzi, którzy mogą widzieć twoje informacje osobiste.

Informacje o naszej reputacji nie są już przekazywane wyłącznie z ust do ust. Są one dostępne online i powinniśmy o nie dbać. Popularność internetu raczej nie zacznie nagle maleć, zatem zabezpieczcie swoją reputację już teraz i nie zaniedbujcie jej.

Hakowanie… toalety

Do czego to doszło! Możemy dodać toalety do ciągle rosnącej listy „hakowalnego” sprzętu, którą tworzymy tutaj, na Kaspersky Daily. Już jakiś czas temu – na konferencji Black Hat – jeden

Porady