Zagrożenia ze strony popularnych seriali telewizyjnych

Oszustów interesuje wszystko, co jest popularne wśród użytkowników — tu najlepszym wyborem są obecnie seriale telewizyjne. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie zagrożenia można pobrać wraz z popularnym serialem telewizyjnym ze strony z torrentami.

Mimo że coraz więcej osób ogląda seriale telewizyjne w internecie i ogólnie woli legalnie zdobyte treści, piraci i strony typu BitTorrent nadal mają się całkiem dobrze. A ponieważ — z prawnego punktu widzenia — strony z torrentami należą do tzw. szarej strefy, leżą w kręgu zainteresowania cyberprzestępców, którzy chcą ukrywać swoje szkodliwe pliki pod postacią przydatnych rzeczy.

Serialowe zagrożenie

Najłatwiej oszukać użytkowników stron z torrentami, którzy chcą pobrać oprogramowanie: zagrożenie można umieścić w różnych plikach wykonywalnych. Oszustów interesuje wszystko, co jest popularne wśród użytkowników — tu najlepszym wyborem są obecnie seriale telewizyjne. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie zagrożenia można pobrać wraz z popularnym serialem telewizyjnym ze strony z torrentami.

Opierając się na ocenach serwisów IMDB i Rotten Tomatoes, wybraliśmy 31 najpopularniejszych seriali telewizyjnych. Ponadto pobraliśmy zanonimizowane statystyki na ich temat z naszej usługi KSN, aby dowiedzieć się, z jakimi rodzajami szkodliwych programów mieli do czynienia użytkownicy, którzy chcieli obejrzeć filmy z tej grupy.

Nietrudno zgadnąć, który serial jest najbardziej popularny wśród oszustów: to Gra o tron. Według naszych statystyk liczba szkodliwych programów związanych z tym serialem, które atakowały użytkowników w 2018 roku, wyniosła 9 986. Próbowały one zainfekować komputery użytkowników ponad 120 000 razy. Mowa tylko o roku 2018 i tylko o użytkownikach naszych rozwiązań – ogólna liczba ataków w odniesieniu do całego świata jest znacznie większa.

Przeważnie szkodliwe programy są umieszczane w pierwszym lub ostatnim odcinku. Pierwszy odcinek pierwszego sezonu Gry o tron, czyli Nadchodzi zima, jest absolutnym liderem, jeśli chodzi o liczbę ataków.

Drugie miejsce, jeśli chodzi o programy telewizyjne — zarówno w kwestii atakowanych użytkowników, jak i liczby ataków — zajął serial The Walking Dead. Za nimi znalazł się serial Arrow: odsetek wśród wszystkich atakowanych widzów seriali wyniósł ok. dwie trzecie, a odsetek ataków — mniej niż jedną trzecią wszystkich przypadków.

Co możesz dostać zamiast swojego serialu

Jeśli ktoś umieszcza pod postacią serialu telewizyjnego coś innego, najprawdopodobniej jest to szkodliwy program: jakiś trojan. Zgodnie z naszymi statystykami najprędzej można spotkać trojana WinLNK, który potrafi pobierać inne szkodliwe programy.

Ponadto bardzo prawdopodobne jest, że ofiara zostanie szczęśliwym posiadaczem jednego z dwóch programów z rodziny not-a-virusadware lub downloader. Niestety żaden z nich nie dostarczy rozrywki: adware wyświetla reklamy wszędzie tam, gdzie to możliwe, a program typu downloader najprawdopodobniej będzie krokiem pośredniczącym do uzyskania adware… lub czegoś gorszego.

Jak się zorientować, że zamiast programu telewizyjnego pobraliśmy program szkodliwy

Kwiecień i maj mogą być gorące: najpierw na ekrany wejdzie ostatni sezon Gry o tron, później pojawi się trzeci sezon popularnego Westworld. Oznacza to, że wiele osób będzie oglądać i pobierać seriale, gdy tymczasem inni będą ciężko pracować w celu rozprzestrzeniania infekcji za ich pośrednictwem.

Aby nie wpaść w tarapaty, należy zachować czujność. Po pierwsze, lepiej nie korzystać z kanałów nielegalnej dystrybucji i przejść na te oficjalne. Oczywiście trzeba za nie zapłacić, jednak są one znacznie bezpieczniejsze.

Jeśli nadal chcesz korzystać z torrentów, naucz się określać, czy pobrany materiał jest prawdziwy:

  • Zwróć uwagę na rozmiar pliku. Jeden odcinek o przyzwoitej jakości nie będzie zajmował mniej niż kilka gigabajtów.
  • Nigdy nie ufaj downloaderom, plikom z rozszerzeniem .lnk itp. oferującym pobranie zawartości wideo. Plik wideo nigdy nie będzie miał rozszerzenia .exe ani .msi. Miej oczy szeroko otwarte: swoim plikom oszuści będą nadawać nazwy w stylu The.Walking.Dead.S06E04.FASTSUB.VOSTFR.HDTV.XviD-ZT.avi.exe, aby wzbudzały jak najmniej podejrzeń.
  • Zanim pobierzesz lub odtworzysz cokolwiek w internecie — za każdym razem — sprawdź, czy jesteś na prawdziwej stronie, a adres nie zawiera literówek. Oszuści znani są z tworzenia szkodliwych kopii stron internetowych, których  adresy różnią się od oryginalnych zaledwie jednym lub dwoma znakami.
  • Przeczytaj nasz raport na temat seriali telewizyjnych i powiązanych z nimi szkodliwych programów — znajdziesz go w serwisie SecureList. Lepiej dmuchać na zimne.
  • Używaj solidnego antywirusa. Jeśli nie chcesz za nic płacić, najlepszą opcją będzie dla Ciebie Kaspersky Free.
Porady