Sprzedaż konsoli PlayStation 5 rozpoczęto w listopadzie ubiegłego roku, jednak wielu chętnym nadal nie udało się jej zakupić. Firma Sony ma problem z dostępnością czipów, a przyczyną takiego stanu rzeczy są pandemiczne ograniczenia związane z dostawami. Sytuację postanowili wykorzystać oszuści, którzy oferują możliwość wygrania PS5.
Wygraj PS5 od firmy farmaceutycznej
Podobnie jak w większości innych przypadków, po uważnym przyjrzeniu się wiadomości można dostrzec oznaki oszustwa phishingowego. Chociaż użyte w tej kampanii oszukańcze wiadomości e-mail nie zawierają rażących błędów, nazwa nadawcy — w tym przypadku India Pharma, czyli organizacja, która istnieje naprawdę — nie jest powiązana z żadnymi loteriami z obszaru gier.
Podejrzane jest również to, że w warunkach wzięcia udziału w konkursie (napisanych bardzo małą czcionką na dole wiadomości, której nie czyta wiele osób) jest wspomniana całkowicie inna firma: toleadoo GmbH. Ona istnieje również; ma swoją siedzibę w Niemczech i ma negatywną opinię wśród wielu użytkowników.
Małą czcionką jest również napisane, że istnieje też inny „regulamin konkursu”, jednak łącze do niego nie jest podane. Podczas poszukiwania podejrzanych elementów takie niespójności w języku prawniczym dają mocne wskazówki, że mamy do czynienia z oszustwem.
Gdy spróbujesz swojego szczęścia, organizatorzy poproszą Cię o zarejestrowanie swojego adresu e-mail.
W kolejnym kroku otwarta zostanie strona internetowa. Chociaż znajduje się na niej logo firmy Amazon, adres internetowy nie nawiązuje do witryny amazon.com.
Strona wywiera charakterystyczną dla phishingu presję: jesteś jednym z dziesięciu odwiedzających, którzy w tym tygodniu mogą wygrać upragnioną konsolę. Musisz działać szybko: aby wziąć udział w losowaniu, musisz w 1 minutę i 18 sekund wypełnić krótką ankietę. To oczywiście kolejny przykład dość skutecznej taktyki phishingowej — wywołanie presji poprzez określenie krótkiego czasu sprawia, że ludzie wpadają w panikę i spieszą się, zamiast wziąć głęboki oddech i spojrzeć na sytuację krytycznym okiem.
Koło fortuny
Jeśli wypełnisz ankietę i zaznaczysz pozostałe pola, na ekranie pojawi się mnóstwo takich samych pudełek z prezentem. Nagroda znajduje się w jednym z nich. Uwaga, mała podpowiedź: i tak wygrasz! Trudno uwierzyć w takie szczęście! Poniżej przedstawiamy fałszywe opinie od osób, które już „wygrały”. Celem tych komentarzy jest podsycenie emocji i uśpienie rozumu.
A teraz sedno sprawy. Aby potwierdzić nagrodę, należy dokonać płatności w wysokości 1 funta brytyjskiego (ok. 5,5 zł). Organizatorzy nie podają powodu tego wymogu — ale w porównaniu z ceną konsoli nie ma co się zastanawiać. Ponadto obiecują oni pokryć wszelkie koszty przesyłki oraz dostarczyć nowiutki PS5 w zaledwie tydzień.
Następnie trzeba wprowadzić swój adres, kod pocztowy, numer telefonu i (ponownie) adres e-mail — w przypadku wygrania nagrody z loterii, która ma zostać do nas wysłana, podanie tych danych nie wzbudza podejrzeń. Wysokość płatności nagle rośnie z 1 do 1,78 funta, a przyczyna tej zmiany nie jest podana.
W ostatnim kroku należy podać szczegóły związane z bankowością internetową. Kwota w wysokości 1,78 funta nie wzbogaci cyberprzestępców, w przeciwieństwie do szczegółów Twojej karty bankowej — a zwłaszcza kodu CVV2/CVC2.
Nie daj się zwariować
Aby nie dać się nabrać na takie oszustwa, nie wierz we wszystko, co widzisz. Jeśli otrzymasz kuszącą ofertę, zatrzymaj się na chwilę i zawsze stosuj nasze porady, dzięki którym rozpoznasz phishing:
- Sprawdź informacje o konkursie lub promocji na stronie internetowej organizatora.
- Nie klikaj łączy umieszczonych w e-mailach. Lepiej wprowadź adres strony ręcznie — w pasku adresu przeglądarki lub w wyszukiwarce (w tym przypadku najpierw upewnij się, że znalezione łącze nie jest reklamą).
- Zachowaj szczególną ostrożność, gdy odebranie nagrody wymaga uiszczenia opłaty, choćby niewielkiej. W ten sposób ryzykujesz utraty nie tylko przesyłanej kwoty.
- Chroń swoje dane osobowe, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do strony internetowej, nie wprowadzaj na niej swoich danych kontaktowych.
- Korzystaj z niezawodnego programu ochronnego, który ostrzeże Cię podczas odwiedzania oszukańczej strony internetowej.