Królewski szwindel: oszuści Fortnite mają sporo roboty

Najpopularniejsze oszustwa związane z grą Fortnite.

Fortnite nadal stanowi jedną z najpopularniejszych gier na świecie: w maju 2020 roku miała ona ponad 350 milionów fanów. Tak duża grupa nie może umknąć uwadze darmozjadom, więc gracze muszą mieć się na baczności.

Jeśli spotkasz którąś z tych typowych sztuczek oszustw, uciekaj!

V-dolce

Gra Fortnite jest darmowa, ale gracze mogą wymieniać w niej prawdziwe pieniądze na V-dolce — wirtualną walutę, którą mogą płacić za stroje czy emotki. Większość oszustw ma związek z V-dolcami.

Szukający oszczędności gracze są łatwymi łupami dla cyberprzestępców, którzy oferują wirtualną walutę za darmo, często na stronach innych niż oficjalny sklep. Ich taktyka jest różna, ale cel ten sam.

Generatory V-dolców

Jedno z najpopularniejszych oszustw dotyczy generatorów V-dolców. W zamian za poświęcenie trochę czasu na klikanie reklam, rabusie obiecują zapłacić użytkownikom walutą w grze. Aby zachęcić użytkowników, niektóre strony kopiują styl wspomnianej gry, począwszy od czcionek, a także wyświetlają znaki „Secure” i „Epic Games Approved”. Oczywiście nic z tego nie jest prawdziwe.

Ogólnie model zapłaty za klikanie nie skutkuje otrzymaniem namacalnych nagród, ale raczej wiąże się z zagrożeniami. Na przykład zamiast zapłaty uczestnicy mogą otrzymać szkodliwy program, który podobno jest aplikacją partnerską potrzebną do zarejestrowania kliknięć. To samo dotyczy schematów, w których za kliknięcia obiecywane są V-dolce. Użytkownik może trafić nie tylko na fałszywą stronę, ale także zostać poproszony o podanie swoich danych logowania do konta w Epic Games.

W efekcie osoby, które chcą zarobić V-dolce, w najlepszym wypadku zmarnują swój czas na oglądaniu nieskończonej liczby reklam, a w najgorszym podadzą swoje dane cyberprzestępcom (co najprawdopodobniej będzie skutkować przejęciem konta).

Nie musisz samodzielnie sprawdzać generatorów V-dolców; ktoś już się tym zajął. Pewien YouTuber o pseudonimie spllitz sprawdził część najpopularniejszych stron oferujących darmowe V-dolce i przygotował stosowne zestawienie. Podpowiedź: wszystkie generatory są fałszywe.

Pierwszy generator skierował vloggera do ankiety. Drugi, zawierający w nazwie powabne „Pro”, wyświetlał banery reklamujące przedmioty na sprzedaż. Trzeci wyświetlił więcej ankiet, podobnie jak pierwszy. Ostatecznie spllitz nie dostał żadnych V-dolców i zrezygnował.

Historie o fałszywych V-dolcach

W internecie można znaleźć mnóstwo stron rzekomo sprzedających V-dolce. Na pierwszy rzut oka wyglądają one legalnie i podobnie jak generatory, często nawiązują wizualnie do portalu Epic Games, a ich w adresach internetowych znajduje się słowo Fortnite.

Niektóre mają nawet certyfikaty bezpieczeństwa, ale oznacza to tylko tyle, że korzystają z szyfrowanego połączenia HTTPS, więc osoby postronne nie mogą przechwycić danych użytkownika. Nie chroni to jednak naszych danych przed właścicielami takiej strony, ani nie oznacza, że działają oni w słusznej wierze.

Jeśli postanowisz kupić na takim zasobie walutę wirtualną i wprowadzisz na niej dane karty, wpadną one w ręce cyberprzestępców.

Finał takich historii jest możliwy do przewidzenia: Twoje pieniądze znikną, a V-dolców nie dostaniesz. Ten schemat działania oszustów jest dziś dość popularny: w samym 2018 roku organizacja ZeroFOX zidentyfikowała ponad 4700 oszukańczych domen związanych z V-dolcami, które były wykorzystywane do gromadzenia informacji osobistych, w tym szczegółów związanych z finansami.

Oszustwa związane z grą Fortnite w serwisie YouTube

Aby oszustwa wyglądały na legalny handel, cyberprzestępcy dystrybuują łącza do swoich stron poprzez posty w mediach społecznościowych i filmy w serwisie YouTubie. Można w nich zobaczyć, jak fałszywi zwycięzcy chwalą się, że zgarnęli za darmo walutę w grze.

Analityk w biurze kredytowym Experian, Matt Tatham, znalazł w serwisie YouTube ponad 4,6 miliony (!) filmów zawierających wskazówki, jak otrzymać V-dolce. Po przeanalizowaniu kilku z nich doszedł do wniosku, że nie są one godne zaufania: wiele z nich odsyłało użytkowników do stron internetowych, które wymagały podania swoich danych logowania lub wyświetlały szkodliwe reklamy.

Niektórzy oszuści nawet nie kryją swoich intencji. Jeden z filmów został opublikowany przez użytkownika o pseudonimie VIRUSS999…

Przypomnijmy oficjalne stanowisko Epic Games na temat V-dolców: należy kupować je tylko na stronie epicgames.com lub fortnite.com.

Fałszywe aplikacje mobilne Fortnite

W chwili pisania tego posta aplikacja Fortnite nie była dostępna w sklepie Google Play ani App Store. Początkowo Epic Games dystrybuował wersję mobilną poprzez oficjalne sklepy, ale w sierpniu 2018 roku firma przeniosła pakiet instalacyjny ze sklepu Google Play na swoją własną stronę.

Wersja na platformę Android powróciła na chwilę do sklepu Google Play w kwietniu 2020 roku, ale w sierpniu znów zniknęła, tym razem również ze sklepu App Store. Dostrzegając taką możliwość, oszuści zaczęli rozprzestrzeniać oprogramowanie szpiegowskie i reklamowe, którego zadaniem było oszukanie ludzi poszukujących wspomnianej gry. W związku z tym nasze porady w zakresie bezpiecznego pobierania i instalowania gry Fortnite na urządzenia mobilne są teraz bardziej adekwatne niż kiedykolwiek wcześniej.

Przede wszystkim dokładnie sprawdzaj, skąd pobierasz aplikację. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „pobierz Fortnite” z pewnością wyświetli się oficjalna strona Epic Games, ale zobaczysz także łącza i reklamy, które nie mają nic wspólnego z tym producentem. Kliknięcie ich, nie mówiąc o pobraniu czegokolwiek, nie jest dobrym pomysłem.

Pamiętaj również, że instalowanie aplikacji mobilnej pobranej z oficjalnej strony Epic Games także niesie ze sobą potencjalne ryzyko, ponieważ aby jej użyć, musisz włączyć w swoim telefonie opcję instalowania nieznanych aplikacji — a jeśli zapomnisz później jej wyłączyć, ryzykujesz infekcją szkodliwego programu.

Zasady bezpiecznego postępowania

Aby zapewnić sobie ochronę przed oszustami, zawsze postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Z rezerwą podchodź do wszystkiego, co znajdujesz w sieciach społecznościowych lub serwisie YouTube — zwłaszcza dotyczy to ofert uzyskania czegoś za darmo.
  • Jeśli chcesz kupić V-dolce, korzystaj tylko z platformy Epic Games, sklepu Microsoft / PlayStation lub znanych platform handlowych w internecie, np. Amazon.com.
  • Jeśli chcesz pobrać grę Fortnite, skorzystaj z oficjalnego sklepu Epic Games lub strony internetowej producenta.
  • Po zainstalowaniu gry na swoim smartfonie niezwłocznie wyłącz opcję instalowania nieznanych aplikacji.
  • Zabezpiecz wszystkie swoje urządzenia niezawodnym rozwiązaniem ochronnym, które zawsze ostrzeże Cię o oszukańczych stronach internetowych i szkodliwych programach.
Porady