Jak chronić kartę kredytową przed małym dzieckiem

Na co małe dzieci mogą wydawać pieniądze w grach, aplikacjach i serwisie YouTube i jak zabezpieczyć swoje finanse.

Udostępnienie dziecku smartfona lub tabletu do zabawy to nic strasznego, ale musisz wiedzieć, że za pomocą kilku dotknięć możesz stracić sporo pieniędzy — nawet w aplikacjach dla dzieci, które teoretycznie są bezpłatne. Dokonywane przez nastolatki sute zakupy w grze były opisywane przez media już nie raz, ale stan finansów rodziny mogą poważnie pogorszyć nawet przedszkolaki. Jak chronić się przed takimi przypadkowymi wydatkami?

Jakie są zagrożenia?

Bardzo małe dzieci raczej nie uprawiają e-sportu ani nie przekażą darowizny streamerom w serwisie YouTube czy Twitch, a z komputerów i konsol do gier zwykle korzystają starsze dzieci. Maluch może przypadkowo opróżnić Twoje konto bankowe, dotykając migającego banera w kreskówce, kupując dodatkowe życie i sprzęt w grach lub majstrując w ustawieniach.

Reklamy w kreskówkach

Nawet ludzie, którzy nie pozwalają swoim dzieciom grać w gry na telefonie, od czasu do czasu zezwalają im na oglądanie przyjaznych dla dzieci kreskówek na YouTubie. Nietrudno sobie wyobrazić, że małe dziecko może dotknąć kolorowego banera lub reklamy, która pojawi się podczas oglądania przez nie filmu. Ale jeśli takie dotknięcie przeniesie je do sklepu Google Play, App Store lub innego sklepu internetowego, może z łatwością pobrać grę lub coś kupić.

Dziecko może też przypadkowo wykupić subskrypcję YouTube Premium lub inną płatną usługę. Dostrzeżenie problemu nie będzie łatwe, gdyż pobieranie opłat często zaczyna się dopiero po upłynięciu bezpłatnego okresu próbnego.

Gry mobilne i aplikacje edukacyjne

Paradoksalnie niektóre pozornie nieszkodliwe gry, dostępne za darmo, mogą opróżnić portfel znacznie łatwiej niż te płatne. W standardowym modelu, jednym z najbardziej lukratywnych dla programistów, użytkownicy otrzymują grę za darmo, ale muszą płacić za dodatkowe opcje i wirtualne przedmioty. A jeśli uważasz, że bajeczną sumę na Miecz Tysiąca Prawd lub inny sprzęt może wydać tylko nastolatek uzależniony od hazardu, jesteś w błędzie. Poważnie nadszarpnąć budżet rodzinny może nawet przedszkolak korzystający z aplikacji dostosowanych do swojego wieku, nie zdając sobie sprawy z tego, że wydaje prawdziwe pieniądze.

Trudno w to uwierzyć? A jednak wydarzyło się to nie raz. Na przykład w amerykańskim stanie Connecticut 6-latek wydał ponad 16 000 dolarów, grając w gry na iPadzie swojej mamy, a 7-latek w Wielkiej Brytanii przypadkowo zapłacił 1200 funtów za gry online, w tym 800 funtów za wirtualną karmę dla kotów.

Sposób myślenia przedszkolaka

Nieletni są bardzo ciekawi świata, zwłaszcza jeśli chodzi o nowe gadżety. Większość dzieci w wieku poniżej 5 lat nie potrafi jeszcze czytać, więc obrazki są dla nich znacznie bardziej atrakcyjne niż słowa (podobnie jak dla niektórych dorosłych). Oczywiście w efekcie dotykają one banerów, nie myśląc o konsekwencjach.

Dzieciom w tym wieku nie ma sensu wyjaśniać zawiłości modelu, w którym gra jest teoretycznie za darmo, ani zasad zakupów w internecie — ani że kreskówkowe klejnoty i przysmaki w bajkowym świecie gier i filmów kosztują prawdziwe pieniądze w prawdziwym świecie. Aby Twój mały aniołek nie doprowadził rodziny do bankructwa, musisz ograniczyć możliwość zakupów technicznie. Na szczęście pozwalają to zrobić prawie wszystkie urządzenia i usługi.

Środki zapobiegawcze

W jaki sposób Twoje dziecko dostało po raz pierwszy smartfon lub tablet? Najczęściej sami wręczamy swoim pociechom takie urządzenie. W dzisiejszych czasach wielu rodziców kupuje dzieciom w wieku szkolnym smartfon, aby zapewnić sobie możliwość kontaktu z nim. Czasami dzieci zwyczajnie pożyczają je od rodziców lub biorą bez pytania. Za chwilę dowiesz się, jak chronić w tych sytuacjach swoje konto bankowe.

Gdy dajesz dziecku gadżet

Bardzo niewielu rodziców nigdy nie dało swojego tabletu lub smartfona dziecku tylko po to, aby zyskać chwilę spokoju. Jednak wiele osób nie myśli wtedy o bezpieczeństwie. W zależności od wieku i poziomu odpowiedzialności danego dziecka opiekunowie mają do dyspozycji kilka możliwości:

 • Włącz potwierdzenie dokonywaniach zakupów w sklepie Google Play lub App Store, aby uniemożliwić przypadkowe wydatki. Po włączeniu tego zabezpieczenia wszystkie transakcje, w tym zakupy w grze, będą wymagać podania hasła lub użycia odcisku palca.
 • Użyj trybu gościa, jeśli telefon go obsługuje. Niektóre smartfony z systemem Android umożliwiają dodawanie nowych użytkowników i przełączanie się między profilami. Na iPhone’ach i iPadach możesz użyć funkcji Dostępu nadzorowanego, aby dziecko mogło korzystać wyłącznie z wybranej aplikacji. Ta funkcja umożliwia również blokowanie dotknięć na całym ekranie lub jego części, a także tymczasowe wyłączanie przycisku Home.
 • W aplikacji bankowej włącz powiadomienia o transakcjach, aby dowiedzieć się o przypadkowych zakupach, zanim będzie za późno.
 • Jeśli dziecko jest wystarczająco duże, aby samodzielnie dokonywać małych zakupów, ustaw limit wydatków. Wiele banków pozwala ograniczyć wydatki według kategorii, np. w grach wideo.
 • Zastanów się nad założeniem osobnej karty debetowej, którą można doładować w razie potrzeby. Niektóre banki umożliwiają utworzenie specjalnego konta, z którego można wyświetlać i zarządzać wydatkami dziecka, czasami dostępna jest również wersja aplikacji dostosowana dla dzieci. Najczęściej zawiera ona porady dotyczące planowania budżetu i opcje konfigurowania płatności w zamian za wykonywanie zadań.

Gdy dziecko ma własne urządzenie

Ochrona urządzenia dziecka nieco różni się od opisywanej przeze mnie w poprzednim rozdziale, a to dlatego, że w takiej sytuacji nie musisz mieć na swoim urządzeniu oddzielnego, ograniczonego konta dla niego.

 • Skonfiguruj dla dziecka konto na platformie Google lub Apple ID, a następnie użyj kontroli rodzicielskiej dostępnej w systemie operacyjnym, aby ograniczyć mu możliwość dokonywania zakupów i dostęp do nieodpowiednich treści, takich jak brutalne gry i filmy.
 • Włącz otrzymywanie potwierdzeń dla wszystkich zakupów. Na urządzeniach z Androidem możesz zablokować nieautoryzowane pobieranie płatnych treści z Google Play lub ograniczyć zakupy w aplikacji. W ten sposób, jeśli dziecko będzie próbować coś pobrać, system poprosi o hasło do konta. Na urządzeniach mobilnych marki Apple możesz monitorować żądania pobierania płatnych aplikacji i zatwierdzać to, co dziecko kupuje. Służy do tego funkcja Poproś o zakup.
 • Na urządzeniach marki Apple użyj funkcji Czas przed ekranem, aby wyłączyć zakupy w sklepie App Store i serwisie iTunes, a także zablokować transakcje w aplikacji.
 • Na urządzenie dziecka pobierz przyjazne dla dzieci wersje aplikacji, np. YouTube Kids zamiast zwykłej aplikacji YouTube. Takie aplikacje powinny wyświetlać mniej reklam, a także filtrować ich treści.
 • Zainstaluj niezawodne rozwiązanie do kontroli rodzicielskiej. Na przykład Kaspersky Safe Kids pozwala nie tylko ograniczyć zakupy, ale także zobaczyć, ile czasu dziecko spędza na korzystaniu z aplikacji i które strony internetowe odwiedza.

Co zrobić, gdy dziecko zabierze telefon bez pytania?

Każdy rodzic wie, że musi przygotować się na nieoczekiwane. Urządzenie może wpaść w niepowołane ręce nie tylko dlatego, że ktoś Ci je ukradnie lub je zgubisz — czasami chwilę Twojej nieuwagi może wykorzystać dziecko.

 • Włącz automatyczne blokowanie ekranu po krótkim czasie — maksymalnie 10–15 sekund.
 • Zachowaj swoje hasło w tajemnicy i zadbaj o to, aby było na tyle skomplikowane, aby osoba obserwująca Cię nieopodal nie mogła go łatwo zarejestrować.
 • Naucz się nawyku trzymania swojego urządzenia mobilnego blisko siebie i nie pozostawiaj go bez nadzoru.

Co zrobić, jeśli pieniądze zostały już pobrane

Jeśli na wyciągu bankowym zobaczysz nieoczekiwane wydatki, a winowajcą okaże się Twoje dziecko, możesz spróbować odzyskać swoje pieniądze. Raczej nie otrzymasz zwrotu pieniędzy za zakupy w Google Play, chyba że włączone było uwierzytelnianie. Podobne procedury zwrotu pieniędzy za aplikacje i treści istnieją w AppStore i iTunes. Pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się bezpośrednio z twórcą gry lub aplikacji.

Podsumowanie

Jeśli podejmiesz odpowiednie działania z wyprzedzeniem, oszczędzisz Wam zakazu korzystania z urządzeń mobilnych oraz nie pożegnasz się ze swoimi pieniędzmi w sposób niezamierzony. Stosowne przygotowanie urządzenia pod kątem dziecka, w tym do wydawania przez nie pieniędzy, pozwoli Ci uniknąć wielu problemów, a ponadto z czasem nauczysz je odpowiedzialnych zakupów w internecie oraz ogólnych umiejętności w zakresie finansów.

Porady