Czy kupić swojemu dziecku smartfon?

Zastanawiasz się, czy kupić swojemu dziecku smartfona? Zobacz argumenty za i przeciw oraz porady, jak wybrać urządzenie.

Dziś wiele dzieci dostaje swój pierwszy smartfon w wieku 11–12 lat lub nawet wcześniej. Większość z nich nosi go do czasu ukończenia szkoły średniej. Pewną rolę odgrywa tu presja rówieśników, a dzieci, które nie mają telefonu, widzą, że wokół nich większość jest wpatrzona w ekran. Jednak decyzja należy do Ciebie, a w niniejszym poście przedstawimy plusy i minusy zakupu, a także podamy kilka porad pozwalających wybrać odpowiedni gadżet.

Tylko Ty wiesz, czy Twoje dziecko potrzebuje telefonu i czy jest już na tyle odpowiedzialne, że może go mieć. Zakup smartfona dla dziecka niesie ze sobą określone konsekwencje.

Smartfon dla dziecka: minusy

Zacznijmy od wad. Z jednej strony eksperci zgadzają się, że nadmierne używanie takich gadżetów przez dzieci niekorzystnie wpływa na ich zdrowie i rozwój. Jeśli Twoje dziecko zarywa noce przez smartfona, może nabawić się problemów ze snem, a telefony komórkowe są w tej kwestii gorsze od telewizji.

Dziecko godzinami przyklejone do telefonu może nabawić się krótkowzroczności, nieprawidłowej postawy ciała, a nawet problemów z oddychaniem. Wśród innych częstych zaburzeń dotyczących dzieci w wieku szkolnym znajdują się deficyt skupienia i nadpobudliwość: wraz ze wzrostem popularności urządzeń elektronicznych wzrasta liczba przypadków rozpoznania ADHD. Są też bardziej pośrednie zagrożenia: jeśli Twoje dziecko patrzy się w ekran, a nie przed siebie, ryzykuje wypadkiem.

Ponadto, jeśli dziecko spędza zbyt wiele czasu ze swoim urządzeniem, może to wywierać negatywny wpływ na wyniki nauce, zrelaksowanie i relacje społeczne. Za korzystanie z urządzenia na lekcji może też narazić się nauczycielom. Oczywiście telefony komórkowe nie są najtańsze, a dzieci jako nie zawsze odpowiedzialni właściciele, mogą z łatwością je uszkodzić lub zgubić.

Smartfon dla dziecka: plusy

Jeśli z jednej strony dokładnie ograniczysz dziecku czas spędzany ze smartfonem, możesz ograniczyć jego szkodliwe aspekty. Jeśli dasz dziecku urządzenie, masz z nim kontakt, mniej martwisz się, gdy jest poza domem, i wiesz, czy jest w szkole lub na zajęciach pozalekcyjnych.

Smartfon może być nie tylko rozrywką; może też dać dziecku łatwy dostęp do słowników elektronicznych oraz innych przydatnych aplikacji, które mogą pomóc w rozwiązywaniu zadań szkolnych.

Wyszukiwanie informacji w internecie poszerza wiedzę, a korzystanie z opcji fotografowania i kręcenia filmów może zwiększyć kreatywność. Jeśli dziecko nauczy się, jak korzystać z nawigacji w mapach elektronicznych, będzie mogło odnaleźć drogę, gdy się zagubi. Jest też element presji społecznej: jeśli każda osoba w klasie ma telefon, dziecko może się czuć wyobcowane.

Jak widać, zarówno za, jak i przeciw dawaniu dziecka smartfona stoją mocne argumenty. Decyzja należy do Ciebie. Jednak nawet jeśli zdecydujesz się wstrzymać z zakupem, i tak będzie on kwestią czasu. Dlatego warto o nim rozmawiać już teraz.

Który telefon wybrać dla dziecka w szkole podstawowej

Wcześniej czy później prawdopodobnie ulegniesz. Wtedy pojawi się kolejne pytanie: jaki telefon dla dziecka wybrać? Najtańszą opcją jest podarowanie mu jednego z własnych urządzeń, którego już nie używamy. W razie zgubienia czy uszkodzenia straty nie będą tak duże. Jednak decyzja ta ma też swoje minusy.

Po pierwsze, system operacyjny w takim smartfonie jest już pewnie przestarzały, a w wielu przypadkach nie ma na to lekarstwa. To poważny problem w kwestii bezpieczeństwa i kompatybilności z aplikacjami.

Po drugie, baterie w wielu starszych smartfonach nie wytrzymują zbyt długo na jednym ładowaniu. Z pewnością nie chcesz dać dziecku smartfona, na który nie możesz się dodzwonić w razie potrzeby.

Po trzecie, chociaż to zupełnie subiektywna opinia, niewiele dzieci ucieszy się ze starszego gadżetu.

Jeśli więc możesz sobie na to pozwolić, kup dziecku nowe urządzenie. Kolejny krok to podjęcie decyzji, czy będzie to iPhone, czy urządzenie z systemem Android.

Smartfon dla dziecka: iPhone

Urządzenia marki Apple są ogólnie niezawodniejsze i mają wbudowane narzędzia do kontroli rodzicielskiej.
Jeśli jesteś już użytkownikiem urządzenia z tej firmy, podarowanie dziecku takiego urządzenia będzie łatwiejszym wyborem niż rozwiązywanie kwestii kompatybilności między Apple a Androidem.

Jednak iPhone’y nie są tanie. Kupowanie nowego urządzenia za każdym razem, gdy zostanie ono uszkodzone lub zgubione, może być kosztowne.

Ponadto iPhone’y przyciągają uwagę osób, które… lubią rzeczy innych. Ktoś może potajemnie wyjąć iPhone’a z kieszeni dziecka lub nawet je obrabować. Dlatego wybranie iPhone’a dla dziecka nie jest łatwą decyzją.

Smartfon dla dziecka: Android

Podarowanie dziecku urządzenia z systemem Android jest z pewnością tańsza opcją, a przynajmniej dopóki nie nauczy się ono odpowiednio opiekować się gadżetem. Android oferuje też większe możliwości. Niektóre urządzenia są nawet odporne na zachlapanie.

Urządzenia z tym systemem oferują też większą elastyczność, jeśli chodzi o kontrolę rodzicielską. Apple wierzy, że wbudowane funkcje ochrony dzieci są wystarczające, i ogranicza korzystanie z oprogramowania innych producentów. Tymczasem Google zachęca do konkurencji. W efekcie aplikacje dla systemu Android, które mogą pomóc w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa, są łatwiejsze w użytkowaniu i mają bogatszy zestaw funkcji.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając telefon dla dziecka

Teraz powiemy o kilku ważnych funkcjach, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o smartfon dla dziecka.

W użyteczności telefonu najważniejszym czynnikiem jest prawdopodobnie wyświetlacz. Zwykle szukamy przyzwoitej jakości, na którą składa się między innymi wysoka rozdzielczość i żywe kolory. Następnie weź pod uwagę rozmiar ekranu: a dokładniej model z ekranem co najmniej 4,5 cala. Zbyt mały ekran może powodować zmęczenie oczu i niewygodnie korzysta się na nim z aplikacji, ponieważ zwykle są one projektowane pod kątem większym wyświetlaczy.

Nie obawiaj się phabletów, do których dzieci szybko potrafią się przyzwyczaić. Jednak lepiej unikaj tych modnych wyświetlaczy z zakrzywionymi krawędziami; z łatwością ulegają one pęknięciom, a ich wymiana jest dość kosztowna. Ogólnie im mniej szkła ma smartfon, tym lepiej — i tym tańsza jest naprawa.

Cokolwiek postanowisz, jeśli ze smartfona Twoje dziecko już korzysta lub będzie korzystać w najbliższej przyszłości, kup od razu odpowiednie etui, którego brzegi wystają poza ekran. Dzieci częściej upuszczają swoje telefonu niż dorośli. Nie zaszkodzi też szkło ochronne na ekran. A najlepiej kup od razu zarówno etui, jak i szkło. Nie zamawiaj rzeczy przez internet — zdarza się, że urządzenie ulega uszkodzeniu, zanim dotrze dostawa.

Pojemność baterii to drugi istotny czynnik. Im jest ona większa, tym lepiej. Nie oczekuj, że Twoje dziecko będzie regularnie ładować urządzenie, skoro zapominają o tym nawet dorośli.

Trzecim czynnikiem jest pamięć. Tu podobnie, im większa, tym lepiej. Dzieci nie myślą o regularnym czyszczeniu pamięci, więc na ich urządzeniach szybciej się ona kończy. Przydatne jest wejście na kartę pamięci — dzięki niemu łatwo i niedrogo zwiększysz pamięć urządzenia.

Oprócz tego zastanów się, na czym zależy Ci najbardziej. Na pewno warto sprawdzić wydajność modułu GPS. W większości smartfonów działa on bez zarzutu, ale w niektórych słabszych modelach odbiór sygnału z satelity jest mierny. Jeśli chcesz mieć możliwość sprawdzenia w dowolnym momencie, gdzie znajduje się Twoje dziecko, poczytaj na forach opinie użytkowników na temat wybranego przez Ciebie modelu; jeśli GPS działa w nim niezbyt płynnie, z pewnością ktoś o tym wspomni.

Im nowszą wersję systemu Android ma telefon, tym lepiej. Starsze wersje mają większe problemy z bezpieczeństwem. Dobrym wyborem jest zakup smartfona z Android One. Po pierwsze, urządzenia, które są częścią programu Android One, regularniej otrzymują aktualizacje. Po drugie, smartfony te mają zainstalowany czysty system Android, bez zbędnych dodatków. Jest on bardziej niezawodny, zapewnia większe bezpieczeństwo i jest przyjemniejszy w obsłudze.

Konfigurowanie smartfona dla dziecka

Jeśli postanowisz, że Twoje dziecko może i powinno już mieć smarfon, po wybraniu właściwego modelu poświęć czas na odpowiednie go zabezpieczenie, zanim go podarujesz.

  • Zainstaluj niezawodną aplikację do kontroli rodzicielskiej. Bez względu na to, jaką wybierzesz platformę mobilną i jakie wbudowane narzędzia ma telefon, dodatkowe możliwości nie zaszkodzą.
  • Jeśli wybierzesz smartfon z systemem Android, zainstaluj skuteczny antywirus mobilny. Telefony używane przez dzieci muszą być właściwie chronione przed zagrożeniami.
  • Skonfiguruj telefon tak, aby móc sprawdzać bezpieczeństwo dzieci bez obserwowania ich życia prywatnego czy relacji.
Porady